ADATA XPG Invader X – TEST a RECENZE výrazné PC skříně se zajímavým provedením Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a Jan Belka   
Pondělí, 15 duben 2024
Přejít na obsah
ADATA XPG Invader X – TEST a RECENZE výrazné PC skříně se zajímavým provedením
Exteriér
Interiér
V praxi - osazení komponent a chlazení
Závěr a hodnocení

 

  • Hodnocení a závěr

ADATA se rozhodně snažilo. U tohoto modelu někdo přemýšlel, ale jsou zde i kompromisy. Samotná case sice stojí jako už z vyšší střední třídy, ale prodražují ji ty neobvyklé ventilátory (a jejich počet) a také ten PCIe 4.0 riser v ceně. Konstrukčně jde jinak o skříň střední třídy, kdy je trochu jednodušší, ale rozumná.

Upřímně mě u tak drahé skříně ale překvapily vylamovací krytky zadních slotů. Stejně tak divně je řešená ta skleněná bočnice, která se musí povysunout nahoru aby se dala sundat, a tedy musíte sundat ten horní panel. Stejně tak boční panel není sundavací bez odšroubování, ale to vám nebrání za něj vzít a přiohnout ho, když to budete zkoušet sundat „logicky“ na první pokus.

Prostě některé detaily výrobce moc nedořešil. Asi nejvíce mě vadí velmi omezený prostor pro kabeláž, speciálně s osazenými disky. Určitě by prospělo, kdyby skříň byla ještě o 10mm širší. Takhle je to dost výzva tam všechnu kabeláž osadit. Stejně tak budou trochu válčit ti, kteří do téhle skříně zkusí osadit E-ATX desku. Vejde se tam, ale protáhnout k ní kabeláž bude trochu výzva. Proto výrobce tedy oficiálně podporu E-ATX radši neudává. Další drobností je ta pěkná podpěrka, která ne s každou kombinací deska + grafika bude fungovat, tak aby vás to nepřekvapilo. Umístění konektorů a ovládacích prvků skříně dolů na lištu ji pak také dělá prakticky nepoužitelnou, pokud máte case na zemi pod stolem.

Naopak některé detaily ADATA vyřešilo velmi chytře. Dokonce lépe, než mnozí konkurenti s podobně koncipovanými skříněmi. Nápad otočit lopatky ventilátorů tak, aby ventilátor vypadal normálně zepředu, i když fouká vzduch reverzně je rozhodně dobrý. Stejně tak fyzické zpracování toho výměnného zadního panelu, umožňující tak plně funkční osazení GPU vertikálně nebo horizontálně, je něco, na co mnozí konkurenti nedokázali přijít. Speciálně u HYTE modelů je to prostě chyba. ADATA to zde vyřešilo skvěle a tahle case tak výborně podporuje obojí. A dokonce i funkčně z hlediska chlazení.

  • Závěr

ADATA se tedy u svého nového XPG Invader X docela snažila. Bohužel stále je tu snaha i šetřit, tedy nabídnout hodně muziky za rozumnou cenu. To není nic špatného, ovšem má to své limity. Nejde sice o drahou skříň, ale levná také úplně není. Prodává se za zhruba 3700 – 3800 korun vč. DPH. Nicméně v ceně je i ten PCIe 4.0 riser a také hned 5x 120mm RGB ventilátor, z toho 4 jsou neobvyklé reverzní. Existovat by měla i verze skříně bez těch ventilátorů a vertikálního kitu, ale na českém trhu není oficiálně nabízena.

 Poměr cena/výkon je i tak celkově zajímavý. Mě však vadí, že ADATA udělalo kvůli snaze dostat cenu níže, příliš kompromisů. Mělo rozhodně přidat 1cm na šířku i délku skříně. Pak by byl lepší prostor i pro kabeláž vzadu i E-ATX desky a kabely k nim. Možná i ten ovládací panel by bylo možné osadit nahoru.

Zkrátka je zde pár kompromisů, které tu být nemusely, protože prostě není moc rozdíl, pokud case stojí 3700 nebo 4000. Speciálně když v této ceně má hodně konkurentů. Mohla být ale prostě v detailech lépe dořešená. V současné podobě si tedy musíte být vědomi určitých omezení, ale díky naší recenzi o nich teď víte. Celkově není ADATA XPG Invader X vůbec špatná skříň, speciálně pokud hledáte něco solidního a plně vybaveného pro vertikální osazení grafiky, ale chcete mít možnost i klasického osazení. Tohle ne každá konkurence nabízí. Na druhou stranu cena skříně už zasahuje do cenové hladiny fyzicky a designem kvalitnějších modelů, které ale obvykle nemají v základu ty ventilátory ani riser. Takže záleží na vás, co zvolíte. ADATA se rozhodlo nabízet plně vybavenou skříň, sice trochu jednodušší a kompromisnější konstrukce a provedení, ale stále funkční a rozhodně velmi dobře vypadající. Takže určitě doporučit můžeme, je rozhodně zajímavá.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Unreal Engine verze 5.5 se představuje – nový systém nasvícení
Unreal Engine verze 5.5 se představuje – nový systém nasvíceníÚterý, 01 říjen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 780x
Komentářů: 0
2. série The Last of Us se představuje – tvůrci tančí kolem kontroverzí
2. série The Last of Us se představuje – tvůrci tančí kolem kontroverzíPátek, 27 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 829x
Komentářů: 1
Nejočekávanější herní REMASTER - Horizon Zero Dawn brzy!
Nejočekávanější herní REMASTER - Horizon Zero Dawn brzy!Čtvrtek, 26 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1556x
Komentářů: 2
Celý systém mobilních telefonů má zásadní bezpečnostní problém!
Celý systém mobilních telefonů má zásadní bezpečnostní problém!Středa, 25 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1623x
Komentářů: 2
Dragon Age: The Veilguard – recenzenti jej chválí, fandy originálu zklame?
Dragon Age: The Veilguard – recenzenti jej chválí, fandy originálu zklame?Pondělí, 23 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1508x
Komentářů: 0
V tichosti na PC vyšlo God of War: Ragnarök – jak se port povedl?
V tichosti na PC vyšlo God of War: Ragnarök – jak se port povedl?Čtvrtek, 19 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1756x
Komentářů: 6