Mega čtení: Vybíráme notebook – kompletní průvodce Tisk E-mail
Napsal Jan "DigitalDooM" Stach a Tomáš Tvaroh   
Čtvrtek, 25 leden 2007
Přejít na obsah
Mega čtení: Vybíráme notebook – kompletní průvodce
Procesor - přehledy, typy, výběr
Čipové sady a grafiky... přehledy, možnosti
Display, operační paměť, pevný disk ...
Výbava, konektory, komunikace, baterie ...
Který za kolik pro koho a záruky ...

 

 

 

 

Výbava, konektory, komunikace, baterie ...

Komunikace

Na noteboocích lze najít několik komunikačních prostředků, kterým by jste rozhodně měli věnovat pozornost. Přeci jen dnes je každý počítač bez internetu tak nějak nahý. Na noteboocích můžete nalézt následující:

  • Síťová karta - dneska už standart. Lepší modely jsou osazeny navíc 1000 Mbit verzí, ne že by pro většinu z nás 100Mbit nestačila, ale pokrok nezastavíš.
  • Wifi  - bezdrátovou síťovou kartu dnes již lze nalézt i v levnějších noteboocích. Standardem je specifikace označená jako 802.11b/g. Na škodu rozhodně není  přítomnost novější specifikace 802.11a/b/g . Integrovaná Wifi karta v notebooku má výhodu v integrované anténě, díky které je lepší příjem signálu než s dokoupenou kartou do USB či PCMCIA, nemluvě o mobilitě.
  • Bluetooth - slouží k bezdrátovému propojování s okolními zařízeními. Celkem standardní vybavení, které je součástí výbavy i takřka každého mobilního telefonu.  
  • Irda - infračervení port. Předchůdce bluetoothu. Vyžaduje přímou viditelnost.

Konektory

Důležitým tématem jistě je počet a druh konektorů k připojení přídavných zařízeních. Zdaleka si nemůžeme u notebooku kvůli místu vyskakovat stejně, jako na desktopech. K dobré výbavě tedy i patří dostatek portů a konektorů.

vystupy

  • USB    - dneska nejpoužívanější  pro připojení všeho druhu příslušenství, čím víc tím lépe, dnes jsou k vidění 2 a více.
  • PCMCIA - rozšiřující karty (zvukové karty , TV-karty, Wifi ... ). Stále dominantní, i když někteří výrobci notebooků od jeho osazení již upouštějí. 
  • Expresscard - Nástupce PCMCIA, ale rozšiřující karty nejsou momentálně dostupné - podobná situace, jako s PCIe x1 na desktopech.
  • Čtečka paměťových karet -  tady se moc říct nedá. Snad jen si dejte pozor na počet  podporovaných formátů. 
  • Modem (konektor RJ11 ) -  klasický modem pro dial-up připojení
  • LAN (konektor RJ45 ) - síťový konektor, viz. Komunikace výše.
  • Paralelní port               -  už se moc nepoužívá, jinak původně sloužil nejčastěji pro připojení starší tiskárny a jiných periferií.
  • Sériový port                -  platí pro něj to samé, co pro paralelní port. Jen jeho použití je odlišné.
  • PS/2                            - pro připojení klávesnice a myši, ale u nových NB ho nehledejme. Byl nahrazen USB.
  • Port replikator             - najít lze u vyšších  modelů. Umožňuje jedním konektorem připojit všechny ostatní periferie. Toto zařízení bývá obvykle hodně drahé a jedná se o obdobu dokovací stanice. Při častém přenášení nemusíme odpojovat všechny kabely ale stačí odpojit jeden konektor či v případě dokovací stanice notebooku jen sundat.
  • Fire-Wire - konektor pro periferie
  • VGA konektor - pro připojení externího CRT monitoru
    • DVI - Stejná funkce jako VGA ale určen pro připojení LCD
  • TV-OUT - umožňuje přes digitální kabel nebo redukci na cinch, připojit výstup na TV

Jak vidíte, vybavený notebook musí mít skutečně hodně, aby se dalo hovořit o dobré výbavě.

Baterie

            Je veledůležitá komponenta notebooku, která právě umožňuje onu mobilitu, jestliže notebook chcete používat mimo dosah zásuvek elektrické energie. Každý výrobce osazuje NB jinou baterii s rozdílnými parametry. Dobrá baterie totiž stojí skutečně hodně a tak se často šetří právě tady. Například u nejlevnějších modelů se přistupuje i na to, že jsou standardně vybaveny jen čtyř článkovou baterii s kapacitou jen něco kolem 20Wh. Ta poté samozřejmě o hodně méně vydrží než standardní baterie u dražších modelů notebooků, kde nalezneme 7člankové baterie s kapacitou 50 i více Wh. Onu kapacitu lze dostat vynásobením hodnoty napětí a proudu uvedených na baterii.

baterie

Bohužel i ta nejlepší baterie neumožňuje chod počítače déle, než pár hodin. A proto se hledá řešení, které by to zvládlo lépe. Tím jsou tzv. palivové články. To není vlastně nic jiného, než zásobárna lihu, který se poté ve speciálním zařízení přeměňuje na energii. Problémem je jen velikost a hmotnost těchto zařízení. Nicméně jak jsme vás informovali v nedávné novince, tak se i toto daří vyřešit a jeden z výrobců předvedl života schopné řešení, kdy sice celkem rozměrná dokovací stanice s palivovými články zvládla živit notebook celý měsíc, tedy přesněji po čtyři týdny, pět dní v týdnu a 8 hodin denně. A to je skutečně velký pokrok. 

cnt-pc02

 

Šasí a konstrukce

Kvalita zpracování plastů, použité materiály, preciznost. To vše ovlivňuje vzhled, pevnost, použitelnost, odolnost, životnost, ale v neposlední řadě ovlivňuje hodně i cenu.  U levných modelů se časem setkáváme se skřípáním plastů, vůlemi v kloubech a na lakovaných površích hlavně před klávesnicí se objeví nehezká vydřená místa. Nemluvě o případném pádu nebo tlaku na víko, kdy je ochrana minimální a následky takové nehody  bývají pak citelné.

Acer_Ferrari

Kvalita se liší nejen podle ceny ale i podle výrobce a modelové řady. Nejdražší modelové řady některých výrobců mívají často magnéziové rámy, celokovové panty, tvrdší plasty nebo rovnou používají místo plastů uhlíková vlákna. Samozřejmě cena je až mnohonásobně vyšší. Nicméně o pevnosti uhlíkových vláken netřeba pochybovat. Jsou jednak lehčí než plast a jsou mnohokrát pevnější než ocel. Kdo sleduje Formule 1, tak je v obraze. Pozornost tak věnujte právě onomu zpracování a to jak samotnému šasi a konstrukci, ale také takovému zpracování klávesnice. I zde naleznete rozdíly.

Hmotnost

Záleží na našich požadavcích, protože hmotnost je právě udávaná stupněm výbavy, použitými materiály a hlavně cenou. Pro takové normální přenášení se hodí hmotnost udržet v hodnotě maximálně něco málo přes 3 kilogramy. Více už je při denním nošením spíše utrpení. Do brašny přibalíte adaptér pár sešitů či dokumenty a už se celkem solidně pronesete. To samé platí i o rozměrech, což je opět dáno výbavou a cenou.  



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 986x
Komentářů: 1
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1317x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3813x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1186x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1200x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1152x
Komentářů: 0