Strana 2 z 4
Nokia E6 se chce prosadit především do manažerských kapes a proto by měla působit prémiovým dojmem a použití ušlechtilých materiálů proklamuje výrobce i v tiskových materiálech. Plní svoje sliby?
Tak při prvním potěžkání je cítit, že se nejedná o žádný plasťáček -hmotnost činí při rozměrech 115,5 x 59 x 10,5 mm činí solidních 133 g. Telefon je jako celek opravdu pevný, netrpí vrzáním. Naprosto zbytečný nedostatek konstrukce však shledávám v lehce se pohybujícím zadním krytu, který je sice opravdu kovový (chladný kov působí opravdu dobře), ale při lehkém zatlačení se šoupe o cca 0,5mm. Dostatečnou odolnost pak zajišťuje kovový rámeček obepínající celou přední stranu a částečně i boky.
Vybrat si je možné ze tří barevných variant. Bílé, stříbrné a černé, přičemž jsme testovali a na okolních fotografiích si můžete prohlédnout stříbrnou variantu. Osobně se mi nejvíce líbí černá, u které ale lze předpokládat pravděpodobné problémy s ulpělými otisky.
Na přední straně jak bylo řečeno, nenajdeme jen velký dotykový display. Ten se díky přítomnosti plnohodnotné klávesnice složené z 37 jednotlivých kláves musel smrsknout na rozměr pouhých 2,46“ a disponuje na tuto plochu vysokým VGA rozlišením (640 x 480 pixelů) -tedy zobrazení je opravdu velmi jemné. Nad ním je pak mimo loga výrobce otvor pro sluchátkový reproduktor (ten je překrytý jemnou mřížkou). V pravém rohu je pak umístěna VGA kamera pro videohovory společně se senzory světla a přiblížení.
Druhou dominantou přední strany je rozměrná klávesnice čítající 37 kláves – jsou rozloženy ve čtyřech mírně prohnutých řadách - z nich v poslední si našel místo především velký mezerník, klávesy pro výběr symbolů a dokonce i Ctrl pro snadné použití klávesových zkratek známých z PC. Materiál klávesnice je příjemný tvrdý plast, díky vypouklému tvaru se dá na klávesnici dobře hmatově orientovat. Mezi blokem klávesnice a displejem je jednak pěti-směrná navigační klávesa sloužící jako alternativa k dotykovému ovládání -avšak dotykový display stejně musíme používat, protože právě na něj se přestěhovali funkční klávesy a nelze se tedy šahání na display ubránit. Po stranách navigační klávesy najdeme ještě obligátní dvojici sluchátkových kláves a další čtveřici kláves pro rychlý přístup k funkcím (jež je možné konfigurovat dle požadavku uživatele).
Pod klávesnicí je volná ploška překrytá stejně jako celá přední strana vyjma klávesnice sklem s odolnou vrstvou Gorilla Glass. U dolního okraje se ukrývá též otvor mikrofonu.
Boční strany telefonu nejsou vůbec chudé, na každé najdeme něco. Na hořejší je tak umístěno zapínací/vypínací tlačítko společně s 3,5mm jackem sloužícím nejen pro sluchátka ale i jako video výstup. Pod krytkou je zde ukrytý též slot na microSD kartu. Na levém boku je pod další krytkou ukryt micro-USB konektor sloužící jak pro komunikaci s počítačem, dobíjení baterie i pro případné připojení externí klávesnice. Na spodní straně pak najdeme 2mm jack pro nabíječku.
Nejzajímavějším bokem je pravá strana telefonu. Na ní jsou dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti doplněna ještě třetím sloužícím pro rychlou aktivaci hlasového ovládání -celá trojice je podsvícená společně s hlavní klávesnicí. Dále zde najdeme posuvný zámek telefonu s velmi užitečnou funkcí aktivace a deaktivace dvojice diod fotoaparátu jako svítilny (po podržení delším jak 3s ). Posledním prvkem telefonu je v pravém dolním rohu umístěné poutko pro šňůrku.
Zadní strana telefonu nechce proti přední zasklené zůstat vůbec pozadu a jako protiváhu sklu se snaží postavit kombinací kovu a plastu. Dominantou je kovový pás, ve kterém je zasazen objektiv 8 MPx fotoaparátu (ten bohužel nedisponuje autofokusem). Vedle něj je dvojice přisvětlovacích diod společně s perforacemi pro výstup zvuku z hlasitého reproduktoru. Největší část zadního krytu tvoří kovový kryt baterie. Jak ten je s telefonem spojen pomocí dvojice kontaktů (pravděpodobně je zadní kryt využíván též částečně jako anténa). Jak už jsem výše zmínil, je problémem krytu jeho o maličko menší velikost a možnost se posouvat nahoru a dolů.
|