Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako obvykle jsme ve skříni vyzkoušeli různé komponenty různých velikostí, protože parametry neřeknou vše. Na některé věci přijdete prostě až když to vyzkoušíte.
Takže co jsme zjistili u ASUS ProArt PA602?
Je zde hromada místa na základní desku, a to nejen standardního ATX formátu:
I větší E-ATX zde bude naprosto v pohodě, výrobce udává maximální rozměr 30,5 x 27,7 cm, do čehož se vejdou i ty obří desky pro high end platformy jako AMD ThreadRipper apod.
ASUS samozřejmě nabízí právě i ProART základní desky, které skvěle padnou k této skříni i po stránce toho designu. Je tu také praktický kryt kabelů, ten se dá posunout i vyjmout. Co však skříň nemá, to jsou průřezy pro desky, které mají konektory na zadní straně, ačkoliv ASUS je velkým zastáncem tohoto trendu a „standardu“, tahle skříň je prostě neumožňuje osadit. Škoda.
Samozřejmě je zde spousta místa i pro největší grafické karty na trhu:
ASUS do skříně integroval i překvapivě šikovný, mohutný a velmi dobře stavitelný držák/podpěrku. Jinak je možné osadit grafickou kartu i vertikálně. ASUS ovšem v základu dodává jen kovovou modifikaci zadního panelu, potřebný PCIe riser už si musíte sehnat extra. V příslušenství v základu není.
Bočnice má jinak sice malou, ale přeci jen perforaci pro nějaký přísun vzduchu, a tak osazení grafiky ve vertikální poloze blízko bočnici nevadí, což je zajímavé proto, že bočnice je skleněná, takže vyřezat tam tu díru a osadit to větrání nemůže být levné.
Pokud jde o disky, snažil se ASUS maximálně využít omezeného prostoru v takto koncipované skříni. Je tu tedy místo pro až 8x 2,5“ SSD anebo až 4x 3,5“ HDD. Současně lze mít například 4x 3,5“ HDD a 5x 2,5“ SSD, což je luxusní na poměry podobných skříní dnes, kdy většina výrobců nabízí podstatně méně.
Osazení disků je jednoduché, zde ASUS žádné komplikace nevymýšlel, každý disk má vlastní kovový bracket a ten se teprve montuje/zasouvá na místo.
Až doposud jsme ASUS chválili za vlastně normální ale funkční design s několika chytrými detaily. Jenže když přijde na osazení zdroje, zjistíte, že tenhle aspekt dělala asi banda uklízeček, když byl designérský team na noc doma. Anebo rovnou na to, že do skříně se má osazovat i počítačový zdroj, prostě u ASUSu zapomněli. Každopádně pozice na zdroj je sama o sobě standardní, dole pod tunelem, zde je možné jedině ventilátorem dolů. Jenže jak ho tam dostat?! ASUS neudělal dost místa, aby se tam dal vsunout zboku. Nevadí, to není nic neobvyklého, většina skříní to řeší prostě tak, že zezadu je v zadním panelu skříně dole prostě větší díra než má obvod klasický zdroj, tak aby se dal vsunout dovnitř a je tam další kovový rám/bracket kolem, kterým se to přimontuje jak ke skříni, tak k samotnému zdroji. Jednoduché, prosté, funkční. Ovšem ne tady. Z nepochopitelného důvodu, to inženýři ASUS vyřešili takto:
Zdroj se musí osazovat jako první komponenta do skříně, protože vyžaduje náročnou kompletní demontáž obou dílů spodního tunelu, který jsou přišroubovány, až když sejmete ten tunel, můžete tam dát až 200mm dlouhý zdroj (nedoporučuji, pokud nemá výstupy kabelů na boku, jinak standardní 140-160mm zdroj je bez problémů s místem pro kabely). Pak musíte ten tunel zase celý namontovat. Celé tohle „řešení“ má nevýhodu nejen v té komplikované úvodní montáži, ale ještě komplikovanější demontáži, kdy v případě že máte plně osazený PC, musíte vyjmout i některé další věci, abyste se zase ke zdroji dostali. Ano, je to šílené. Tohle se ASUSu hrubě nepovedlo.
Přitom ve všech ostatních ohledech a oblastech je design dobrý a funkční. A to se týká i chlazení. Přední netradičně velké ventilátory nejsou dnes už tak neobvyklý prvek. Na trhu je vícero skříní podobné konstrukce i od konkurence. ASUS sází na dva tlusté a silné 200mm ventilátory, které rozhodně dokáží tlačit hodně vzduchu. A ten má i ideální směřování.
Vzadu je pak osazený ještě standardní 120mm, i když se na tu pozici vejde i 140mm. Další prostor pro ventilátory je pak nahoře, kam se vejdou 3x 120mm nebo 3x 140mm. Tomu odpovídají i možnosti osazení výměníků.
ASUS dbal na to, aby se nahoru vešel i velký 420mm výměník a AiO, což je opravdu ideální. Samozřejmě na přední pozici se s výměníkem standardně nepočítá a není tam ani vhodný z hlediska celkového chlazení PC. Jinak skříň je velmi široká, takže není problém na CPU nacpat i standardní věž. A to až o 190mm výšce, tedy cokoliv, co běžně na trhu v podobě tower CPU chladičů dnes najdete.
Skvěle řešené chlazení, kdy ty přední ventilátory mají i možnost ruční regulace. Ale samozřejmě jedou i na automatiku. Není to vyloženě tiché ve vyšších otáčkách, ale hlučnost je OK, zejména s ohledem na značné množství vzduchu, který oba ventilátory tlačí. Velmi dobré z hlediska chlazení vnitřku.
Takže k závěrům …
|