Strana 4 z 5
- CASE v praxi – osazení komponent
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na Intelu a socketu 1151. Základní desku i grafiku poskytla společnost ASUS v podobě Z270 Maximus IX Extreme. Grafická karta pak GTX 980 Ti Poseidon s možností připojení do vodního okruhu. Procesor je Core i7-7700K. Výrobce dokonce ke skříni poslal na otestování i jeden ze svých zdrojů. Konkrétně 850W Dark Power Pro s platinovou certifikací.
V praxi tedy vidíte názorně, že dovnitř se vejde i základní deska E-ATX rozměrů, což obří luxusní MAXIMUS IX Extreme je. Sice překrývá ty hlavní průchodky, ale výrobce s tím počítal. Neříkám tedy, že je to úplně ideální, ale není v tom žádný problém a místa kolem je stále dost.
Jak vidíte, problém nebyl ani s instalací profesionálního vodního chlazení od společnosti AlphaCool, které tvoří celý set výměníku a expanzní nádoby do 5,25“ pozice. Použil jsem velmi tlustý mohutný výměník a jak vidíte, na přední pozici se vejde. I když ano, problém už bude s HDD, jejichž prostor byl tímto obsazen. Diskové koše jsou řekl bych až okázale materiálově řešené. Výměník nemusíte strkat jen dopředu, ale také na horní pozici. Místa je tam dost pro až 420mm výměník. Pokud nepotřebujete přední pozice pro disky atd. tak i tam se takový výměník vejde.
Zajímavou možností je ale možnost kompletně vnitřek skříně vymontovat a celý otočit, kdy grafické karty mohou být vlastně nahoře. Prostor pro grafické karty, či chlazení CPU není v této skříni rozhodně žádným omezením.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a veškeré ovladače a utility od základní desky. Veškeré ventilátory jsem ponechal zapojené do zabudované manuální regulace.
Samozřejmě jsem nemohl neotestovat to, jak si skříň povede v reálném provozu a zda opravdu dostojí tomu, co slibuje výrobce ve svých brožurách. Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Nakonec jsem naměřil teplotu 54°C. To krásně ukazuje výkon airflow skříně a její potenciál se stále tichým chodem tří dodávaných ventilátorů. V klidu měl pak procesor 27°C. Měření proběhlo při pokojové teplotě 22°C. Teplota vody se pohybovala kolem 25-30°C.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 54°C. V idle pak teplota spadla na hranici 26°.
Z hlediska hlučnosti provozu bude s osazených ventilátorů be quiet naprosto nadšeni, jedná se o jedny z nejlepších a nejtišších ventilátorů na trhu, takže tady se rozhodně nešetřilo. Stejně tak celkový výkon skříně z hlediska chlazení je výborný.
|