Strana 4 z 4
Galaxy Tab jsem měl zapůjčen na dva týdny a po celou dobu jsem ho využíval nejen jako tablet, ale i jako primární telefon. Musím se přiznat, že když jsem si vybíral z nabídky právě Tab, činil jsem tak s mírnou skepsí a spíše tím že zjistím „k čemu se to vlastně hodí“. Teď po dvouch týdnech mohu říci, že jsem byl příjemně potěšen a že Galaxy Tab je svým způsobem hodně charizmatické zařízení. Vím, že to není přímo jeho určení, ale nosil jsem ho denně při sobě a mohu říci, že do zadní kapsy kalhot se vejde docela pohodlně (neříkám, že to vypadá dobře, ale není to funkční problém -když si nechcete tedy sednout ;-) ), používal jsem jej jako každý jiný smartphone. Reakce okolí jsou samozřejmě různé a naprosto extrémní, někdo poznamenává cosi o pádlech a jiní jsou nadšení s tím, že přesně tohle hledají (přeci jen jakýkoli obsah od mapy, fotky či dokumentu se někomu dalšímu ukáže tak, jak by to byť třeba velkém 4“ telefonu nebylo možné), ale málokdo zůstane chladný. Mimo to je zde ještě solidní výdrž a některé další bonusy, ale o tom všem v následujících kapitolkách stejně jako i o těch méně příjemných aspektech.
Rychlost: Samotné parametry, zvláště pak přítomnost grafického čipu zaručují svižné ovládání. Reakce na dotyky displeje jsou okamžité a celkově jsem nezaznamenal žádný závažný zásek, problém či zpomalení i při velkém vytížení.
Telefonní funkce: Co se telefonování týče, Galaxy Tab je sice takový přerostlý smartphone, ale je to hlavně tablet. To sebou nese hlavně jeho nevybavení telefonním reproduktorem, tedy jsme odkázáni na telefonování s pomocí sluchátek (ať již přiložených drátových a nebo bluetooth bezdrátového) nebo na „povídání si s plackou“ přes hlasité repro (také to jde, ale zkuste si tak jít po městě, lidé na vás koukají maličko zvláštně a soukromí je cizí pojem). Jinak po technické stránce není problém a telefonní aplikaci nic nechybí a stejně jako ostatní programové vybavení těží z velkého displeje.
Ovládání: Jak už bylo řečeno, ovládání zajišťuje 7“ kapacitní LCD panel s možností multidotykového ovládání. Velikost displeje zaručuje velmi jisté ovládání a ani při rychlém psaní textu se nesetkáte s překlepy. Display má dobré podání barev až se nechce věřit, že jde o TFT technologii, stejně tak čitelnost na slunci patří mezi ty lepší.
Multimédia: Zmiňovaný 3,2 MPx fotoaparát je vybaven autofokusem a i přes přisvětovací diodu je samozřejmě nejlépe použitelný za dostatku světla kde podává nejlepší výkony na střední vzdálenosti (krajinky po něm nemůžeme chtít, viz testovaci foto, ale základní foto dokáže).
Zvuk Hlasitých reproduktorů je dostatečný, pro občasné shlédnutí videa stačí, ale pořád jsou to jen malé reproduktory a pokud chceme zvuk lepší kvality nezbude než připojit přes 3,5mm jack sluchátka nebo kvalitnější reproduktory. O možnostech videa jsem se zmiňoval již víše stejně jako o potenciálu v roli čtečky nejrůznějších periodik. Celkově lze tedy říci že Galaxy Tab je dobrý multimediální nástroj, který se v konkurenci neztratí.
Navigace: Navigační software v sobě Galaxy tab jako takový žádný obsažen nemá a v základu jsme tedy vázáni na použití služeb Google, jeho mapových podkladů a navigačních funkcí. Galaxy Tab jako takový v podobě navigace slouží bezvadně, hlavně kvůli velikosti displeje není třeba luštit při jízdě data na pididispleji a po vyřešení klasické otázky „kam s ním“ poskytuje dobrý přehled.
