Strana 4 z 4
Jak jsem řekl, podle mě je mnohem náročnější udělat dobrý telefon za 5 – 8 tisíc, než dobrý telefon za 30 tisíc. Cenově dostupnější modely představují větší výzvu a jsou tak mnohem zajímavější i na testování. Zejména jsou samozřejmě mnohem populárnější mezi uživateli, protože drahé telefony za 20-30 tisíc si kromě těch pár lidí, kterým jsou peníze jedno, kupují hlavně ti, kteří ty peníze nemají, ale chtějí vypadat, že ano. Většina uživatelů ale sáhne po levnějších telefonech, třeba i z kategorie do 10 tisíc. Proč? Protože s přehledem dokáží 99% všeho, co ty nejdražší modely. Nicméně rozdíly tu jsou.
Zejména v nižších cenových hladinách se prostě počítá každá koruna na výrobních nákladech, a každý výrobce se tak rozhodně investovat více třeba do jiného aspektu, a to pak dělá zajímavé rozdíly mezi některými modely. REALME se svými novinkami prezentuje jeden z přístupů a ukazuje, co je dnes u cenově dostupných telefonů možné.
Očividná nevýhoda je zde jediná. A to v konstrukci bez IP68 odolnosti proti ponoření apod. Osobně bych u zřízení jako je mobilní telefon, dnes preferoval tuhle odolnost konstrukce, jako prioritu. Ale výrobci mají stále jiný názor. V oblasti mobility ovšem naopak oba telefony lze pochválit. REALME 7 má 5000mAh baterii a rychlé 30W nabíjení. PRO verze má sice „jen“ 4500mAh, ale superrychlé 65W nabíjení, kdy nabití na 90% té kapacity trvá pouhých 30 minut! Oba telefony přitom jsou efektivní a vydrží 2 dny i na dost vysokou zátěž běžného používání. S menším využíváním je mnozí budou nabíjet jednou za 5 dní. Nemají bezdrátové nabíjení, ale to chápu v téhle cenové hladině a jeho absence na rozdíl od IP68 odolnosti mě osobně nijak nevadí.
Z hlediska výkonu také nemohu nic kritizovat. Mediatek příjemně překvapil, i když možná pár SW optimalizací ještě bude třeba. Spadragon je pak jistota. Oba telefony jsou vhodné i pro hraní her, i když pro hardcore hráče existuje zajímavější telefon. Pro běžné uživatele mají ale výkonu dost a dost. Asi nejslabší stránkou jsou fotoaparáty, HW a čoček je zde hromada, ale SW to využít a správně používat, to je úplně něco jiného. Tady levnější telefony a značky prostě nejvíce ztrácejí na TOP modely značek a telefonů. A není to prostě v tom samotném HW těch fotoaparátů. Ale zase, pro potřeby 99% uživatelů, a to jak s fotografiemi/videi zachází a jak s nimi zachází sociální sítě, je to více než dostatečné. Ale pokud chce REALME tip, kam se zaměřit, tak sem.
To samé platí o SW jako takovém. Dělat UI nástavbu současnému ANDROID je řekl bych kontraproduktivní. REALME sice ubralo proti minulosti a systém je téměř bez úprav, ale těch pár přizpůsobení, co zbývají a pár aplikací nepovažuji za vylepšení proti čistému ANDROID systému. Takže klidně bych se toho UI zbavil zcela a zaměřil se čistě na optimalizace a vylepšení SW pro fotoaparáty.
Celkově jsem příjemně překvapen tím, jaký posun opět udělala střední třída telefonů za dostupné ceny. Pokud bych si mezi nimi měl vybrat, tak ta REALME 7 PRO varianta je celkově lepší, ale také stojí 8000 tisíc. Má hezčí a jasnější display, o trochu lepší SoC s 5G a super rychlé nabíjení. O trochu lépe fotí. Čtečka v displeji je pro mě o něco šikovnější než ta v tom v tlačítku na boku.
Na druhou stranu levnější REALME 7 má větší baterku (i když 500mAh už není takový rozdíl), má ale 90Hz display proti 60 u Pro verze. No a ta cena za 8GB/128GB verzi je 6700 korun, což není zanedbatelně nižší za funkčně velmi podobný telefon. Za atraktivní považuji pak 6GB/64GB variantu stojící jen 5500 korun. To je hodně dobrá nabídka s excelentním poměrem cena/výkon.
Osobně doufám, že další generace telefonů střední třídy dokáže už nabídnout IP68 konstrukci a 90Hz displeje budou standardem, tohle jsou vlastně jediné dvě věci, které bych Realme 7 PRO verzi chybí k vynikajícímu telefonu. A pak už jen nabídnout to s čistým androidem ale pořádně propracovaným SW a AI pro fotoaparáty a není co řešit. Jsem velmi spokojený s tím, kam se střední třída ubírá a jak moc dobré ty telefony za velmi rozumných 5000 až 8000 korun jsou.
Za zapůjčení děkuji společnosti REALME
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|