Strana 3 z 4
- Telefon v praxi - výkon, výbavy a funkce
Ne každý uživatel se zabývá podrobnostmi v parametrech, nicméně pro úplnost se jim v recenzi věnovat musíme a také jednoznačně ovlivňují funkčnost a možnosti telefonu.
Telefon pohání 8jádrový procesor ARM, který je součástí čipového řešení MEDIATEK. Součástí toho je i grafika PowerVR. Operační paměť má 3GB. Vnitřní paměť (úložiště) disponuje 16GB prostoru. Pro vaše vlastní data je pak z něho k dispozici něco přes 8GB. Zbytek je vyhrazený systému a aplikacím atd. Kapacitu pro vaše data v telefonu lze ale navýšit a to díky možnosti vložit paměťovou kartu MicroSD (až 200GB). Telefon výkonově dosahuje v testech zhruba 50 tisíc bodů v AnTuTu, což je rozhodně zcela dostatečné pro jeho použití, i když rekordy to pochopitelně nestrhá. Zvládá všechny hry a Android aplikace bez potíží.
V mém případě jsem měla Sony Xperia M5 s operačním systémem Google Android 5.1 Lollipop, se kterým dorazil na trh. Aktualizace na nový Android verze 6.0 Marshmallow by měla také dorazit, zatím je však k dispozici jen na vyšší Z5 modely.
Co se týká fungování a prostředí, tak nás nic nepřekvapí. Ten, kdo funguje na Androidu nějaký pátek, tak se zorientuje ihned. Trochu zvláštní je úprava menu od SONY, jež se nedá protáčet dokola, takže když dojedete nakonec, tak se musíte vrátit zase nazpět. Upravit menu můžeme na začátku, pokud bychom chtěli vyjet opět na levou stranu. Pochopitelně jsou podporovány různé vzhledy prostředí a vše, co k Android platformě patří. Zbytečně je ale předinstalovaný třeba AVG či Spotify, jinak je základní prostředí od SONY celkem pěkné.
Na čem si Sony Xperia M5 zakládá, jsou fotoaparáty, zejména jejich papírové parametry vypadají dost zajímavě ve srovnání s jinými telefony. Zadní fotoaparát se totiž může pochlubit 21Mpx (5 248 x 3 936) a LED bleskem a dají se s ním natáčet videa v rozlišení 4K videa při 30FPS (3 840 x 2 160) a také videa ve FullHD při 60FPS. Přední fotoaparát má pak rozlišení 13Mpx (4 128 x 3 096) a je bez blesku, rozlišení je na papíře nadprůměrné ve srovnání s běžnými telefony a jejich předními kamerami. A takhle fotí v praxi:
(Přední 13Mpx fotoaparát M5)
(Zadní 21Mx fotoaparát M5)
Dále tu mám na ukázku fotografie zaměřené na detail barvy, pořízení zadním 21Mpx fotoaparátem. Foceno na denním světle:
A ještě fotku při umělém světle (LED světlo v obývacím pokoji):
Aplikace má u Xperia M5 vychytávky k přímé úpravě fotek (první ikona obličeje), popřípadě pořizování portrétu jako zvíře, staré černošky nebo starého Číňana (druhá ikonka zleva). Jak říkám, "appky, jak zabít čas a ztrapnit se na svým instagramu" :).
Přes papírové předpoklady ale nemohu říci, že by kvalita fotografií byla nějak vysoce nadprůměrná. Potěší docela věrné barvy a za dobrého světla i slušná ostrost. Překvapivě dobré je i video a to včetně toho 4K. Ale jako celek rozhodně parametrově vypadá lépe, než jaká je skutečnost, takže rozhodně víc Mpx proti jiným telefonům výrazně neznamená lepší focení. Pokud jde o zvuk, telefon je průměrný odpovídající cenové kategorii, ale rozhodně není v tomto ohledu nijak zvláštně vybaven.
Asi jsem ze své 3 000mAh baterie u svého telefonu rozmlsaná, protože Sony Xperia M5 se svou 2600mAh baterií, trochu nestačí. Vzhledem k rozměrům telefonu to není špatná hodnota a to ani vzhledem k výbavě, ale v praxi opět silně záleží na používání telefonu. Můžete samozřejmě zapnout i úsporné funkce, které lze nastavit, aby se připojovali k sítím v pravidelných intervalech. S úspornými funkcemi lze dosáhnout výdrže v řádu dní. Bez nich v běžném používání všeho, co telefon normálně nabízí, vydrží tak den až den a půl. Tedy jen průměrná výdrž. Bohužel telefon nedisponuje překvapivě rychlo-nabíjecí funkcí, kterou řada telefonů běžně dnes má a dokáží tak většinu kapacity dobít za několik desítek minut. U M5 trvá nabití 2,5 hodiny.
Co říci k závěru?
|