Strana 3 z 4
- Telefon v praxi - výkon, výbava a funkce
Ne každý uživatel se zabývá podrobnostmi v parametrech, nicméně pro úplnost se jim v recenzi věnovat musíme a také jednoznačně ovlivňují funkčnost a možnosti telefonu.
Stejně jako levnější sestra Xperia M5, tak i Xperia Z5 už má osmijádrový procesor, tentokrát však Qualcomm Snapdragon 810, což je vyšší třída proti Mediateku v M5 a v ANtutu také dává přes 60 tisíc bodů, což je dostatečné, ale pochopitelně poněkud zaostává za dnešní špičkou. RAM má 3GB a tedy není také brzdou. Vnitřní paměť Sony Xperia Z5 je 32GB, z toho je část využita systémem. Je zde možnost tuto paměť rozšířit pomocí paměťové karty microSDHC až o 200GB. Z výbavy mu nic nechybí, LTE, WiFi, BT, NFC, GPS a hromada dalšího, vše tady je.
Co se týká operačního systému, tak na mém vypůjčeném telefonu byl nainstalován Google Android 5.1.1Lollipop. Dnes už je k dispozici oficiální upgrade na verzi 6.0. Úprava prostředí je téměř totožná s tím u M5 modelu. Ani u Z5 se nedá menu protáčet, takže se člověk musí vracet nazpátek. Spravování menu už nejde jako u M5 po přetočení doleva, ale přes tři tečky, které nalezneme vpravo nahoře v menu. Ty nabízejí buď řadit aplikace, nebo spravování aplikací. Dále tu nalezneme lupu, díky které můžeme snadněji vyhledat appku v menu.
Speciální appka, kterou ocení momentálně všichni zapálení sportovci, kteří se rozhodli po Vánocích hubnout, je Lifelog. Kde po vyplnění základních údajů můžete vidět, kolik za den spálíte kalorií, kolik toho naspíte, nachodíte, naběháte… Tato appka se dá spárovat i se smartwatch. Celkově je systém Z5 svižný, stabilní a plynulý. Nemám k němu větších výtek. Podpora nejnovější verze Androidu je určitě vítána.
- Jak fotí? Trochu za očekáváním ...
Co se týká fotoaparátů, tak Sony Xperia Z5 má zadní fotoaparát chlubící se 23 Mpx (5 520 x 4 140), světelností f/2 a LED bleskem a optickou stabilizací obrazu. Také natáčí videa v rozlišení 4K (3 840 x 2 160). Přední fotoaparát má 5 Mpx (2 592 x 1 944). S předním fotoaparátem Z5 překvapivě pokulhává za levnějším modelem M5 a je to vidět i na výsledných selfie.
Fotka z předního fotoaparátu
Fotka ze zadního fotoaparátu včetně výřezu z plné velikosti.
Další fotografie zaměřeno na barvy - Foceno na denním světle:
Malý psí detail nafocen zadním fotoaparátem Z5 při umělém světle (LED světlo v obývacím pokoji). a výřez z plné velikosti:
I Z5 má své vychytávky na specifické vytváření fotek, nebo pak možnost natáčet videa ve 4K rozlišení (30FPS) a FullHD dává i v 60FPS. Kvalita videí je solidní, ale kvalita fotografií opět zůstává za očekáváním. A to jak vzhledem k parametrům, tak ke konkurenci. Sony tvrdí, že tohle má být její nejlepší fotomobil. No v tom případě by mělo přidat, protože prostě jsou na trhu i v kategorii lepší telefony "na focení". I když za špatný se rozhodně označit nedá ani náhodou!
I tady telefon nezklame, ale ani zvlášť nevystoupí z řady. Zvuk odpovídá kategorii telefonu, je dobrý, stereo-reproduktory hrají slušně, nemají ale skoro basy. Zvukový výstup na sluchátka je dobrý a slušná sluchátka zaznamenají rozdíl proti méně kvalitním výstupům jiných telefonů. Zvukově tedy dobré.
S baterkou (nevyjímatelnou) si už Sony u Z5 polepšilo a její kapacita je 2 900mAh, což slibuje maximální pohotovostní výdrž 540 hodin a 17 hodin hovoru (3G). Opět pochopitelně hodně záleží na typu používání telefonu. Den výdrže ale dává i při náročnějším používání. Dva dny ale určitě ve vysoké zátěži nevydrží. Telefon má řadu úsporných nastavení a dokáže se tedy regulovat ve velkém rozsahu a jde hodně i nastavit. Mnozí uživatelé tak výdrž protáhnou i na několik dní. Bezdrátové nabíjení telefon nemá, ale rychlo-nabíjení ano. 60% kapacity baterie zvládá nabít za 30 minut. Úplně se nabije za celkově něco málo přes 2 hodiny, což je hodně slušné.
K závěru ...
|