Strana 3 z 4
Co mě docela překvapilo, je nový MEDIATEK Helio G95 (12nm) SoC u REALME 7. Je překvapivě výkonný a Qualcomm SnapDragon má rozhodně solidního konkurenta. V případě REALME 7 je nabízena nejlevnější verze se 4GB RAM a pak dražší se 6GB a nejdražší s 8GB. Tady tedy hodně záleží, jak moc „hardcore“ jste uživatel. Pokud jen telefonujete, občas trochu internetu, navigace a nějaké to foto, nemyslím si, že by vás 4GB verze omezovala. Pokud ovšem hrajete hry, což HELIOS v pohodě zvládá na střední i vyšší detaily, určitě doporučím tu 8GB variantu preferovat. V ATUTU dává kolem 300 tisíc bodů.
Pokud jde o REALME 7 PRO, jeho Snapdragon 720G (8nm) je vynikající SoC s parádním výkonem a má dokonce 5G podporu už. Dodáván je u nás s 8GB RAM a 128GB prostorem. Výkonově je v mnoha směrech ale docela podobný tomu HELIOS, hry zvládají podobě, snad jen SnapDragon se zdá o něco plynulejší. A to přes fakt, že v ANTUTU dává kolem 290 tisíc bodů. U obou modelů je překvapivě nízká míra zahřívání i v zátěži. Což oceňuji.
Oba telefon používají ANDROID 10 se vším, co k tomu náleží. Bohužel REALME se rozhodlo pro vlastní UI prostředí. Osobně už nějakou dobu dávám přednost čistému ANDROIDU, upřímně snaha některých menších výrobců se odlišovat vlastním UI je většinou ke škodě, protože zdroje pro vývoj UI těchto výrobců jsou nesrovnatelně menší než Google samotného. To vlastně platí i o úpravách aplikacích apod. A výsledek tomu často odpovídá.
Naštěstí REALME ubralo ze svých individualit proti minulým generacím, takže k čistému ANDROID prostředí nemá moc daleko. Osobně doufám, že u dalších generací to REALME vzdá zcela s vlastními aplikacemi a jejich přizpůsobení a nechá to prostě v základu. Mě by to osobně vyhovovalo víc, než si zvykat na některé odlišnosti toho kterého výrobce telefonů a jeho UI. Speciálně když s některými aplikacemi jsou akorát potíže (stabilita apod.).
Tohle je pole, kde dražší telefony mají opravdu navrch. Oblast, kde dnes mnohem více záleží na vývoji softwaru (hlavně AI) než HW samotného. REALME modely stejně jako celá řada telefonů mají papírově impozantní parametry a soustavy fotoaparátů, jenže je „neumí používat“.
Prostě umělá inteligence a algoritmy nejsou u REALME (a většiny ostatní) na takové úrovni, jako u výrobců mnohem dražších telefonů, které do toho cpou hodně peněz. HW přitom speciálně u Realme 7 Pro je ta soustava fotoaparátů vynikající. Ty algoritmy nejsou zjevně úplně dotažené využívat celou tu soustavu, a tak kvalita fotek je mixem. U levnější verze je to viditelně méně ostré a hlavně s podivnými barvami. U dražší verze je barevně vše realističtější. U předních fotoaparátů je ale levnější model jasně horší, u toho dražšího ale zase míra AI „vylepšování“ je hodně zřetelná.
(testovací snímky REALME 7 v pořadí: zadní kamera/zadní kamera/přední kamera)
V případě videí je zde optická stabilizace, u PRO verze dost slušná, funguje i ve 4K. Bohužel 4K je omezeno na maximálně 30FPS u obou modelů. Použitelnost je tedy omezena. FullHD dokáží v 60FPS. Telefony ale zápolí se širokoúhlým záběrem (ten jim opravdu nejde). Zvukově překvapí solidní reproduktor, mikrofony jsou ale trochu horší kvality (průměr).
(Testovací snímky REALME 7 PRO v pořadí: zadní kamera, zadní kamera, přední kamera)
Oba telefony jsou nicméně běžný průměr, a to i za zhoršených světelných podmínek (kdy ale kvalita výrazně klesne proti dobrým světelným podmínkám, u PRO verze je to o něco lepší). Pokud se na ty fotky budete dívat jen na těch telefonech, nebo je posílat na sociální sítě, které je stejně kvalitativně ještě osekají a ořežou, nemám žádné velké výhrady. Speciálně vzhledem k cenové hladině, kdy jen pár let staré modely z této cenové hladiny tyhle novinky kvalitou fotografií i videí strčí s přehledem do kapsy.
Takže k závěrům …
|