Strana 4 z 5
- Microsoft Windows Phone 7 jde do akce …
Model Trophy je, jak už bylo zmíněno vybaven novým operačním systémem Windows Phone 7. Ještě před samotným hodnocením samotného systému si dovolím udělat takové osobní „vyznání“, co se mě a zkušeností se smartphony týká.
Mojí mobilní smart kariéru nastartoval (po několika nokiích přes na svou dobu vybavený Sony Ericsson T610) hned druhý smartphone na trhu s OS Symbian kterým byla Nokia 3650 se svým Symbianem S60 první generace. Přítomnost operačního systému v té době přinesla pro uživatele, kteří si se svým telefonem rádi hrají, upravují jej ke svým potřebám nebo si dokonce dokaží nějakou aplikaci naprogramovat, velmi solidní možnost na seberealizaci (nesrovnatelně větší než do té doby jediná možnost v podobě JAVA). Dalším efektem byl uživatelský přínos v podobě multitaskingu, copy/paste apod. funkcí do té doby známých z PC. Přiznám se, že od té doby jsem kouzlu smarphone propadl.
Po dalším telefonu se symbianem v podobě Nokie 6630 následoval přechod na Windows Mobile ve verzi 5.0 (na Qteku 9100 alias MDA Vario). Samotné Windows mobile šly trosku jinou cestou. Tato zařízení byli v podstatě spíše kapesními počítači s funkcí telefonování. Jako takový mi tento systém vyhovoval ještě více a zůstal jsem mu věrný mnoho let, během času jsem prošel evolucí všech systémů Windows Mobile (později Windows Phone ) až do verze 6.5.5 ať už ve svých nebo testovacích telefonech, ale v podstatě všechny další vycházely ze stařičké verze 5.0 z roku 2005. Proto jsem byl zvědav právě na nově příchozí Windows Phone 7 a to zdali mě jako současného uživatele Androidu přesvědčí opět k návratu k „Oknům“.
- První dojmy a zkušenosti s novou generací mobilních Windows …
Narovinu povím, že nepřesvědčí. Microsoft se s Windows 7 dal cestou naprosto odlišnou od dosavadního směru. Vlastně se představy otevřeného operačního systému (kterou vybudoval svými předchozími verzemi) vzdal a udělal sice operační systém ale ve své postatě hodně uzavřený a velmi podobný Apple systému.
Nejprve se podívejme na vzhled a ergonomii WP7. Základní obrazovka se skládá z Obdélníků (tzv. dlaždice), které zastupují buď jednotlivé funkce, nebo skupiny tématicky spjatých aplikací (těm se říká huby). Tuto základní obrazovku jde jedním pohybem odtáhnout na stranu a dostat se do menu všech zástupců aplikací, nastavení atd. Většina dlaždic základní obrazovky dokáže dále zobrazovat nějakou událost (přijatá zpráva, nepřijatý hovor atd…)takže slouží jako takové winglety. Prostředí Sence, na nějž jsme byli již pár let u HTC zvyklí a které bylo jakousi grafickou nástavbou starších verzí mobilních Windows, nedovolil Microsoft nyní integrovat na základní obrazovku a je zde tedy zastoupeno vlastním hubem. Popravdě než to celé nastartuje, proběhnou animace tak si uživatel počká a podle mě za to čekání ten přínos nestojí. Je sice pravda, že v hubu jsou některé zajímavě udělané aplikace, ale k těm se lze dostat pohodlněji přímo po odsunutí plochy. Tedy Sense je s příchodem WP7 v tuto chvíli mrtvé (samozřejmě na této platformě) a s ním i individualizace telefonů jednotlivých výrobců.
Co se designu týče, tak jsem se ani po měsíčním používání nemohl ubránit dojmu, že mám v ruce poměrně velký telefon s velkým displejem, dostatečně jemným rozlišením a přesto se na něj nemůže stěsnat sotva poloviční množství informací co bych si odstavoval nebo bylo možné i na displeji o mnoho menším. Vše je zbytečně velké, prostorem se naprosto plýtvá, kde to jde a třeba když se název kategorie táhne přes tři obrazovky a tedy jej nevidím nikdy celý… Mam rád inovace, ale ne vše nové je dobré a toto se v mých očích příliš nepovedlo. S tímto trendem souvisí asi i zadávání textu… při poloze nastojato se nám zobrazí plnohodnotná klávesnice od kraje ke kraji, zde dobré, ale ne tak dobře použitelné, položíme tedy telefon na ležato, klávesnice se překlopí, ale roztáhne se jen o málo více, přičemž z každé její strany je 1cm (!!!) volného nevyužitého místa a tedy se použitelnost mnoho nezvýší. Jenže „maličkost“ jako zadávání textu dokáže požívání smartphone pořádně znechutit a zkazit tak třeba i jinak bezvadnou integraci MS Office – ty se opravdu povedly a práce s dokumenty je na velmi dobré úrovni, i přes momentální absenci funkce copy a paste.
