Strana 3 z 4
- V praxi – výkon, provoz a baterie
Hlavní hvězdou je zde ten 5nm Qualcomm SnapDragon 888 SoC procesor s grafikou ADRENO 660 atd. Zde osazen asi v minimální konfiguraci s „jen“ 8GB paměti, ale jsou to superrychlé DDR5. Výsledek je, že tenhle telefon prakticky vede všechny výkonové testy a benchmarky.
V Antutu udělá téměř 823 tisíc bodů, což je vyšší výkon, než dokáží podstatně dražší telefony. ASUS ROG Phone 5 (816 tisíc bodů), Samsung Galaxy S21 (782 tisíc bodů) nebo iPhone 12, který udělá jen kolem 600 tisíc bodů. Samozřejmě Snapdragon 888 je už i v dalších telefonech, takže nepochybně REALME o pozici TOP výkonu přijde (pokud se tak už nestalo). Přeci jen v tomto telefonu není moc prostoru pro snahu o maximalizaci výkonu. Výrobce musel koukat hlavně na ekonomiku konstrukce.
Podle mě nepochybně dokáže to SoC jít ještě výše, ale zde tomu chybí adekvátní chlazení. I tady se telefon dokáže zahřát, což nepochybně má vliv i na nastavení taktů apod. Každopádně telefon je velmi velmi svižný. Výkonu má hodně samozřejmě i po grafické stránce a 8GB DDR5 paměti je více než dost. Přidejme k tomu ten 120Hz display a tady opravdu není, co kritizovat. Prakticky vzato, v jeho cenové třídě tomu drtivá většina telefonů nedokáže absolutně nijak konkurovat.
Pokud to zde něco drží zpátky, tak je to SW nástavba REALME UI 2. Upřímně? Realme by udělalo lépe, kdyby se na ni vykašlalo a nechalo vše na čistém ANDROID 11. Samozřejmě přizpůsobit se to dá. Ale Realme tam má nějaký zbytečný balast, a vizuálně se mě to UI zkrátka moc nelíbí. Nicméně funkčně atd. je to prostě ANDROID 11 se vším, co k tomu patří, tedy bez výhrad.
Kde se rozhodně trochu šetřilo, to jsou fotoaparáty. Opět, u drahých vlajkových lodí od Samsung nebo Apple oba výrobci utrácí obrovské peníze nikoliv za ten samotný foto hardware, ale za software. Jejich technologie využívající AI jsou úplně jinde než „standardní“ SW výbava ANDROID OS pro fotoaparáty, kterou víceméně používají všichni ostatní. Takže i když papírově není po hardwarové stránce mezi fotoaparáty TOP modelů proti běžným telefonům až takový rozdíl, ten rozdíl udělají ty AI softwarová kouzla na zpracování obrazu. No a Realme GT 5G je prostě normální telefon. Papírově běžné slušná foto výbava spoléhá na ANDROID SW. Výsledkem jsou tak naprosto průměrné fotky a videa, dobře vypadají na displeji či na sociální sítě, ale když to budete zkoumat na velkém monitoru, tak to prostě nic neschová.
(Zadní 64Mpx běžný režim)
Evidentně to nebyla prostě priorita, i mnoho starších mobilů ve stejné cenové třídě je na tom lépe. Ale některé i hůře. Prostě nic pro fandy fotografií. Všem ostatním to stačí s přehledem. Hůře je na tom přední kamerka, jednak narušuje tím průstřelem display, ale především ta kvalita 16mpx je hodně průměrná i na fotky, video s tím je použitelné, ovšem to je tak všechno. Zkrátka v oblasti foto a kamerové výbavy je tenhle telefon opravdu těžký průměr v téhle kategorii. Pokud tuhle oblast tedy považujete za zásadní, není to model pro vás.
(přední 16Mpx)
V čem naopak telefon exceluje, to je vedle výkonu i mobilita. Tedy baterie a nabíjení. Telefon má slušně velkou 4500mAh baterii a má 65W nabíjení. S odpovídající nabíječkou trvá nabití lehce přes 30 minut. To je hodně hodně rychlé. Takže v tomto ohledu je vlastně skoro jedno, kolik to vydrží, protože nabít pár desítek % je záležitost několika minut. Realme se ani v základu nesnaží o nějakou úspornost. V základním nastavení je Always On display, vysoká frekvence obrazu atd. Prostě všechny srandičky naplno.
I tak při náročnějším používání to vydrží téměř dva dny. Méně náročným uživatelům i několik dní a pokud začnete šetřit, tak prostě normál. Vzhledem k tomu výkonu opravdu dobré. To 65W nabíjení znamená minimální délku pobytu na nabíječce …
|