Strana 4 z 5
Optimus 2x přišel na trh s androidem 2.2.2 (na některých trzích 2.2.1), při uvedení telefonu však bylo deklarováno, že se za několik měsíců můžeme dočkat aktualizace na verzi 2.3. Aktualizace jako takové se automaticky kontrolují a stahují pouze pokud se telefon připojí na wifi (zda je to dobře či ne a zda by bylo lepší mít možnost použít i 3G nechám na vás).
Samotný vzhled podrobil výrobce několika svým úpravám. Mezi ty kladné patří určitě možnost přeskládat si menu podle vlastního uvážení do složek, popřípadě rolování horizontálně, vertikálně atd. Zprávy SMS mají natvrdo nastaven "bublinový" formát, který se mě osobně příliš nelíbí pro nehospodárnost s místem, ale na to se dá zvyknout. Co je horší právě u SMS je to, že si v jedné konverzaci pamatují jen 200 zpráv... Tedy nelze dohledat delší historii komunikace -pro někoho detail, ale občas se hodí mít i rok staré zprávy když hledáme co nám ten nebo onen člověk sděloval.
Na další trochu nedostatek oproti ostatním android telefonů jsem narazil při připojení k počítači, ten totiž není schopen Optimus 2X rozeznat a nainstalovat ovladače sám. Tedy jediné, co je možné je funkce mass storage (po aktivování v menu telefonu) a samozřejmě se telefon dobíjí, ale není možný např. USB tetering (použití telefonu jako modemu) -jedinou možností je tak udělat wifi hotspot (pokud má počítač wifi) nebo ze stránek výrobce stáhnout synchronizační aplikaci která v sobě potřebné ovladače má. Je to škoda když je potřeba provizorně připojit nějaký stolní počítač k internetu.
Výrobce začlenil i zajímavou podporu gest s využitím vestavěného G-senzoru. Je tak třeba možné v galerii nebo i hudebním přehrávači listovat pomocí poklepů na jednotlivé strany. Když jsme u videa, nelze nezmínit jeho vysokou podporu. Přehrávač jako jedna z mála aplikací dokáže právě pracovat s oběma jádry procesoru, má velkou podporu kodeků (jisté problémy jsou s H264 v high profilu) většinu videí AVI -720p DivX, WMV přehraje bez problémů. Problém nastává u přehrávání dnes tak populárních .mkv formátů -tento formát defaultní přehrávač nepodporuje... musíme se tedy spolehnout na nějaký který si doinstalujeme, ale ten zase není schopen využít dvou jader ... tedy například s populárním rockplayerem mVideo apod. = videa nejsou nekoukatelná.
Problémem videí, za které samozřejmě toto LG ani jiný telefon nemůže, je souborový systém, na který je paměťová karta i paměť telefonu formátovaná. Tím je FAT32 se svým omezením na maximálně 4GB soubory ... tedy musíme buď délku anebo kvalitu videí držet pod touto hranicí.
LG v základu přidává několik zajímavých aplikací. Jednak hned po prvním startu telefonu jsou v menu obsazeny instalační soubory několika her a programů -tedy nejsou třeba stahovat a stačí je jen pohodlně dvěma dotyky nainstalovat -toto mže být pro někoho zajímavé, ale zase instalační soubory zabírají paměť, pokud jich nehodláme využívat.
Poměrně zajímavá (pokud bude pravidelně aktualizována) je služba "App Advisor" která spočívá v jakémsi aktualizovaném seznamu zajímavých aplikací z android marketu. Posledním přídavkem, který LG připravilo je antivirový program F-Secure mající za úkol chránit telefon před digitální havětí. Proč ne, je to zajímavý bonus, jeho chod na běhu systému nějak znát není. Jediné co mě u něj neustále rozčiluje je zvukový projev, který jsem nenašel nikde v nastavení jak vypnout ... stažení a instalace nové aplikace tak obnáší dvě hlasité oznámení o kontrole souboru, to samé platí o načítání karty po zapnutí telefonu nebo odpojení od mass storage...
Nezapomnělo se ani na přeinstalovaný prohlížeč office dokumentů Polaris Office.Celkově ale říct že systém je velmi dobře odladěný, netrpí nestabilitou nebo špatnou odezvou. Tedy se těšme na novou verzi androidu, kterou snad LG přinese, co nevidět, osobně věřím, že bude minimálně stejně dobře odladěna jako současná (čas by na to LG mělo mít).
|