Samotná navigace Google jako taková není u nás spuštěna dlouho (konkrétně od začátku letošního července) a moje zkušenosti z jejího použití jsou takové, že bych ji doporučil spíše jako nouzovou záležitost na kratší spíše městské donavigování. Výpočet trasy je ovlivněn maximálně vstupním parametrem, zda se chceme vyhnout silnicím s poplatkem. Dále vypočtenou trasu již neovlivníme, nelze do ní vložit objížďku či průjezdný bod. Když se pak od trasy odchýlíme od trasy, má snahu nás navracet na trasu i za cenu poslání přes absolutně nesjízdné polní cesty. Nicméně nelze na navigaci nikdy na 100% spoléhat ať je jakákoli a tato je zdarma a to vyvažuje víceméně její negativa.
Výdrž: O napájení Samsungu Galaxy Tab se stará akumulátor o kapacitě 4000 mAh, což se na první pohled zdá jako vysoká hodnota, ale nesmíme zapomenout, že musí živit solidně velký LCD panel a při použití se SIM kartou i komunikaci se sítí, mobilní data či wifi apod.
Při používání ve formě telefonu se mi podařilo tablet zbavit o veškerou energii přibližně za 2,5 dnů provozu, ale to je závislé od používání, datových přenosů apod. Pokud bych neměl vloženou SIM a používal ho jen občas se zapínáním wifi pouze v případě potřeby, věřím, že ani 5 dní by nebyl problém (to se přibližuje i k výrobcem proklamovaným 150 hodinám). Co se přehrávání videa týče, výrobce slibuje 7 hodin výdrže, v našem případě jsem naměřil 6,25 hodiny přehrávání s vestavěnými reproduktory, což není vůbec špatné. Navigace spolu se zapnutým telefonním modulem a displejem s automatickým podsvitem při jízdě autem baterii zdecimuje za cca 2,5 hodiny bez dobíjení.
Hodnoty výdrže bych tedy označil jako dost dobré a rozhodně o notný kus lepší než u kdejakého stejně vybaveného smartponu.
Hodnocení Samsungu Galaxy Tab je opravdu velmi složitou záležitostí, protože je mnoho možných úhlů pohledu.
Pokud to vezmeme čistě technicky je to klasický dobře vybavený smartphone zasazený do velkého těla s velkým (a nutno říci kvalitním) displejem. To sebou nese z toho plynoucí výhody i nevýhody, ať již neskladnost, vyšší hmotnost nebo na druhé straně vysoký komfort ovládání či relativně vysokou výdrž.
Pokud se podíváme z pohledu zájemce o smartphone. Jedná se o zajímavé zařízení které jako telefon jde v pohodě používat, ale nepřítomnost sluchátkového reproduktoru ho v tomto ohledu diskvalifikuje i v případě, že jsme ochotni překousnout jeho rozměry a po čase začne vadit i těm otrlejším (přitom to by klidně mohlo být přítomno a případě příchozího hovoru by bylo používáno třeba jako sekundární přepínatelný zdroj zvuku, bohužel není).
Pokud se podíváme z pohledu tabletů. Tak i když se nejedná o novinku na trhu má pár věcí a dovedností, které konkurentům chybí a cena je v současné době na rozdíl od původní poměrně příznivá. Rozměr 7“ je praktický hlavně na mobilitu, kdy se vejde do kapsy saka, kalhot či dámské kabelky (což je už s 10“ konkurenty problém).
Samsung Galaxy Tab P1000 je vlastně takový hybrid spojující v sobě smartphone, navigaci společně s funkcemi počítače, čtečky knih atd. Samozřejmě v ničem není tak dobrý jako specializované zařízení, ale to neznamená, že by byl špatný. Přichází vlastně s myšlenkou proč tady (alespoň podle mě) tablety jsou, ne proto, aby původní zařízení nahradily. Jsou tady od toho, abychom nemuseli zapínat kvůli maličkosti PC, nosit mezi přátele notebook kvůli ukázání pár fotografií nebo při cestování hrát hru či koukat na díl oblíbeného seriálu na miniaturním displeji telefonu s již tak malou výdrží.
A co si myslíte vy naši čtenáři nejen o tomto, ale tabletech všeobecně?
|