Organizační funkce v podobě kalendáře jsou až na chybějící náhled týdne příjemně použitelné, úkoly se zobrazují pouze na daný den.
Celý systém je orientován na zábavu a hlavně sociální sítě. Tak třeba hub People u kontaktů zobrazuje nejen údaje ze seznamu, ale i jejich stavy a zprávy na facebooku apod. Osobně nejsem příznivcem těchto sítí a tak mě přílišná integrovanost do systému spíše štvala. Například, aby se mě neustále systém ptal při prohlížení právě vyfocené fotky, jestli jí chci uploadovat na sociální síť hned po vyfocení, mi přišlo poměrně dost nepříjemné, vlastně jsem pomalu podléhal dojmu, že minimálně bez facebooku jsem sotva poloviční člověk :). Jinak pro plnohodnotné požívání všech aplikaci (zvláště pak Xbox Live) musíte mít samozřejmě založen vlastní Windows Live účet. Na hry a zábavu se koukneme podrobněji ještě dále.
Telefonování je bezproblémové, ale opět by se vyhledávání volaného dalo udělat i lépe a to tak jako to známe z předchozích verzí (a třeba i z androidu) pomocí ťukání na alfanumerickou klávesnici ve stylu T9. Ve WP7 máme buď jen numerickou klávesnici, nebo se musíme do seznamu přepnout a hledat buď posunem kontaktů, podle prvního písmena, nebo klasickým hledáním – nic pro telefonáty „za běhu“. Navíc systém nějak zapomněl na možnost odeslat vizitku kontaktu nebo přeposlat doručenou sms, což dokáže být někdy nepříjemné (zvláště když ani není přítomna funkce kopírovat/vložit).
Použitý internetový prohlížeč má své kořeny v dobře známé PC variantě, chybí však zatím podpora flashe (u mobilních zařízení donedávna nic neobvyklého), je příjemně rychlý ale opět trpí troškou uživatelské nepřívětivosti v podobě nemožnosti zadat adresu v režimu naležato (tedy se musí telefon pro nově zadávanou adresu pokaždé otočit).
ZÁBAVA
Zábava a implementace Xbox Live je jednou z karet na které tento smartphone a vůbec celá platformá sází. Nutno říct že hry jsou na opravdu slušné úrovni a údajně lze pomocí svázanosti s účtem Live kombinovat postup ve hře jak na konzoly Xbox, tak na telefonu. U her je možné zároveň vyzkoušet jejich demoverze bezplatně stažením z MarketPlace.
Další složkou zábavy je přehrávač multimédií. Ten v celku pro přehrávání hudby nemá žádnou zásadní chybu a svému účelu v podstatě dostačuje. Nechybí ani FM rádio s podporou RDS. Ovšem i zde je trošku problém v nepodpoře USB storage u WP7 – tedy jinak než přes program ZUNE se do paměti telefonu nedostaneme (tudíž nelze přistupovat ani k jiným než multimediálním souborům v daných složkách). Mimo to přenos přes ZUNE se mi zdál poměrně pomalý a nahrávání hudby či filmu z PC se protáhne déle než by se dalo očekávat. To sebou nese i nepříjemnost v podobě nemožnosti připojení se z počítače na němž není ZUNE nainstalován.
Jak aplikace, tak hry se instalují a nakupují přes MarketPlace. Ten bohužel ještě v současné době nemá příliš aplikací a svou nabídkou se tedy nemůže rovnat nabídce, na kterou jsme zvyklí u Androidu nebo iOS, naprostá většina aplikací je placená. Bohužel politika Microsoftu freeware moc nepřeje politikou spočívající v maximálně 5ti free aplikacích na vývojáře. V tom nastává další problém – v současné době Market nepodporuje placení z ČR. Na to aby se do něj člověk dostal musí zadat u Live ID zemi jako UK nebo USA.
Celkově se mi WP7 zdají tak trochu až moc okatě komerční záležitostí, nemožnost nákupu aplikací jinde než na MarketPlace (tedy nemožnost instalace aplikací třetích stran bez účasti MS), omezení freeware a také kasírování vývojářů za schválení a distribuci aplikace. To vše bych řekl, není příliš ku prospěchu rozšiřování potenciálu nového OS. Zde si myslím Google u svého Androidu udělal velmi rozumný tah, když nejdříve byly všechny aplikace free, a až když jich byl dostatek, přistoupil ke zpoplatnění některých. To je jedna z věcí, která určitě pomohla k raketovému růstu Android OS a Microsoft si se svou současnou politikou, bude moci o nějakém dohánění Androidu zatím nechat jen zdát.
|