Strana 4 z 4
Nokia E6 se snaží v dnešní době poskytnout alternativu k současnému trendu čistě dotykových placek. Ne že by byla na trhu jako jediný model s touto konstrukci, ale rozhodně se jedná o jediný telefon s kombinací OS Symbian, klasickou konstrukcí a plnohodnotnou klávesnicí. Co tedy můžeme očekávat, pokud se právě pro tento telefon rozhodneme?
Provedení: Z pohledu použitých materiálů, tuhosti konstrukce a celkového dojmu, tak je velmi dobrý a nemám strach, že by telefon nevydržel i drsnější zacházení. Jak už bylo řečeno jemnou chybou na kráse, je lehce se posouvající zadní kryt (což je naprosto zbytečné a škoda). Navzdory lesklému povrchu námi testovaná stříbrná verze netrpěla na ulpívání otisků.
Telefonní funkce: Co se telefonních funkcí týče, nezaznamenal jsem žádný problém vyjma složitějšího přelévání mých kontaktů z primárně používaného Androidu. SMS a ostatní zadávání textu je díky klávesnici pohodlné. I když osobně jsem si na klávesnici musel zvykat (za dva týdny používání jsem se bohužel nebyl schopen dostat do fáze, kdy bych psal poslepu), tak hmatová odezva na psaní je velmi dobrá, stisk jednotlivých kláves jistý.
Rychlost: Bohužel právě rychlost je v některých okamžicích achilovou patou kombinace slabého procesoru, již nepříliš moderního OS a displeje s vysokým rozlišením. To se netýká standartního používání, ale spíše situací kdy máme na pozadí spuštěno více aplikací a najednou se třeba chceme věnovat nějakému multimediálnímu obsahu. Rozhodně se vyplatí používat důsledně task manager. Tedy pokud chcete opravdu jen pracovat, s docházejícím dechem se setkáte jen výjimečně.
Ovládání: Kvality klávesnice jsem zmínil již výše, nicméně jsem narazil na názory tradičních uživatelů, kterým se příliš nelíbí přesun kontextových kláves na display a tedy nemožnost ovládání jen přes klávesy. Osobně mi toto nepřipadlo jako problém, nicméně plně „klávesnicový“ model jako E72 jsem nikdy nepoužíval a mohu tedy mluvit pouze za sebe a mou zkušenost s E6.
Multimédia: V případě Nokie E6 je dobré si při koupi uvědomit, že si kupujeme především pracovní nástroj -avšak to neznamená, že multimédia jsou pro nás země zapovězená. Pouze nejsou primárním určením telefonu. Tedy pokud byste v první řadě chtěli konzumovat obsah v podobě videa, hudby nebo her, podívejte se raději po telefonu se standardnějším displejem, silnějším procesorem apod. Pro tyto případy pokud chcete zůstat u finského výrobce, se nabízí modely X7 popř. X8. Toto vše není, jak říkám vzhledem k určení telefonu až takový problém, ten vidím jako mnozí jiní uživatelé v chybějícím autofokusu u fotoaparátu, jehož absence může někdy práci spíše komplikovat.
Výdrž: Baterie o kapacitě 1500mAh vypadá v papírových specifikacích dobře a zdá se, že by mohla být u této spolupracovnice lékem na bolístku naprosté většiny moderních smartphonů, kterou je prakticky nemožnost se dostat při běžném používání nad dva dny výdrže. To se povedlo v tomto případě, ale jen na půl. Při standartním používání se u mne doba výdrže přehoupla jen něco málo přes tři dny a to jsem opravdu moc nevyužíval multimediální funkce. Výdrž by se zvedla určitě při používání tzv. „úsporného režimu“, jež deaktivuje defaultně zapnutou Wi-Fi, řídí úsporněji podsvícení atd.
Nokia E6 je rozhodně zajímavý telefon cílící na přesně stanovenou skupinu „nedotykomilných“ spíše pracujících uživatelů. Na tomto písečku již není sama a k tradičnímu rivalovi Blackberry v poslední době přibila i konkurence Samsungu a dalších. Přes toto vše si Nokia E6 jistě najde dostatek zájemců jak z řad věrných, tak i z řad zákazníků lpějících na použitých materiálech a zpracování. Koneckonců Cena pohybující se kolem 7 tisíc Korun není v porovnání s konkurencí vůbec zanedbatelná výhoda.
A jak se líbí Vám?
Za zapůjčení děkujeme firmě Nokia
|