Mega čtení: Vybíráme notebook – kompletní průvodce Tisk E-mail
Napsal Jan "DigitalDooM" Stach a Tomáš Tvaroh   
Čtvrtek, 25 leden 2007
Přejít na obsah
Mega čtení: Vybíráme notebook – kompletní průvodce
Procesor - přehledy, typy, výběr
Čipové sady a grafiky... přehledy, možnosti
Display, operační paměť, pevný disk ...
Výbava, konektory, komunikace, baterie ...
Který za kolik pro koho a záruky ...

 

 

 

 

 

Procesor - přehledy, typy, výběr

Asi nikoho nepřekvapíme, když řekneme, že i u notebooků je to hlavně souboj firem AMD a Intel. Sem tam se můžete také setkat s něčím, co se jmenuje VIA C7, ale o tom později. S většinou procesorů známých na desktopech se setkáme i u notebooků, ačkoli jsou to většinou upravené typy, které mají hlavně vysoký výkon při zachování velmi nízké spotřeby, několikrát nižší, než je spotřeba dektopového procesoru.

Mezi uživateli čas od času koluje zmatek, kdy si mnozí myslí, že označení Centrino apod. je označení procesorů. Není tomu tak. Označení Centrino, ViiV a podobně jsou jen označení notebookových platforem - tedy konfigurace procesoru a čipové sady. Tyto názvy mají celkem zmatečný účinek na běžného zákazníka a slouží vlastně jen k marketingovým účelům. Věnujte tak pozornost skutečně parametrům notebooku a přesnému názvu procesoru ...

Centrino_Duo

Nižší třída - nejslabší z nejslabších

Začněme nižší třídou procesorů, kde se nacházejí modelové řady známé z desktopů procesory Celeron a Sempron. V případě notebooků označované jako Intel Celeron M a AMD mobile Sempron. Zde se totiž jedná o procesory poněkud upravené pro potřeby notebooků. Tedy snaha, co možná nejvíce snížit spotřebu a tepelné vyzařování, při zachování výkonu. Například některé Celerony M jsou dokonce Ultra Low Voltage (ULV). Většina ostatních jsou jen Low Voltage. Proč mluvíme o nízkém napětí? Protože právě to ovlivňuje spotřebu a tepelné vyzařování procesoru. Čím více Voltů dodáte, tím více energie se musí a logicky přemění na teplo a hlavně více Voltů = větší spotřeba. U notebooků tak máme logicky požadavek co možná nejméně Voltů, tím pádem nízkou spotřebu a málo tepla. A ještě při tom všem to musí být dost na nějaký ten výkon. Bohužel právě u těch nejúspornějších je toho výkonu pomálu.  

celeron-M

Intel tedy v nejnižší třídě nabízí procesory Intel Celeron M, jejichž přehled máte v tabulce. Dnes už se celkem logicky setkáte jen s Celerony řady 400. Ty jsou totiž vyráběny 65nm výrobním postupem a jiné dnes Intel pro notebooky ani nevyrábí. Ostatní 90nm a 130nm typy byly předchůdci. Samozřejmě čtyřstovková řada proti nim má kromě nižší spotřeby a vyššího výkonu i další vylepšení.

celeron-M-ULW

Konkurencí k Intel Celeron M jsou AMD mobile Sempron. Jejich přehled najdete v další tabulce. Je to přehled současných modelů, které s nyní osazují. Výhodou Sempronů je, že jsou o něco rychlejší, ale to mají díky frekvenci a není to zadarmo. Nevýhodou  toho totiž je  spotřeba, která je vyšší než u konkurenčních Intel Celeron M. Jenže Semprony mají šetřící utility, které Celeron nemá a tak často notebooky osazené Semprony mají o něco vyšší celkovou výdrž, ale to je již také záležitost daného výrobce notebooku. Novější revize Sempronů mají 64 bit instrukce, což jejich Intel Celeron M kolegové nemají, ale absence 64bit instrukcí není nic, co by bylo u těchto procesorů důvod oplakávat.

