Strana 2 z 4
- Lenovo 3000 N200 - představení
Dnes se podíváme po delší době zase na standardní 15,4" velikost, která dnes je mezi uživateli nejoblíbenější.
Lenovo zvolilo svou originální, ale dost decentní zpracování a provedení, které však působí slušným dojmem. Rozhodně nelze tomuto modelu, který má šasi stejné pro všechny varianty řady N200, vyčíst, že působí přeplácaně nebo naopak nezajímavě a chudě. Návrháři vychytali kompromis, za který se nemusí stydět. Zajímavě vypadá i kontrastní zvolení barev u tlačítka mechaniky a zvukových portů. Použité plasty jsou matné, žádné lesklé velké plochy a povrchy. Známé upatlání a tím způsobená nevzhlednost zde nehrozí. Zajímavým prvkem z pohledu designu je hranatý a zkosený předek v kombinaci s kulatou zadní částí.
Výše zmíněnou pochvalu za matné plasty bych zde rozšířil o dobrou konstrukci. Notebook sice může působit plastově, ale už na první seznámení zjistíte, že pravda je trochu jiná. Prohýbání a celková pevnost není na špatné úrovni. Při stisku na různých místech se samozřejmě konstrukce mírně prohýbá (z betonu není), ale dovolil bych si takovou vůli zanedbat. Pro zajímavost...největší prohyb jsem zaznamenal vlevo od touchpadu. Celková konstrukce je tedy poměrně bytelná, nicméně je to plast, takže pouštět na zem bych nedoporučoval. Zajímavě je řešeno otevírání víka, kdy zámek je trochu netypicky umístěn nikoliv na středu, ale napravo. Samotné víku pak nejde otevřít na 180°, jako to jde u jiných modelů, ale úhel přibližně 135° je dostatečný.
Teď k bližšímu popisu slotů. Zadní strana obsahuje sloty pro napájecí adaptér, archaický modem a S-video. Levá strana nabídne tečku paměťových karet, PCI, síťový slot a 1xUSB. Napravo pak najdeme mechaniku, 3xUSB a zvukové výstupy. Ty jsou sice vhodněji na pravé straně, ale ještě praktičtější by asi pro většinu uživatelů byla levá strana. Nakonec přední část je vybavena zámkem na otevření víka notebooku, indikacemi pro wifi, Bluetooth, baterii a režim spánku.
Vpředu se nachází i spínač pro wifi/bluetooth. Zajímavé je řešení tohoto spínače. Funguje totiž tak, že buď zapnete WiFi i Bluetooth, nebo nepojede ani jedno. Zde bych vyslovil zklamání, takové omezení trošku kazí dojem celého výrobku. Mezi rozhodně potěšující prvky výbavy zde patří webkamera(průměrná) a snímač otisku prstu. Na noteboku tedy najdeme vše následující:
- External Display (VGA) - možnost připojení externího monitoru
External Microphone/Line-In - vstup pro mikrofon Headphone / Line out - výstup na sluchátka PCI/PCI Express IEEE 1394 RJ-11 RJ-45 S-Video out 4 USB 2.0 5-in-1 Multi-card Reader (SD/MMC/XD/MS/MS Pro) - čtečka paměťových karet
Celkově tedy nabízí úplný standard, ovšem je pravda, že nic víc, ale ani nic víc, prostě nečekáme. Za danou cenu nelze nic vytknout. Snad jen možná by se spíše hodil již DVI výstup nebo HDMI.
Notebook disponuje WXGA TFT panelem, který nabízí uživateli úhlopříčku 15.4" a standardní rozlišení 1280x800. Lesklý povrch, který Lenovo pojmenovalo Vibrant View (zářivý pohled), dodává LCD dobrou obrazovou kvalitu, zejména co se týká barev. Panel asi ani tolik neleskne.
Rozlišení je tradiční spodní hranicí, která je na základní užití použitelné. Co se týká pozorovacích úhlů, jsou výborné. I při velmi bočním pohledu si panel zachovává perfektní čitelnost a barevnost. Tedy např. sledování filmu ve více lidech není problém. Samozřejmě daní za tuto schopnost je ztráta soukromí, které vám krásně přečte z panelu kolemjdoucí na veřejnosti. Podsvícení je taktéž na dobré úrovni, rovnoměrné a dostatečně silné. Podání barev je uspokojivé, dle mého názoru na tuto třídu jde o kvalitní výrobek (samozřejmě nemůžeme srovnávat s kvalitními LCD panely ve vyšších cenových relacích).
Klávesnice patří k dalším kvalitním prvkům. Rozložení je celkem diskutabilní záležitostí. Mě se na této klávesnici psalo velmi dobře. Klávesy jsou dostatečně velké, i pro větší prsty myslím nebude problém. Zdvih kláves je celkem vyvážený, od prvního okamžiku jsem si na pohodlné psaní zvykl. Touchpad hezky zapadá do okolí, je řešený jednoduše a potvrzuje pravidlo „v jednoduchosti je síla". Nabízí standardní funkci rolování (ovšem jak vertikální, tak i horizontální posun). Celkově nemáme k ovládacím prvkům větší výhrady.
Notebook samozřejmě obsahuje integrovanou zvukovou kartu a 2 reproduktory, jejich výkon je 2x3W. Kvalita zvuku je průměrná. Slabší je to s hlasitostí. Porovnání s dalším notebookem v low-end kategorii jsem dospěl k názoru, že u slaběji nahraných filmů bude mít uživatel problém s poslechem. Ono totiž stačí, abyste jeli někam vlakem, a pak záleží na každém kousku výkonu v oblasti zvuku. Ale s kvalitními sluchátky by se slabší výkon měl trošku vykompenzovat (důležité je v hlučném prostředí použít kvalitní sluchátka, která propustí co nejméně okolního hluku).
Vše výše uvedené notebook nabízí s celkovou hmotností 2,72Kg. Rozměry jsou pak 31.4x 36x 26,7cm. Uvedenými parametry jde o průměr, který v této oblasti nijak nevybočuje. Nicméně tento notebook celkově působí trochu větším dojmem, než by se dle parametrů mohlo zdát.
Nyní již přejděme k tomu, co se ukrývá uvnitř a jaký výkon to všechno poskytuje ...
|