Strana 4 z 4
- ASUS W90 – hodnocení a praxe
A jsme opět téměř u závěru. Zbývá si tedy říci něco k praktickým zkušenostem s tímto notebookem.
Rozměry jsou 436 x 323 x 56 mm a váha 6,1Kg. To je hodně, ale notebook toho nenabízí zrovna málo. Nízká mobilita nevhodná k běžnému přenášení na cestách. Jediné rozumné řešení je převést z místa A do místa B a pokračovat v činnosti. Díky váze a rozměrů i dobrému chlazení nevhodný na práci jinak než na pevné podložce. Tento notebook si jen tak na klíně povalovat určitě nebudete chtít nechat.
Dalším úskalím toho stroje je určitě ohromný těžký adaptér o výkonu 230W. Když jsem poprvé tento zdroj spatřil, myslel jsem si, že výrobce omylem dal do krabice cihlu. Rozměrově a váhově by to snad i odpovídalo. Nicméně notebook skutečně není na přenášení, ale na převážení, takže to až tolik nevadí.
(běžný mobilní adaptér vs ASUS W90 adaptér)
Výdrž tohoto „notebooku“ je i s obrovskou baterií o kapacitě 93Wh nízká, ale velkou ani u takovéhoto stroje nikdo nemůže očekávat. Dle naměřených hodnot by ani nemělo moc smysl osazovat notebook slabší baterii. V případě tohoto notebooku berte osazenou baterii spíše jako záložní zdroj pro případ výpadku elektřiny umožňující dodělat nejnutnější rozdělanou věc a notebook vypnout.
Co se týče zahřívaní, notebook neměl jakékoliv problémy s chlazením a tím pádem ani se extrémním zahříváním. Jeho teplota povrchu, jíž jsem se bál, na pevné podložce byla velmi příjemná. Ani zvukové projevy chlazení nelze hodnotit nejhůře a určitě se dají snést v zápalu nějaké té hry a i v klidu byl notebook dosti kultivovaný a dalo se s ním i spát v jedné místnosti. Určitě již jsem se setkal s hlučnějšími notebooky. ASUS tedy za řešení chlazení lze pochválit. O chlazení celého toho kolosu se totiž nestará jeden větráček ale hned 3. Nesmíme zapomenout, že tyto větráky chladí dosti náročného hardware. A to nemluvíme ani o možnosti přetaktování procesoru na 3GHz!
Až doposud byly všechny herní notebooky hodně kompromisním řešením a to včetně modelu ASUS G50, které jsme měly několikrát v testech. Jejich slabé grafiky na úrovni maximálně slabých desktopových grafik, nové hry příliš dobře nezvládaly. ASUS W90 je prvním notebookem, které si skutečně s hrami poradí bez zbytečných kompromisů a snižování detailů.
( Srovnání: ACER Ferrari 12" vs ASUS W90 18,4")
V poslední době se poměrně dost rozmáhá hraní na LAN právě na mobilních počítačích. Tento je k tomu přesně určen. Je mobilní ve smyslu, že se dá snadno převést a nabízí více než slušný výkon a pořádné rozlišení. Celkově je to jeden z nejzajímavějších notebooků na trhu určených právě pro hráče. Asi se ale ptáte, kolik si ASUS za tento model účtuje. Samozřejmě to není málo, na druhou stranu cena nás docela mile překvapila, čekal jsem to daleko horší, nakonec je cena dnes (srpen 2009) nějakých 60 000 korun včetně DPH a to není vůbec špatné. Samozřejmě v porovnání s desktopem to je pořád hodně, ale za mobilní výkon vždycky zaplatíte více.
ASUS W90 je jedním z nejzajímavějších mobilních počítačů, které jsme měli možnost testovat. V jednoduchém designu a v masivním těle ukrývá skutečně použitelnou náhradu za stolní počítač. Cena tou pak odpovídá, ale na druhou stranu podobně výkonné počítače jsme zvyklí vídávat v cenových relacích přes 100 000 a tenhle stojí "jen" 60 000. ASUS W90 samozřejmě není pro každého, pokud ale chcete mobilní herní počítač skutečně na hry a ne na přežívání na omezených detailech a rozlišeních, pak je tohle notebook přesně pro vás. Osobně si myslím, že dvoujádrový procesor na 2,8-3GHz je určitě lepší volba než čtyřjádro Q9000 s 2GHz, se kterým se tento model také prodává. Škoda, že ASUS nepoužil skutečnou mobilní HD 4870 X2 s GDDR5, ale opravdu jen HD 4850 X2 s GDDR3. Zajímavé by bylo také nějaké nasazení utilit pro přetaktování této grafiky, jejíž potenciál je daleko větší než v podtaktovaném stavu, ve kterém se standardně v tomto modelu nachází.
Nicméně i tak je výkon tohoto mobilního modelu po grafické stránce ohromný a za danou cenu na poli mobilních počítačů nevídaný. Jako komplet tak W90 působí impozantním a velmi dobrým dojmem dospělého a vyspělého DTR …
Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS
AUTOR: TomTva |
---|
Jsem to ja. Dělám to pro zábavu a možnost něco ostatním sdělit a něco nového se dozvědět. |
|