AMD-Sempron-mobile

Vyšší třída - dvoujádra na pochodu

Vyšší třída je dnes pořádně rozsáhlá. Dá se totiž říci, že střední třída procesorů na mobilní platformě takřka neexistuje. Cenově možná ano, ale pokud se podíváme do ceníků hotových notebooků, tak jsou tam procesory promíchány a tak jsme rozdělili procesory na nižší a vyšší třídu, stejně na samotném rozdělení příliš nezáleží. Stále populární jsou dnes dosluhující Pentia M. Bez nadsázky se totiž dá říci, že zatímco do desktopu nám Intel cpal dlouhá léta nepříliš povedené Pentia 4, kde frekvence určovala výkon, tak na mobilní platformě to bylo zcela jiné kafe. Pentia M totiž s Pentii 4 na dektopové platformě neměla příliš společného a kdyby Intel více zapracoval a myšlenku Pentií M prosadil proti Pentiu 4 na desktopu, tak mohlo být mnoho věcí jinak.                 

pentium-M

pentium-M-LW-a-ULW

Právě Pentia M mají hned tři tabulky. Jsou totiž rozděleny podle napětí. Dnes se v posledních noteboocích, které jsou osazeny těmito procesory setkáte nejčastěji s modely 7x0 a 7x5. Ty již mají execute bit, což první nesedmičková Pentia M neměla. Nicméně Pentia M jsou dnes již minulostí a dnes je nahrazuje Core Solo, které má ovšem s Pentiem M hodně společného. Hlavní rozdíl je, že Core Solo je vyráběno 65nm výrobním postupem a je rozšířeno o nové instrukce a vlastnosti.

Core-solo

Konkurencí k těmto jednojádrovým Intel procesorům jsou AMD Turion 64, což jsou obdoby jednojádrových AMD Athlonů 64 známých s desktopových počítačů. Samozřejmě jsou upraveny pro potřeby notebooků. Výkonově jsou to velmi vyrovnané procesory nabídce Intelu. Opět disponují výbornými šetřícími utilitami.

amd-turion64

AMD-Turion-64

Asi tušíte, že prim dnes hrají dvoujádrové procesory. Jistě si nelze nevšimnout, že Intel tlačí své dvoujádrové Core 2 Duo i do levnějšího segmentu notebooků a díky tomu je právě střední proud jednojádrových procesorů postaven na okraj zájmu. AMD se chtě nechtě přizpůsobilo a tak hlavními tahouny jsou právě dvoujádra AMD Turion X2 a Intel Core 2 Duo.

Core-Duo

Situace u Core Duo je poněkud složitější. Na trhu totiž můžete narazit na Core Duo a Core 2 Duo. A bez te dvojky to není tisková chyba, jak by si někteří mohli myslet. Core Duo, totiž předcházela Core2Duo. Jsou defacto mezistupněm mezi Intel Pentium M a Core 2 Duo. Jsou to vůbec první procesory s pojmenováním Core, které vyšly celkem dlouho před vydáním Core 2 Duo na desktopech. Core Duo se proti Core 2 Duo liší staršími technologiemi a hlavně absencí 64bit instrukcí.

Intel-Core2Duo-Conroe

Core-2-Duo

Samozřejmě hlavním tahákem Intelu jsou samotná Core2Duo, které jsou opět příbuznými desktopových procesorům, i když v tomto případě lze spíše říci, že desktopové modely jsou odvozeninami mobilních modelů. Jedná se dnes v současnosti o to skutečně nejlepší co lze do notebooku osadit.

turionX2

Konkurencí k nim jsou AMD Turion64 X2 mobile, které ovšem věrně kopírují situaci na desktopu. Tedy výkonem nejvyšší příčky, kde sedí Intel Core 2 Duo, neatakují. Rozhodně se ale nedá říci, že by tato AMD neměla co nabídnout a pokud se nebudeme bavit o nejdražších modelech, tak výkonem dokáží Intel Core 2 Duo solidně prohnat a poměrem cena-výkon i předehnat.  

AMD-Turion-X2

Tím bychom měli představení dnes užívaných procesorů v mobilním segmentu za sebou. Tedy skoro. Slovem se ještě stojí zmínit o něčem, co se jmenuje VIA C7-M. Sem tam občas v nabídce nějaké společnosti zahlédneme nabídku právě notebooku za směšných 11 000 korun a jako procesor je tam uváděn právě tento výrobek. Pokud uvažujete právě o podobném notebooku, pak vás ihned varujeme. VIA C7-M je procesor, který má sice nízkou spotřebu, ale také tak nízký výkon, že mluvit vůbec o výkonu lze jen s rezervou. Tento produkt nelze než nedoporučit. Za zmínku stojí dnes ještě zejména v Americe populární Apple. Donedávna platforma sama pro sebe, dnes však je to notebook, jako každý jiný. Uvnitř totiž bije srdce Intelu. A zde bych obecné povídání o procesorech dnes ukončil a podívejme se na další kapitolu, kterou jsou paměti a základní desky ...



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 727x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1968x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2157x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3976x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1382x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1302x
Komentářů: 1