Strana 2 z 3
Jak už bylo nastíněno v Desire S tepe 45nm procesor Qualcomm MSM 8255 s jádrem Scorpion na frekvenci 1GHz podporuje ho 768MB RAM a akceleraci grafiky zajišťuje grafický čip Adreno 205.
Jak již bylo řečeno vnitřní paměť je 1,1GB a pro další rozšíření je přichystán slot pro microSDHC kartu s kapacitou až 32GB
Hlavním komunikačním rozhraním je dotykový kapacitní display o rozlišení WVGA (800x480Px) úhlopříčce 3,7“ schopný zobrazit 16 mil. barev. Display používá technologii S-LCD, která vystřídala v této modelové řadě AMOLED. Bohužel tato změna nepřispěla právě pozitivně k čitelnosti na slunci. Mimo to se mi zdá povrch displeje opravdu velmi lesklý a to nejenže nepomáhá čitelnosti, ale je to problém i ve smyslu ulpívání otisků prstů apod. Ve všech ostatních oblastech není displeji co vytknout a svou práci odvádí dobře a rastr je vzhledem k úhlopříčce jemný.
V komunikačních schopnostech opět nechybí nic a setkáme se tedy s podporou GSM (850/900/1800/1900 MHz), HSPA/WCDMA (900/2100) Pro data nám poslouží GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), HSDPA (14,4 Mb/s), HSUPA (5,76 Mb/s). Nechybí samozřejmě ani WIFI (specifikace b/g/n) a bluetooth v 2.1 (A2DP). Synchronizaci a přenos souborů do PC umožnuje USD v2.0.
Navigaci v terénu zajišťuje vestavěný GPS přijímač (funkce a-GPS) a digitální kompas spolupracující v základu s Google maps (již s možností navigace). Přítomen je i akcelerometr.
Multimédia zastupuje FM rádio a hlavně vestavěný 5 MPx fotoaparát s autofokusem a přisvětlovací diodou.
Fotoaparát též umožňuje natáčení videí v HD Ready (720p). Z kvality snímků jsem ale poněkud rozpačitý a navzdory jiným hodnocením bych jí označil za velmi průměrnou (zvláště rohy snímků jsou i při dobrých podmínkách nekvalitní). Samozřejmě je možnost rozsáhlého nastavení expozice včetně zaostřování na obličeje nebo možnosti přidat k fotografii její GPS souřadnice atd. Trošku takový neduh je v defaultním nastavení širokoúhlých snímků, ale to bohužel spočívá pouze v oříznutí plné 5MPx fotografie na v podstatě 4MPx snímek (byť o poměru stran 5:3). Kvalita videa není špatná, avšak objekty v pohybu jsou poněkud trhavé (22 fps).
O napájení se stará Li-Ion akumulátor o kapacitě 1450mAh. Nutno říci že předchozí generace Desire, měli docela výrazný problém s výdrží baterie, kdy ji někteří náročnější uživatelé nabíjeli i 2x denně. Toto se naštěstí u „S“ modelu neopakuje a baterie Desire S dokáže vydržet ke dvěma dnům, ale samozřejmě je reálnější nabíjení každý den. V systému je přímo implementován nástroj pro sledování spotřeby jednotlivých aplikací a služeb.
HTC Desire S disponuje operačním systémem Android ve verzi 2.3.3 s grafickou i funkční nástavbou HTC Sence ve verzi 2.1. Nutno říci, že osobně považuji Sence za nejlépe zvládnuté rozhraní na androidu. Mimo jiné přehledná správa běžících aplikací a nastavení komunikačních adaptérů. Další zajímavou službou je htcsence.com umožňující telefon na dálku najít, popřípadě vymazat (určitě užitečné co se ztráty telefonu týče, ale zároveň i poněkud děsivé co je vše možné -nehledě na možnost nabourání se někoho nepovolaného). Tato verze Sence umožňuje skinovatelnost grafického prostředí menu a ovládacích prvků -motivy jsou dostupné přímo z telefonu přes HTC hub
Android 2.3.3 oproti předchůdcům též nabízí nějaká vylepšení v podobě hromadné práce se sms a maily, integrace internetové telefonie přes wifi a protokol SIP přímo v systému. Jako velmi užitečnou vidím možnost sdílení internetového připojení oboustranně -tedy přes USB kabel lze připojit jak počítač, tak telefon prostřednictvím počítače v LAN.Další podporovanou funkcí je protokol DLNA pro vzdálené streamování multimediálního obsahu pomocí wifi do domácí sítě. Multimédiální přehrávač dostal ekvalizér a funkci SRS.
Novinkou posledních dní (konkrétně od 1.6.) je zprovoznění bezplatné google navigace na našem území. To otevřelo zároveň navigační možnosti všech telefonů se systémem android od verze 1.6. Mimo to je v Desire S je ještě předinstalovaná navigace Route66 ve zkušební verzi a tedy není problém si vyzkoušet, co uživateli vyhovuje více.
|