Dnes se podíváme na zajímavý stroj, který je vlastně netbookem, ale má 14“ a nemá ATOM.
ATOMizace postupuje. Intel ATOM je technologicky, výkonově strašlivě zaostalý procesor, vedle, kterého byly i starší CELERONY v levých klasických NB rychlíci. Přesto je výrobci osazují a lidé kupují. ATOM totiž stačí pro úplně triviální činnosti, ale opravdu jen stačí, nic více nezvládne. Výhodou absence jakéhokoliv zajímavého výkonu je však to, že procesor je levný, velmi levný a energeticky úsporný. Kde nic není, ani smrt nebere. A tak protože je to levné a Windows to zvládne, prodává se to jak housky v malých počítačích, sice nic moc neumí, ale dobře vypadají a je to moderní.
Bohužel, až na drobné designérské rozdíly a barvu, jsou v podstatě všechny netbooky všech výrobců zoufale stejné. Ono není moc co vymýšlet, když konfigurace je aktuální v podstatě vždy jen jedna a je stejná pro všechny. Není tedy divu, že jsme z těch netbooků poněkud otráveni, co na tom máte testovat, když mají všichni to samé a vypadají stejně? Chtělo by to nějakou konkurenci. Naše zraky se tak logicky obrací k druhému největšímu výrobci procesorů na světě, společnosti AMD.
Jenže s AMD se to má tak, že nemá výrobní kapacity takové, aby mohlo Intelu konkurovat, musí si pečlivě vybírat segmenty trhu, které vyrábět a nemůže se pouštět do všech segmentů, protože by to zase chybělo jinde. A tak AMD prostě nenabízí přímou konkurenci ATOM platformě. I když …
AMD NEO - předzvěst BOBCAT
Segment NETBOOKů jako takový AMD vůbec neuznává, AMD hovoří jen o klasických noteboocích, ale zároveň neignoruje situaci a tak se angažuje a do budoucna hodlá ještě více angažovat, na poli ultratenkých mobilních počítačů. To jsou v podstatě větší a použitelnější netbooky. A protože co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek, AMD už trochu do tohoto segmentu nakukuje. Už v minulém roce přišlo s platformou AMD NEO, která má hodně blízko ATOM platformě Intelu, je o něco málo dražší, o hodně výkonnější a o něco méně úsporná.
Dnes se podíváme v podstatě na nejlevnější verzi s jednojádrovým procesorem AMD Athlon na 1,6GHz a s Integrovanou grafikou ATI X1250. Jedná se tedy ještě o kombinaci podtaktovaného 65nm AMD Athlon64 procesoru a čipové sady AMD 690G. AMD NEO ale existuje i v novější, silnější verzi dvoujádrového CPU a AMD780G (ATI HD 3200) a na tomto podvozku jsme velice zajímavý „netbook“ testovali nedávno.
Pokud jde o další vývoj, AMD NEO platforma je v současné podobě pro AMD spíše okrajová záležitost, dobře ví, že 65nm technologie je značně limitující a ani nemá výrobní kapacity na případnou větší poptávku. Ale do budoucna se na tento segment ultratenkých PC hodlá více zaměřit a stěžejním produktem na tomto poli je právě chystané CGPU FUSION a konkrétně BOBCAT procesor. Vše je záležitost 32nm, ale také až tak poloviny roku 2011. Do té doby tu budeme mít NEO(2).
MSI X410 – 14“ netbook
Dnes jsme si pozvali do testu zajímavý stylový 14“ netbook. Někdo tomu sice může říkat notebook, ale spíše než notebook to má všechny rysy netbooku. MSI mělo u tohoto modelu za cíl nabídnout hodně tenký mobilní přístroj, se základním výkonem a velkým LCD a to vše za přijatelnou cenu. Jak se to povedlo, tak na to se podíváme.
V tabulce máte parametry dnes testovaného modelu. Je postaven na nejnižší verzi AMD NEO platformy a tedy jedná se vlastně o to nejlevnější, co AMD na mobilní platformě oficiálně v současnosti nabízí.