Strana 3 z 4
Začněme výkonem. Z toho u VIBE X3 rozhodně zklamáni nebudete. SnapDragon 808 a 3GB RAM dávají telefonu svižnost a parádní výkon. Bezmála 58 tisíc bodů v ANTUTU (v novější verzi udělá skoro 69 tisíc) je skvělý výkon, i když pochopitelně existují už výkonnější telefony. Nutno dodat, že výkon telefonu notně kolísá podle aktuálně nastaveného režimu úspornosti a pohybuje se klidně od 45 - 70 tisíc bodů.
Na druhou stranu to ale těžko někde výkonově v praxi poznáte. Všechno jede naprosto skvěle, všechny hry v ANDROID obchodě i ty nejnáročnější šlapou výborně. Co ale musíme vyzdvihnout a z čeho jsme byli velmi příjemně překvapeni, je kvalita zvuku tohoto telefonu. A to jak u reproduktorů, tak výstupu na sluchátka.
LENOVO VIBE X3 je v tomto ohledu jedním z nejlepších telefonů na trhu. Dolby Atmos technologie, 3W stereo-reproduktory a vše posíleno zesilovacími čipy, redukčními čipy a převodníky pro zvuk i zvukový výstup, exceluje (na poměry telefonů). Škoda, že dodávaná sluchátka kvalitativně pokulhávají.
Display už je standard. 5,5" IPS s FullHD je zcela v pořádku. Má pěkné barvy, úhly, čitelnost. Klasicky pak výrazně nastavení jasu promlouvá do výdrže baterie. Telefon má 32GB vnitřního prostoru, což v praxi znamená při zformátování a odečtení části využívané systémem, nějakých 23GB využitelných vámi, jako uživatelem. A je tu ona možnost rozšíření o dalších až 128GB přes MicroSD kartu. Ta sdílí pozici s druhou SIM kartou, takže si musíte vybrat.
Telefon pohání ANDROID verze 5.1.1 s nástavbou LENOVO VIBE UI (telefon by měl dostat update na verzi Android 6). Nástavba Lenova výrazně mění generickou podobu ANDROIDu, ale patří k tomu lepšímu, co je. Je skvěle vyladěné, podporuje samozřejmě různé volitelné vzhledy a styly. Prostředí je svižné a vše běhá perfektně. LENOVO navíc neinstaluje tunu zbytečných aplikací při první startu, výběr se omezuje na aplikace související s výbavou telefonu, jako dálkový ovladač, krokoměr, čtečku otisku prstů atd. Instaluje i WPS Office. Asi nejzbytečnější a nejotravnější je McAffee Security.
(Výřez z plné nativní velikosti 21Mpx fotoaparátu za zhoršených podmínek)
Ptáte se na fotoaparát? Přední 8mpx je OK, nic zvláštního. Zadní s 21Mpx vypadá na papíře dobře. Jedná se o SONY snímač s vylepšeným ostřením a podporovaný DualLED. Aplikace umožňuje i pokročilejší nastavování, například expozice, ISO apod., jako u standardních fotoaparátů. Pochopitelně pořád je to ale fotoaparát integrovaný v tenkém mobilním telefonu. Takže při dobrém světle dobrý, při horším je to mnohem horší. Telefon dokáže snímat i 4K video při 30FPS, ale bez optické stabilizace. Ta funguje jen ve FullHD rozlišení, bohužel ale i to je omezené jen na maximálně 30FPS. Kvalita videa opět výrazně klesá s horším osvětlením, v šeru je pak hodně nízké kvality navzdory parametrům tak za horších světelných podmínek telefon mírně zklame. Za dobrého světla však odpovídá tomu, co nabízet má.
(výřez z plné nativní velikosti - 8Mpx přední fotoaparát)
Zmínit se musíme i o čtečce otisků prstu na zadní straně. Funguje skvěle na odemykání telefonu apod., kdy vše reaguje svižně a okamžitě. Problém ale je, že do ní lze nahrát jen 2 otisky, což je trochu hloupé omezení.
A baterie? Ta má 3500mAh a je zabudovaná. LENOVO udává výdrž až 31h hovoru. Nutno říci, že baterie je lehce kapacitně nadstandardní a i při velké používání telefonu dokáže vydržet až 2 pracovní dny. Pokud používáte telefon méně aktivně online apod., vydrží bez potíží několik dní. Pochopitelně při využívání jeho skvělých multimediálních schopností počítejte s nižší výdrží. Každopádně celý den zvládne i v náročné zátěži. Potěší také rychlé nabíjení, kdy se ta 3500mAh baterie nabije z větší části za pár desítek minut.
Takže jaké je hodnocení?
|