Strana 3 z 4
- NOKIA 701 – Hardware a Software
Pokud byla v otázce designu 701 téměř identická s C7, pak hardware se nese opravdu v duchu inovací. Tedy předně je použit procesor s taktem 1GHz (pouze jednojádrový), byla navýšena velikost RAM na 512 MB a vše podporuje výkonnější grafický čip.
Pro data je připraveno 8 GB paměť, kterou je možno ještě rozšířit díky přítomnosti slotu pro paměťové karty microSD až o 32 GB kapacity. Telefonní modul si poradí s mobilními sítěmi GSM/EDGE 850/900/1800/1900 MHz a WCDMA 850/900/1700-2100/1900/2100 MHz
Nechybí samozřejmě u smartphonů již základní výbava v podobě GPS, wifi, akcelerometru, světelného čidla či senzoru přiblížení. Nokia 701 přidává navíc podporu technologie NFC a FM vysílače. Data lze mimo wifi a samozřejmě datového kabelu přenášet i pomocí Bluetooth ve verzi 3.0 s podporou A2DP. Zajímavostí je též podpora USB host, kdy lze pomocí redukce (na klasické USB) lze připojit k telefonu libovolné zařízení typu externího HDD flash paměti apod.
Display jak už bylo řečeno je v 701čce postaven na technologii IPS a nabízí díky svému vysokému jasu poměrně dobrou čitelnost na slunci i pod úhlem. Úhlopříčka činí 3,5“ při rozlišení 640 x 360 pixelů. Display působí co se zobrazování tyče příjemným dojmem, barvy nejsou tak živé jako u AMOLED, ale i tak pěkné. Jediné co by určitě prospělo by bylo vyšší rozlišení (rastr je při pozornějším pohledu už trochu vidět).
Co se multimédií týče, musím se pozastavit nad vestavěným 8MPX fotoaparátem, který bohužel opět nemá autofocus, což znemožňuje focení bližších předmětů, zvláště pak textu. I když zase na druhou stranu paradoxně absence autofocusu ve spojení se spouští na boku telefonu umožňuje opravdu instantní pořizování momentek. Jinak je kvalita fotografií velmi dobrá.
Jedním z hlavních lákadel Nokie 701 je poslední reinkarnace systému Symbian nesoucí jméno Belle. Celkově vzato v porovnání s předchozí verzí Anna (ta v podstatě byla jen úpravou grafického rozhraní starších verzí) je Belle ho dost dál, což se projevuje hlavně na odezvě a rychlosti systému. Setkáme se někdy sice s lehkou prodlevou při spouštění té či oné aplikace, ale v porovnání s dřívějškem je to opravdu znatelné zlepšení.
Celkově uživatelským prostředím teď Belle připomíná dost Android. Jedná se hlavně o horní stahovací stavovou lištu a systém základních obrazovek a jejich wingletů. Ani v nejmenším ale nechci naznačit, že by to bylo něco špatného, my jako uživatelé oceňujeme hlavně pohodlnost ovládání, kde byl učiněn krok vpřed.
Nokia 701 má relativně povedenou, co do správy kontaktů, e-mailů a uživatelských profilů. Belle pak přidává výsledek spolupráce Nokie a Microsoftu – podporu aplikace Communicator. Jako kancelářský balík slouží aplikace QuickOffice v neplacené verzi pouze pro prohlížení dokumentů (zanedlouho by díky spolupráci Nokie s Microsoft mel být k dispozici i plnohodnotný balík office) může 701 najit své místo i jako ne úplně špatný běžný managerský telefon. V Belle zůstala dobrá podpora práce s emaily, kde je možno nastavovat i intervaly aktualizace jednotlivých schránek zvlášť a podobně.
|