Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako obvykle jsme vyzkoušeli skříň v praxi s různými komponenty, kdy jen tak lze odhalit některé detaily, a hlavně limity skříní, které nemusí z parametrů být úplně jasné.

A na co jsme přišli u dnes testované TUF Gaming GT502 Horizon?

Oficiálně ASUS udává podporu pro ATX formát maximálně. Technicky by se tam vešel i širší E-ATX ovšem zasahoval by do prostoru průtahů kabeláže, což by nebylo úplně ideální, protože místa tam není mnoho. ASUS tedy doporučuje zůstat u ATX formátu. Pokud ale přemístíte ventilátory z toho boku na podlahu, tak pokud nebude ta E-ATX deska vyšší než standardní ATX, jen širší, vejde se OK.

Bohužel, tahle skříň nepodporuje desky s konektory otočenými na záda. Nejsou tu potřebné výřezy. To proto, že přímo za deskou je pozice pro zdroj a prostě by tam nebylo místo. Je to možná trochu chyba, zejména s ohledem na design této skříně. Ale většina desek je a bude nadále standardní.
U této skříně rozhodně nebude problém s délkou karty. Nicméně mohl by být problém s její šířkou/výškou. Speciálně u NVIDIA modelů osazenými těmi novými napájecími konektory.

Ve standardní vertikální pozici je totiž mezi velkou nereferenční kartou a bočním sklem, poměrně málo místa. To rozhodně není ideální pro ty nové konektory, které nesnáší, když se na ně fyzicky tlačí. Tomu se ale u této skříně u mnoha velkých modelů karet, prostě moc nevyhnete.

Alternativně je ale možné osadit kartu vertikálně. ASUS v příslušenství dodává potřebnou upínku na zadní panel, ovšem už nedodává potřebný riser, takže tady budete muset zvolit nějaké univerzální řešení. V příslušenství je jen robustní podpěrka pro kartu. V případě osazení grafiky vertikálně bych také doporučil přemístit ventilátory z boku na podlahu.

Pozice pro zdroj je neobvykle za deskou dole. Z hlediska jeho osazení bez problémů a místa je tam i dost na kabeláž, ale kvůli tomu tahle skříň nepodporu BTF desky s konektory na zádech. Nicméně z hlediska zdroje doporučuji držet se kratších modelů.

Pokud tedy chcete mít ten jeden koš na disky osazený dole na podlaze skříně a ty ventilátory na boku, prostě aby se ty kabely moc nepletly. Jinak ASUS využil toho prostoru nad tím zdrojem pro osazení velkého držáku. Ten může být využít alternativně pro AiO, samotné ventilátory (funkčně k ničemu) anebo pro tři pozice na klasické HDD. To je šikovné. Celkem tak ve skříni mohou být 4 klasické 3,5“ disky nebo i více 2,5“. S dalšími upínkami (kdyby byly) by se tam vešlo klidně 7 těch 3,5“ HDD celkem (na podlahu a dozadu).

V základu má skříň osazené čtyři 120mm ventilátory. A to tři na boku jako přísun vzduchu od bočnice, a jeden vzadu jako výfuk. Alternativně je lze přemístit, nebo osadit další. Na strop i podlahu se vejdou 3x 120mm nebo 2x 140mm. A tomu odpovídající výměníky (360 nebo 280mm) pro vodní chlazení či AiO.

Alternativně se ještě 360mm výměník a 3x 120mm vejdou na ten zadní držák v druhé komoře, ale z hlediska přístupu vzduchu k němu, to není zrovna ideální pozice. I to výchozí boční umístění ventilátorů uvnitř skříně není moc ideální, protože spodní ventilátor je částečně blokovaný držákem na disk (lze vyjmout), bočnice má prachový filtr a obecně jsou ty ventilátory prostě moc daleko od bočnice a průduchů. Funguje to dostatečně, aby se to neupeklo, ale není to ideální.

Z hlediska výkonu chlazení je lepší, umístit ty tři ventilátory na podlahu, kde je lepší přístup ke vzduchu. Ale chápu, proč to ASUS osadil z hlediska toho, jak to vypadá, v základu takhle. Na druhou stranu, pokud osadíte ty ventilátory na podlahu, není pak třeba problém osadit i širší E-ATX desku a rozhodně je tahle pozice ventilátorů lepší v případě vertikálního osazení grafiky. Jinak upínky na ty HDD lze alternativně použít k „ucpání“ děr na tom „boku“.

Jedinou výtkou je z hlediska chlazení nedostatek prostoru pro některé klasické velké CPU věže. Maximem je tu totiž „jen“ 163mm, což znamená, že třeba NOCTUA D15 apod. se prostě nevejdou. Tak pozor na to. Co tedy říci o skříni celkově?
|