Strana 2 z 3
Používám původní Realme GT 5G hodně, takže otestování podobného Neo2 5G bylo celkem snadné. Jde o velmi podobné telefony ve všech ohledech, včetně samozřejmě balení.
Neo2 je dodáván v odlišném designu zad, kdy má jednodušší hladší záda a jiné barevné kombinace. Největší výstředností je neonově zelená verze, ale já mám na test opravdu uhlazenou konzervativní Neo Black verzi. A k ní dodává výrobce podobně barevné silikonové pouzdro. Po stránce zajímavosti designu vede ale starší GT na celé čáře, v mé původní verzi má žlutá kožená záda a poloprůhledné silikonové pouzdro. V obou případech je nutné ta pouzdra používat, protože konstrukce obou telefonů je převážně plastová a není tak moc odolná proti pádu. Ta silikonová pouzdra jsou klíčová.
Neo2 má méně výrazný, ale stále plastový rámeček než GT. Ve výbavě postrádá bohužel 3,5mm konektor, takže i šuplíček na SIM je jinde. Telefony tedy oba mají jiné uspořádání uvnitř, oba ale disponují výkonným SoC základem od Qualcomm s velmi výkonným chlazením za pomocí speciálních heatpipe.
Oba telefony mají Type-C konektor a oba mají dva reproduktory, tedy stereo, s výborným zvukem. Prakticky identická je foto-výbava. 64Mpx hlavní modul, s 8MPx širokoúhlým a 2Mpx makro senzorem. K tomu je zde 16Mpx přední kamera (průstřel displeje). I co do schopností jsou parametry shodné.
Tedy 4K při až 60FPS, FullHD se stabilizací až 240fps, přední kamera jen 1080p při 30fps. V praxi jsou tak výsledky obou telefonů, co do kvalit fotografií a videí, prakticky identické. A to tak, že velmi průměrné. REALME nijak nevylepšuje AI algoritmy apod. jako mnozí výrobci u svých TOP modelů, takže spoléhá jen na to, co nabízí ANDROID systém. Výsledek sice neurazí, ale ani nijak nevybočí z naprosté průměrnosti.
(Zadní hlavní kamera)
(předni selfie kamera)
Podobná je i veškerá ostatní výbava, odlišnosti jsou jen díky použitým základům SoC. Modernější a výkonnější 5nm Snapdragon 888 v GT má některé lepší verze standardních technologií, Neo2 disponuje 7nm Snapdragon 870. V praxi je ale výkon stejný, NFC i všechny senzory a bezdrátová výbava zde je.
Výkon z hlediska běžného i náročnějšího použití je výborný u obou, jde o velmi výkonné telefony, asi nejvýkonnější v cenové hladině těsně nad 10 tisíc korun. Původní GT je o něco výkonnější, když dává nějakých 810 tisíc bodů v ANTUTU, Neo2 zvládne „jen“ cca 730 tisíc bodů. O něco výkonnější je i grafika v GT, rozdíl je kolem 10% výkonu v praxi.
Úplně stejný je u obou ten parádní 120Hz HDR sAMOLED displey. Vysoký jas, vynikající čitelnost na přímém slunci prostě všechno. A samozřejmě pro hráče jde o rychlý panel, tedy v kombinaci s výkonným HW obou telefonů, opravdu špičkový mobilní herní telefon. Velký rozdíl není ani v použitém software, kdy oba telefony pohání dnes ANDROID 11 s nástavbou Realme UI 2.0. Ohlášena je ale aktualizace a podpora ANDROID 12 s Realme UI 3.0. Novinka k mému zklamání přináší ještě více bloatware a zbytečných aplikací v rámci toho UI, kterých se otravně zbavuji.
Opravdu bych raději, kdyby se REALME na své vlastní UI vykašlalo zcela a nechalo vše na čisté instalaci ANDROIDu. Není zde žádná přidaná hodnota jejich vlastního UI, speciálně když tento výrobce nijak neladí a nevylepšuje schopnosti focení, tedy AI algoritmy apod. ale spoléhá se plně na systémy a technicky ANDROID systému. Takže k závěrům …
|