Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako obvykle jsme vyzkoušeli montáž různých komponent, abychom našli limity skříně. Ne vždy vše odpovídá papírovým parametrům. Takže co jsme zjistili v tomto případě?
Výrobce udává podporu pro maximálně ATX formát desky a samozřejmě současně i menší mATX a Mini-ITX. Proč neudává podporu E-ATX? Protože se sice vejde, ale problém bude s kabeláží k ní:
Průtahy blokovány přímo nejsou, ale mezi E-ATX deskou ve bočními ventilátory je dost málo místa, takže to není ideální. Dá se to řešit, ale prostě výrobce radši oficiálně E-ATX podporu neudává, i když se tam deska sama o sobě v pohodě vejde.
S ATX není problém, prostoru mezi deskou a ventilátory je dost. Skříň by měla podporovat i desky s konektory na zádech, alespoň tedy mATX formát těchto desek. Bohužel ATX formáty s otočeným ventilátory na záda nepodporuje.
Skříň má hodně místa na grafiku. A na rozdíl od některých konkurentů umožňuje velmi dobře montáž jak klasicky horizontálně, tak vertikálně. Zejména ten zadní výměnný panel je skvělé řešení, na které mnozí konkurenti nepřišli. Výrobce dodává v ceně i potřebný riser pro grafiku, a ještě šikovnou stavitelnou podpěru.
Bohužel pro ADATA však některé grafické karty současnosti jsou poněkud větší a současně záleží, jakou desku použijete. U některých kombinací to tedy bude fungovat, jak výrobce zamýšlel:
Problém je, že některé grafiky jsou nejen mnohem větší, a hlavně některé desky mají ten hlavní PCIe konektor níže kvůli Gen5 SSD, které je nad nimi, a tak v této kombinaci je ta podpěra od ADATA úplně k ničemu, protože se pod tu kartu jednoduše nevejde:
Pokud jde o vertikální montáž grafiky, je to celkem jednoduché, snad jen bych asi udělal pevnější ten tunel nad zdrojem, na který se to montuje, aby se to neprohýbalo vůbec. Nicméně pokud GPU přitáhnete k té zadní kovové konstrukci, jak máte, nebude to problém. I s největšími současnými grafikami se tam vše vejde.
A dokonce není nacpaná přímo na sklo, takže nějaký prostor pro vzduch tam je. Vertikální osazení GPU umožní také osadit výměník na ty boční pozice, což s horizontálně osazenou grafikou není možné. Tedy ne pokud jde o kartu, která by délkou přesahovala šíří zhruba ATX desky.
Technicky výrobce uvádí podporu pro 3x 3,5“ HDD nebo 2,5“ SSD. Vše se osazuje na ten vyjímatelný kovový panel. Nicméně je to hodně natěsno.
Standardně vysoký HDD se tam sice vejde, ale jde doslova o 1mm mezi ním a kostrou skříně. A když tam ty disky osadíte, tak místa pro vedení kabeláže a její uklizení tam mnoho nezůstane.
Pokud tedy nebudete osazovat HDD či klasické 2,5“ SSD, je to místo vítáno pro úklid kabeláže a budete mít mnohem jednodušší život. Technicky ale ano, ty disky se tam vejdou.
ADATA si limituje prostor pro zdroj, a hlavně pro kabeláž. Ten tunel dole je totiž useknutý. Celkem z dobrého důvodu, ale je prostě useknutý a zaslepený než u běžných skříní, takže prostor pro kabeláž od zdroje je jasně daný. Výrobce doporučuje tedy osadit co nejkratší zdroj, i když udává podporu až pro 240mm.
Nicméně 140 – 160mm doporučuji jako maximum, protože ta trocha místa co za ním zůstane je klíčová pro úklid kabeláže.
Skříň je na našem trhu dostupná ve verzi s osazenými ventilátory. Na těch je zajímavé to, že ačkoliv vypadají standardně a v základu tedy vypadají že i ty přední foukají vzduch ven, není tomu tak. Jen ten zadní ventilátor je standardní, ty 3 boční a jeden na stropě mají reverzní rotor s lopatkami. Tedy foukají vzduch ven, i když vypadají, že jsou„zepředu“. Od ADATA docela chytrý design, kteří mnozí výrobci nemají, v tomto případě tedy nic nenarušuje vzhled ventilátorů a jejich RGB podsvícení. ADATA ovšem nedodává do skříně žádný RGB modul, takže každý ventilátor má vlastní konektor a musíte to pospojovat a zapojit do desky. Je to hodně kabelů a konektorů.
Každopádně skříň má tedy slušně řešené chlazení, kdy za zásadní bych považoval hlavně ten spodní ventilátor. Tady by to mohlo být řešeno ještě lépe, kdyby byl nakloněn a byl tam nějaký usměrňující modul/tunel. U některých konkurenčních skříní to je tak. Zde se ADATA snažilo o méně komplikované řešení. Funguje to, ale úplně ideálně to k celé grafice nedosáhne. Jinak kromě 120mm ventilátorů, které se vejdou na všechny pozice, včetně na tunel, se vejdou i 140mm. Ale jen jeden na zadní stěnu, jeden na spodek a 2 na strop.
Pokud jde o výměníky, ADATA udává až 360mm na strop a 120mm na zadní stěnu. Alternativně se dá osadit 360mm i na ten bok, ale jen s vertikálně namontovanou grafikou, případně v horizontální pozici jen s kartou, která nepřesahuje svou délkou šířku ATX desky. Když už musíte, tak doporučujeme pro výměník využít výhradně tu horní pozici.
Jinak hlavní vnitřní prostor je dost široký, že se na CPU vejdou i největší klasické CPU chladiče, včetně až 175mm modelů. Takže žádný problém zde. Podívejme se na závěr …
|