Strana 1 z 4
- Xiaomi Redmi Note 13 Pro/13 Pro+ TEST a RECENZE
skvěle vybavené střední třídy za dobrou cenu
Na konci roku 2023 a z kraje roku 2024 jsem měl možnost otestovat předchozí generaci telefonů Redmi Note 12 Pro a 12 Pro+ od Čínské společnosti Xiaomi. Oba dva potvrdili tradiční zaměření firmy na skvělý poměr cena/výkon a proto jsem byl velmi zvědav, jak dopadnou jejich aktuální nástupci. Tedy řada 13. Nakonec mi na testování dorazily oba modely současně, tak jsem se rozhodl udělat dvoj-recenzi a oba modely zároveň více porovnat mezi sebou, ale samozřejmě i vůči jejich předchůdcům.
Koncepce této řady je tak stále stejná, oba modely jsou si na první pohled velmi podobné, a v mnoha směrech jde o stejné telefony, ale v některých detailech se liší, stejně jako zaměřením na zákazníka. Levnější model PRO je vybaven pomalejším procesorem Snapdragon 7 Gen 2 s 8GB RAM a 256GB uložištěm. Dražší Pro+ je osazen výkonnějším MediaTek Dimensity 7200 Ultra, má rovnou 12GB RAM a základním 512GB úložným prostorem. Také baterie je u obou modelu skoro stejná, hlavní rozdíl je v tom jak rychle se dokáže nabíjet. Model Pro má 67W nabíječku, ovšem model Pro+ přešel rovnou na 120W. Bezdrátové nabíjení pak nemá ani jeden z nich.
Další parametry jsou u obou telefonů skoro identické. Velikost stejného AMOLED displeje je 6,67“ s rozlišením 2712 x 1220 120Hz s ochranným sklem Gorilla Victus. Jemnost displeje je tak velmi slušných 446 ppi. Displej je schopen dosáhnout úrovni jasu až na parádních 1800 nitů a nebude tak problém s jeho čitelností i na přímém slunci. Samozřejmostí jsou pak technologie jako Dolby Vision, Adaptivní obnovovací frekvence a integrovaná čtečka otisků prstů přímo v samotném displeji. Jeden zásadní rozdíl zde ale najdeme, u modelu 13 Pro je tento display po celé ploše rovný, ovšem u modelu 13 Pro+ je na okrajích zaoblený.
Kde se ovšem oba modely liší celkem zásadně je odolnost a tedy konstrukce. Levnější model totiž disponuje krytím pouze IP54, kde výrobce garantuje pouze ochranu proti stříkající vodě a prachu. Ovšem dražší model Pro+ disponuje značně lepším krytím IP68, což je jeden z nejvyšších stupňů odolnosti na trhu, který garantuje funkčnost přístroje i po úplném ponoření přístroje do vody o hloubce až 1,5 metrů po dobu 30 minut. Zásadnější rozdíl je mezi modely snad už jenom v podpoře Wi-Fi, protože výkonnější model má podporu Wi-Fi 6, kdežto pomalejší jenom Wi-Fi 5, kdy rozdíl je daný tou odlišnou platformou.
Oba telefony používají samozřejmě stejný Android systém i nástavbu. Zkrátka jde o podobné telefony, ale verze Pro+ 5G je přeci jen lépe fyzicky udělaná a vybavená výkonnější platformou. Ovšem také dražší, kdy vychází na zhruba 10 600 korun, zatímco levnější Pro 5G stojí 7200 korun. Oba ale rozhodně patří do střední třídy a zaměření na dobrý poměr cena/výkon je u nich rozhodně znát. Jak si tedy vedou v praxi?
|