Strana 7 z 7
ASUS F3TC AP - praktické zkušenosti a závěr
Testovaný kousek jsme prověřovali přibližně týden. Za tu dobu jsem provedli několik cyklů vybití a nabití poté jsme samozřejmě změřili i tyto důležité hodnoty. Podívejme se tedy na závěry našeho testování.
Celkem důležité jsou nejen hodnoty výdrže, ale i doba nabíjení. Při plném vyčerpání trval ve dvou režimech (zapnutý a vypnutý počítač) nabíjecí cyklus do plného stavu baterie 113 a 142 minut. Tedy přibližně kolem dvou hodin.
Asi nejvíce vás zajímá, co testovaný notebook vydrží na baterii. Na plně nabité baterii do vyčerpání vydrží při zapnutém stavu se šetřícími utilitami bez zátěže do vypnutí 146 minut (idle). To je maximální hodnota, kam jsme se dostali. Tedy nějakých 2 a půl hodiny. Výrobce přitom mluví o výdrži až 3 hodiny, nicméně nespecifikuje s jakou baterií. Řada F3T totiž může mít dva různé typy z nichž ta námi testovaná je ta slabší. Simulovali jsme i práci ve world, kdy v pravidelných intervalech (30s) bylo zapisováno na disk, ostatní komponenty v klidovém režimu. Tedy v režimu text pracoval počítač dvě hodiny a šest minut.
Zajímavé měření bylo, kolik vydrží počítač při přehrávání videa. Bylo přehráváno z disku. Průměrně tedy 90-100 minutový film stihnete do vyčerpání baterie přehrát. Máte-li chuť na něco delšího, tak koukejte rychle, protože nějakou dvouhodinovou podívanou už nestihnete. No a pokud si chcete dát nějakou tu hru, pak v plném vytížení komponent si pohrajete maximálně hodinu než budete usilovně hledat zásuvku.
Co se týká teplot, tak tento model chladným rozhodně nebyl. Přesto až na hlučnou mechaniku byl provoz i v zátěži tichý. Teploty procesoru vidíte v tabulce. Mezi nimi je celkem logicky velký rozdíl, když v klidu se procesor podtaktuje na 800MHz a v zátěži má dvakrát tolik. Navíc je to dvoujádro. Procesor se nachází na pravé straně dole a to je místo nad kterým máte dlaň pravé ruky při psaní. To je také mimo spodku nejteplejší místo na počítači. Při delší zátěži vás notebook celkem dost hřeje, nepálí, v zimě možná příjemné, ale v létě na klíně už moc ne. Teplotu na touchpadu a pod pravou dlaní odhaduji na nějakých 30°C. Teplotu spodku notebooku u chlazení už odhaduji na 35°C. Bohužel přesně jsme to bez vybavení nezměřili, ale pokusíme se to do příště napravit.
Závěr a hodnocení
Důležitým aspektem notebooku je jeho cena. Od ní se všechno odvíjí, počínaje komponenty, přes kvalitu zpracování, až po použité LCD a baterie. Testovaný ASUS F3TC AP0008 se prodává běžně kolem 25 000 korun. U nás je tento model k mání za zajímavých 24 000 korun.
Za tuto přijatelnou cenu dostanete slušně vybavený notebook s výkonným procesorem, který stačí s přehledem i na náročnější aplikace typu AutoCAD. Obstojná grafická karta je sice nejslabším bodem notebooku, ale pořád lepší než nějaká integrovaná grafická karta. 1GB paměti na 667MHz jsou standardem, potěší konfigurace 1GB modul, kdy je druhý slot volný pro případné rozšíření. Světlým bodem je i 120GB pevný disk s rozhraním SATA. Za danou cenu kvalitní dílenské zpracování s dobrým širokoúhlým displayem s lesklou úpravou povrchu.
Výtky bychom měli možná k nezcela vysoké výdrži baterie, i když v dané cenové kategorii je to opět standard. O zvyk je také zvolené řešení otvírání. Negativem je absence PCMCIA. Nepříjemné může být i zahřívání notebooku, přesto, že tragických teplot nedosahuje. Za 24 000 korun s daní je to vzhledem k příslušenství, výbavě, zpracování a minimu negativ slušná nabídka, kterou by jste rozhodně měli zvážit. Uvidíme, jak si povede proti konkurenci. Každý týden chystáme minimálně jednu recenzi nějakého toho cenově zajímavého notebooku.
Notebook zapůjčil obchod Hardex.cz
//EDIT: vzhledem k mnoha žádostem doplňujeme bodové hodnocení:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|