– představení, výhody a nevýhody aktuálních platforem
Nové mobilní přístroje tzv. SmartPhone, jsou k ničemu, bez pořádného software zvaného operační systém.
Protože se chceme testům mobilních platforem, jako jsou například komunikátory a SmartPhone věnovat více, není od věci si představit jednotlivé operační systémy, které z přístrojů s vizáží běžného telefonu, dělají právě to, čím dnes jsou – tedy SmartPhone. Zároveň se tímto článkem představuje nový člen naší uživatelské redakce, který vám bude čas od času přinášet nějaké ty postřehy a recenze nových ultramobilních inteligentních zařízení, která se dnes stávají tak populární …
Úvodem
Jako úvod do problematiky mobilních komunikátorů, smartphonů a PDA jsem zvolil článek, který by vás měl uvést do obrazu a seznámit vás se současnými možnostmi které tito kapesní společníci nabízí. Také si představíme jednotlivé OS, které se na současných zařízeních vyskytují a běžně využívají. V tomto článku se nebudeme příliš zabývat historií a vývojem jednotlivých operačních systémů, spíše se zaměříme na současnost a nejbližší výhled do budoucnosti každého z nich.
Kapesní mobilní zařízení jsou s námi již mnoho let, ale vypadá to, že právě rok 2010 bude v rozšíření smartphonů zásadní. Množství „chytrých telefonů“ se přímo úměrně zvyšuje s nástupem dotykových technologií do mobilních telefonů a současně s klesající cenou procesorů schopných zvládnout běh nějakého operačního systému.
Dnes se na trhu můžeme setkat převážně s těmito OS: Symbian, Blackberry, Windows Mobile (Windows Phone), iPhone OS, Android, Maemo (MeeGo)
Ještě zde máme minoritní systémy: webOS a palmOS
Takové množství operačních systému zde nikdy v historii nebylo a nejspíš ani nebude, protože se nedá předpokládat, že se všichni současní zástupci OS na trhu udrží. Do vyjmenované party se má ještě v krátké době přidat Samsung se svým vlastním systémem Bada (zde byl zatím představen jen jeden telefon). Dnes celosvětově nejpoužívanějším systémem je s náskokem Symbian následovaný Blackberry, iPhone OS a WM. Ostatní zástupci mají zatím jen malé zastoupení, většinou díky své „mladosti“. Možná se trochu divíte, jak může válcovat Blackberry třeba takový opěvovaný iPhone – odpověď je v Severní Americe, kde je tento OS suverénně nejoblíbenější a s více než 50% podílem na trhu „chytrých telefonů“ má zatím nedostižný náskok.
Co se pro všechny moderní komunikátory společné? Kromě běžných funkcí, které zvládají „hloupé telefony“ umí například plnohodnotně pracovat s obsahem na internetu, přehrávají videa (často i v HD), pracují s emaily s přílohami, je možné do nich instalovat mnoho aplikací, které výrazně zlepšují možnosti využití a mnoho dalšího.
Představme si tedy jednotlivé systémy trochu blíže a v krátkosti si zhodnoťme výhody či nevýhody každého z nich.