Strana 2 z 3
- Realme GT2 – Telefon v praxi
Balení je jako obvykle velmi pěkné, REALME opustilo svou tradiční žlutou a mění barvy u svých modelů a jejich balení.
Samo o sobě obsahuje výkonnou nabíječku, USB Type-C kabel a také zásadní silikonové pouzdro, které je ale z nějakého důvodu jednak neprůhledné ale hlavně má úplně odlišnou barvu, než záda telefonu, což je poněkud divné a nehodí se to k sobě.
- Konstrukce, zpracování a výbava
REALME neexperimentuje, pokud jde o konstrukci a základní provedení svých telefonů. Ale nebojí se používat trochu odlišné materiály Ač GT2 patří mezi dražší běžné modely, konstrukce je podobná těm levnějším. Není celoskleněná/kovová, rámeček je plastový (tedy konkrétně z recyklovaného materiálu), záda jsou s pěknou texturou imitující papír.
Ne že by na tom záleželo. Vzhledem k nepříliš odolné hlavní konstrukci je naprosto nemyslitelné používat tenhle telefon bez toho silikonového pouzdra, které má ale úplně jiný vzhled. Nicméně plní hlavně ochranou funkci a je pro základní odolnost REALME telefonů v praxi naprosto zásadní. Bohužel ani nový GT2, stejně jako předchozí generace, nemá zvýšenou odolnost proti pádu natož vodě. IP67 prostě chybí.
Telefon se jinak dobře drží, je rozumně velký a dobře tvarovaný. Ergonomicky je fajn, snad jen s 200g není vyloženě lehký. Hlavní tlačítko je napravo pro palec, další dvě tlačítka pro hlasitost jsou ale z nějakého důvodu na druhé straně. Jde o trochu jiné umístění, než u mnoha jiných telefonů. Nepřijde mě to jako dobré řešení, protože když dáte telefon na šířku, vždycky prostě bude hrana, na které jsou nějaká tlačítka a musíte to o ně opřít. Nepřijde mě to jako nejpraktičtější řešení a design.
Konektor je klasicky Type-C, bohužel chybí 3,5mm jack a nemá ani slot na paměťovou kartu, je zde jen pozice pro dvě NanoSIM. Co potěší jsou stereo-reproduktory, což je ovšem v této cenové třídě už celkem standard, takže hraje odpovídajícím způsobem = velmi slušně. Síťová výbava je výborná: Wi-Fi 6, BT 5.2, NFC a vše, co je třeba. Samozřejmě včetně 5G podpory.
Maximum přední strany pokrývá 6,62“ sAMOLED display. Malý „průstřel“ pro přední kameru je na levé horní straně, což je méně rušivé, než když je uprostřed. Jinak ale tu velkou plochu nic neruší.
Telefon potěší až 120Hz, tam kde je třeba. Funguje samozřejmě systém přepínání a šetření baterie na 60Hz režim. Displej sice není současný TOP model, ale má i tak velmi vysoký jas (až 1300 nit, ovšem osobně bych hádal v praxi o něco méně). Je výborně čitelný i na slunci. Umí samozřejmě HDR10+ apod.
Rozlišení 1080 x 2400 je ideální, i když s 398 ppi nemá takovou jemnost jako GT2 PRO verze, který má 1440 x 3216 a výsledných 516ppi. Sklo v tomto případě chrání Gorilla Glass 5. Součástí displeje je v dolní třetině uprostřed integrovaná čtečka otisku prstu a funguje velmi spolehlivě.
REALME příliš nezlepšuje na poli foto-výbavy, kdy sice používá parametrově špičkový HW, ale pokud jde o SW, tedy jeho plné využití a hlavně dnes nepostradatelné AI algoritmy, spoléhá víceméně jen na to, co nabízí standardně ovladače a SW ANDROID OS. Právě schopnosti AI funkcí jsou přitom to, co dnes zásadně odlišuje jednotlivé telefony a jejich „kvalitu fotek a videí“. AI dokáže u některých výrobců divy, ale utrácejí za její vývoj ohromné peníze, což REALME prostě nedělá.
Takže hlavní zadní snímač má 50Mpx f1/.8, pomáhá mu širokoúhlý 8Mpx a 2Mpx macro, který toho ale vzhledem k jen základní SW výbavě není moc platný. Přední fotoaparát má pak 16Mpx s f/2.5.
(přední selfie kamera)
Výsledky? Rozhodně neurazí, ale jsou naprostým průměrem ve všech ohledech a nastaveních. V základu jsou fotky hodně přebarvené a zostřené. Ale jinak není na něm prostě nic speciálního. Pro běžné potřeby běžných uživatelů je zde vše, co má být a fotky na displeji a následně na sociálních sítí, kde do toho stejně sáhne komprimace, vypadají rozumně. Ale na špičku to samozřejmě nestačí, nicméně je to použitelné za všech okolností, včetně horších světelných podmínek.
(hlavní kamera)
Video je na tom ovšem hůř, telefon zvládne sice 4K, ale jen se 30FPS a z nějakého důvodu těch 30FPS je maximum také u 1080p. Což považuji za nedostatečné. Stabilizace je slušná, ale jen SW. Video schopnosti GT2 modelu tak rozhodně nejsou nijak oslňující a patří k průměrným až podprůměrným v rámci této cenové hladiny telefonů.
Samozřejmě mobilita stojí a padá s baterií a výdrží na ní. Realme GT2 nijak nevybočuje z toho, co už tento výrobce nabízel dříve. Telefon je těžší (199g), protože má 5000mAh baterii. Z hlediska výdrže přes použití výkonného SnapDragon 888, dokáže vydržet celý pracovní den i ve větší zátěži. Méně náročným vydrží i několik dní. Nijak nevybočuje z obvyklého současného standardu.
Upřímně, ta výdrž je ovšem celkem jedno, protože většina budete mít téměř stále přístup k nějaké možnosti ho nabít, a zde potěší velmi rychlé 65W nabíjení, které umožňuje i díky odpovídajícím způsobem výkonnému dodávanému adaptéru v balení, nabít tenhle 5000mAh telefon za pouhých 30 minut! Takže opravdu rychlé dobíjení, kdy třeba jen za pár minut na nabíječce máte velkou část baterie a jedete dá. Nicméně žádnou revoluci ani novinku v tomto ohledu GT2 nepředstavuje, stále i když je jedním z dražších a vyšších telefonů v nabídce tohoto výrobce, tak nemá moderní bezdrátové nabíjení, což ovšem osobně nepovažuji ještě za vyloženě problém.
Revoluce žádná není ani z hlediska software. REALME používá aktuální ANDROID 12 spolu pro uživatele naprosto zbytečnou vlastní nástavbou UI 3.0 s velkým množstvím zbytečných předinstalovaných aplikací. Čistý ANDROID by byl mnohem lepší pro uživatele, ale asi ne pro REALME, protože mě vážně nenapadá jiný důvod, proč to vlastní UI tam vůbec cpát.
Takže pojďme k závěrům a hodnocení …
|