Strana 4 z 4
Někteří si určitě všimli, že čtečka nemá WiFi a s tím spojené funkce přístupu na Internet. Otázka je, zda je připojení k Wifi vůbec žádoucí. Jednak to přístroj prodraží, jednak žere baterii a hlavně možnost "surfování" jaksi odtrhuje pozornost od toho čtení knížek :). Crono C04 má dostatek možností, jak do něj dostat obsah, takže WiFi opravdu nepotřebuje.
Máme zkušenosti i s jinými čtečkami a nechali jsme tuto čtečku kolovat po redakci a všichni byli velmi příjemně překvapeni. Jednak zpracováním s velmi příjemným ovládáním, a také tím, jak celkově svižně a dobře funguje. Plní zkrátka výborně svou funkci po všech stránkách. Potěší i celková výdrž na baterii. Čtečku jsme používali dost každý den a vydržela bez problémů 3 týdny. Samozřejmě nejvíce vydrží při čtení samotného textu. Pokud si necháváte předčítat, nebo puštěnu hudbu na pozadí, výdrž se smrskne tak na polovinu. Pořád je to ale několikanásobně více, než vydrží klasický tablet, jehož výdrž se počítá jen na několik málo hodin.
A tím se dostáváme k oné otázce, zdá má elektronická čtečka co nabídnout i v době, kdy lze již o něco málo dráž pořídit barevný multimediální tablet s Androidem ...
Podle našeho názoru je elektronická čtečka v mnoha ohledech mnohem lepší zařízení, než levný tablet, či tablet obecně. Výhodou a současně i nevýhodou tabletu je, že je univerzálnější pro konzumaci obsahu. A v tom je ten problém. Když pomineme, že z elektronické čtečky s technologií elektronického inkoustu se mnohem lépe čte než z barevného displaye tabletu a má pro tento účel podstatně násobně delší výdrž na baterii, nelze pominout fakt, že ty multimediální možnosti tabletu rozptylují. Že si můžete na tabletu číst knížku? No jasně, že můžete, ale dělat to nebudete, i když třeba chcete! Místo toho strávíte neplánovaně (ve stylu: "jen se na chvíli podívám ...") hodiny surfováním po internetu nebo hraním ptáků (Angry Birds) a děláním spousty dalších blbostí. Číst knížku si na tabletu prostě nebudete. Kdežto u čtečky nemáte tyto rozptylovací možnosti, takže když tu čtečku chytnete, tak si budete pěkně pod lampičkou opravdu číst.
Pokud tedy někdo brojí proti elektronickým čtečkám, jako že zabíjí papírovou knihu a čtení obecně, brojí zcela špatným směrem. To co zabíjí čtení a sečtělost lidí, jsou vlastně rozptylující tablety. Ty jsou vlastně tou platformou, která vás jen o čas okrádá a děláte na nich i věci, které vlastně nechcete. Pokud si skutečně chcete číst, kupte si elektronickou čtečku, která je mnohem účelněji vybavená a vyrobená a není vybavena věcmi, kvůli kterým budete dělat všechno okolo, jen si nebudete číst.
Nabídka elektronických čteček je samozřejmě bohatá. Dnes testované Crono Impresio C04 se mezi nimi nejen neztrácí, ale zaujme hned v několika věcech. Kromě poměrně zajímavé ceny (i když ta se dnes právě může ve srovnání s levnými čínskými tablety zdát poněkud vysoká) ve srovnání s jinými modely, velmi dobře vypadá a hlavně skvěle funguje. Nejen, že má jednoduché intuitivní ovládání, kde je vše přesně tam, kde má být, ale i perfektní lokalizací a funkčností ohledně podpory běžných formátů. Nabízí přesně jen to, co čtečka má. Pokud by vám ale přeci jen chyběla třeba HW klávesnice, display s větším rozlišením, WiFi a třeba i ta nabíječka a sluchátka přímo ve výbavě, existuje ještě model Crono C06 e-book, která je ale za 3300 korun vč. DPH.
Jestli chcete prostě jen klasickou čtečku, pro vaše čtení, je Crono C04 naprosto perfektní a za cenu 2500 korun vč. DPH se mu nedá vlastně nic vytknout - plní totiž svůj hlavní a jediný účel a i to další, co má, naprosto perfektně. A to, jak víme, nemůžeme tvrdit zdaleka o každém elektronickém spotřebním přístroji na současném trhu.
Za zapůjčení čtečky děkujeme společnosti exasoft.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|