Strana 3 z 4
Srdcem Galaxy Tab je procesor Cortex A8 taktovaný na 1060 MHz spolupracující s 512MB RAM. Vnitřní paměť má kapacitu 16GB (je vyráběna i verze s 32GB, ale ta na našem trhu není dostupná) – z toho pro data a aplikace zůstane přibližně 13GB. Interní paměť je rozšiřitelná až o dalších 32GB v podobě slotu pro microSD kartu (SDHC). Zpracování obrazu má na starosti samostatný grafický chip s označením PowerVE SGX540 schopný přehrávání videa až 1080p.
Jako zobrazovací a vstupní zařízení je použit kapacitní display o rozlišení 1024x600 pixelů a velikosti 7“. Jedná se o TFT panel s dobrou čitelností na slunci a subjektivně velmi dobrým podáním barev. Správnou orientaci displeje obstarává vestavěný G-senzor.
Multimédia jsou zastoupena dvojicí fotoaparátů. Zadní kamera má rozlišení 3,2MPx Ta je vybavena přisvětlovací diodou a mimo pořizování snímků zachycuje video o rozlišení 720 x 480Px.Druhá kamera je určena pro videohovory, má rozlišení 1,3MPx a je tradičně umístěna v prostoru nad displejem.
Konektivita je zajištěna nejen pomocí wifi (a/b/g/n) a bluetooth ve specifikaci 3.0, ale díky přítomnosti slotu pro SIM, nechybí podpora všech telefonních a datových pásem mobilního internetu (tedy GSM 850/900/1800/1900 MHz a 3G HSUPA a HSDPA). Co je ale poměrně zásadní nedostatek je absence USB v jakékoli podobě a je tedy nutno používat speciální datový kabel (či dokovací kolébku) s širokým systémovým konektorem pro komunikaci s PC či nabíjení, o USB pro vstupní zařízení apod. si tedy můžeme nechat zdát.
Nechybí ani GPS modul pro navigaci. Osobně jsem Galaxy Tab zkoušel v této roli, najezdil s ním cca 1000km v součinnosti s navigací pomocí Google Maps a dojmy jsou, co se zařízení týče veskrze pozitivní. K tomuto účelu je v nabídce příslušenství i držák do automobilu.
Multimédia zastupuje 3,2 MPx fotoaparát s autofokusem. Toto rozlišení již překonává mnoho chytrých telefonů, ale na druhou stranu fotoaparáty v tabletech nejsou až tak samozřejmostí. Ruku na srdce, při focení tam kde jsou lidé, člověk sklízí opravdu pozornost mávajíc takovou plachtou :-) . Ale je to bod navrch proti konkurenci a fotoaparát se může hodit. Druhá 1,3MPx kamera umožňuje videohovory a bude tedy při tabletovém používání asi přínosnější.
Další funkcí je vestavěný FM přijímač rádia (klasicky jsou jako anténa využívána sluchátka). O zvuk se stará dvojice docela hlasitých a subjektivně kvalitních reproduktorů ve spodní straně. Nechybí dnes už téměř běžný 3,5mm jack pro připojení sluchátek či reproduktorů.
O napájení celého přístroje se stará akumulátor o kapacitě 4000 mAh s udávanou hodnotou výdrže 150 hodin v pohotovostním stavu a 7 hodin sledování videa (jak na tom skutečně je, se podíváme dále).
Jak už bylo zmíněno o nakládání s hardwarem se stará operační systém Google Android 2.2 Froyo -tedy se jedná o telefonní verzi operačního systému známou z mnoha chytrých telefonů.
V tomto případě byla lehce poupravena (prakticky jen v některých aplikacích jako sms, emailový klient, kalendář apod.).
Co se týče aplikací, samozřejmě zůstává k dispozici android market, na kterém jsem si nevšiml nějakého ochuzení nabídky a žádná z mnou testovaných aplikací neměla problémy s nadstandartním rozlišením displeje nebo něčím podobným (dle jiných zdrojů se vyskytuje problém s některými hrami, kdy se neroztáhnou na plnou plochu displeje a běží ve svém rozlišení uprostřed, takovou jsem však nepotkal). V podání Samsungu se mi líbil správce systémových prostředků, který je přehledný a umožňuje mimo řízení aplikací např. velmi jednoduše uvolnit paměť RAM ve dvouch stupních (kdy v prvním maže jen nepožívané procesy na pozadí a v druhém ukončí všechny na pozadí běžící aplikace).
Samozřejmostí je bezvadně použitelný webový prohlížeč. Ten je stejný jako v ostatních android zařízeních ale spolu s displejem o rozlišení 1024x600 a 7 palcích dostává prohlížení a práce s webem úplně jinou dimenzi a komfort (nechybí samozřejmě ani podpora flashe). Není tak třeba se na základní prohlížení webu potřeba se přesouvat například z pohovky ke stolnímu PC nebo vybalovat z brašny notebook. S displejem souvisí též nadání pro přehrávání videa a prohlížení fotek. Přeci jen 7“ je rozměr, který si nezadá v ničem ani s obyčejnými papírovými fotografiemi a přidává bonusy v podobě „zoomování“ apod. funkcí.
Samsung vybavil v základu Galaxy Tab podporou přehrávání .avi videí s kodeky DivX a Xvid. –tedy .mkv si v základním přehrávači nepustíme. Velmi potěší i podpora titulků, které si přehrávač k videu sám přiřadí, méně pak neschopnost poradit si v titulcích s českými znaky.
Dalšími zajímavostmi jsou připravené aplikace pro nákup a čtení jak knih, tak i časopisů a ostatních periodik v digitální formě (ve světové nabídce jsou i některé české tituly, avšak cena po přepočtu na naší měnu je poněkud vyšší). Samozřejmostí je podpora pdf dokumentů.
Samsung dodává v základu i kancelářský software pro jak čtení, tak i editaci a vytváření office dokumentů. Což je vzhledem k velmi pohodlnému zadávání znaků až překvapivě použitelné (i když samozřejmě komfortu počítače to nedosahuje).
|