Strana 2 z 3
Balení telefonu je podobné jako u 99% konkurence, krabička je na výšku a šířku jenom o něco větší než samotný telefon. Uvnitř je velmi dobře chráněn vůči poškození vrstvou kartonu. Co jistě potěší je přítomnost ochranného gumového obalu, do kterého můžete telefon ihned po rozbalení vložit.
Zatímco řada jiných výrobců už dnes nedodává telefony s nabíječkou, POCO stále ano. Takže v krabičce najdete dokonce výkonnou 67W nabíječku a USB-C kabel k tomu. Stejně jako skoro všichni ostatní ale výrobce přestal dodávat klasická drátová sluchátka, protože tento i další modely již nemá 3,5mm jack. Výrobce to v tomto případě ale řeší redukcí z Type-C na ten 3,5mm jack, což potěší.
Telefon z hlediska designu nepřináší nic objevného. Snaží se o elegantní nepřeplácený a tenký design. Pokud jde o celkové rozměry telefonu, jedná se o větší telefon a díky velké baterce i celkem těžký. Ovšem vůči předchozí generaci telefonu F4 se podařilo výrobci o pár mm telefon zmenšit a je také dokonce 16g lehčí. Celkové rozměry jsou 161,1mm na výšku, 74,95mm na šířku a telefon je 7,9mm silný. Konečná váha se zastavila na 181g.
Pokud telefon otočíme, najdeme zde trojici objektivů, které jenom o kousek vystupují z těla telefonu, není zde tedy obdélníkový vystouplý rámeček jako u modelu F4, což je rozhodně krokem v před. Hlavni z těchto objektivů má 64MPx s clonou f/1.79, který doplňuje 8Mpx širokoúhlý se světelností f/2.2 a nakonec 2Mpx makro objektiv s clonou f/2.4. Pokud jde o selfie fotoaparát, ten má 16MPx s clonou f/2.45 na horním okraji přístroje, kde se pro něj nachází kruhové vykrojení v samotném displeji. Zde se tedy vůči modelu F4 papírově až tolik nezměnilo.
Co se týká další výbavy, nechybí Bluetooth 5.3, 5G, Wi-Fi6 a všechny polohové systémy, NFC, infračervený port, čtečka otisku prstů či možnost odemykat telefon obličejem. Spokojení budou i majitelé poslechu hudby, protože telefon má výkonné stereo reproduktory s certifikací Hi-Res a Dolby Atmos a dokonce nechybí ani certifikace Hi-Res Wireless. Telefon má Dual NANO SIM podporu, ale nepodporuje rozšiřující microCD paměťové karty.
Telefon jsem používal jako svůj vlastní pár týdnů a fungoval dobře, dle očekávání a bez problémů. Nabízí solidní výkon díky více než solidnímu 8 jádrovému procesoru o vysoké frekvenci je telefon opravdu velmi svižný. V benchmarku AnTuTu získal tento telefon lehce přes 960 000 bodů, což není vůbec špatný výsledek. Ale pochybuji, že by dnes 99% uživatelů výkon současných telefonů v něčem nedostačoval. F5 používá u nás od začátku Android 13 s nástavbou MIUI 14 s některými výraznými úpravami v ergonomii a specialitami proti základnímu ANDROIDu. Což je samozřejmě věcí zvyku, ale osobně si nemyslím, že je to dobré UI a přináší zlepšení vůči čistému ANDROID systému. Jako obvykle je pak telefon plný předinstalovaných aplikací a SW „odpadu“ ...
Pokud se zaměřím na displej, je velmi poznat že se jedná o technologii AMOLED. Hodně také pomáhá 120Hz, pokud totiž například srolujete, nepůsobí to tak trhaně, jako na dříve běžných 60Hz obrazovkách. Velmi intuitivní je i dotyk displeje díky 240Hz snímání, nejvíce to oceníte třeba při hraní velmi rychlých her, kde na odezvě ovládání záleží nejvíce, při běžném používání asi rozdíl tolik nepocítíte. Display je také velmi dobře čitelný i za velmi slunečného dne díky maximálnímu jasu 1000 nitů. Ohledně jemnosti displeje, dosahuje na 395 ppi, což je dnes docela běžná hodnota. Také chválím barevný rozsah displeje, 100% pokrytí DCI-P3 je opravdu poznat a barvy jsou jako živé. Telefon je také vhodný i pro sledování filmů díky certifikaci HDR10+ a Dolby Atmos.
Jak si vede integrovaný fotoaparát? Dle očekávání jde o naprostý průměr. Výrobce tradičně spoléhá jen na ANDROID software, není zde žádný robustní systém filtrů a AI, který mají prémiové značky a podle toho jejich fotky vypadají. Za sebe mohu říci, že jsem byl docela spokojený s podáním barev a ostrostí. Těží z papírově silného hlavního snímače, ostatní jsou horší. Makro snímač je jen OK pro sociální sítě použitelné, od širokoúhlého však moc nečekejte. Velmi průměrný až spíš podprůměrný je přední 16Mpx snímač, který potřebuje opravdu dobré světlo k tomu, aby to trochu vypadalo. Jakmile se setmí, kvalita jeho fotografií jde do kopru.
Jak si poradí telefon s natáčením videa? Pro běžné „domácí“ použití to určitě stačí. Umí sice 4K, ale jen ve 30FPS, a optická stabilizace funguje jen v 1080p/30FPS. Přední kamera zvládá až 1080/60fps maximálně. Pro běžného uživatele dostatečné, ale pokud máte telefon na bohatší a profesionálnější tvorbu video obsahu, nebude tím „pravým ořechovým“.
Zvuk pak obstarává dvojice hlasitých reproduktorů s certifikací Hi-Res a Dolby Atmos. Ty zaujmou plnými basy a také nejvyšší hlasitostí. Sice chybí ten 3,5mm konektor pro sluchátka, ovšem v balení najdeme tu šikovnou redukci s USB-C.
Baterie má kapacitu dnes už celkem standardních 5000 mAh, což je tedy o 500mAh více než měl předchozí model. Rychlost nabíjení však zůstala stejná na 67W skrze konektor USB-C a potřebný rychlý adaptér je dodáván s telefonem, takže OK. Rychlost nabíjení je tak příjemně rychlá z 0 na 50% nabijete baterii zhruba za 13 minut, přičemž do plné kapacity vám to zabere zhruba 40 minut. Bezdrátové nabíjení zde nepřekvapivě nenajdete. V praxi tak telefon vydrží v plném vytížení zhruba jeden pracovní den, pro většinu uživatelů to tak bude znamenat 2 i 3 dny. Méně nároční i déle, takže v tomto ohledu opět celkem slušný standard a nijak nezklame.
Pojďme tedy k hodnocení.
|