Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku X570 Aorus Master poskytla společnost Gigabyte. Stejně tak i SSD disk AORUS Gen4 7000S Premium 2TB. Zdroj nakonec poskytla také společnost Be Quiet!, a to jejich nový model Dark Power 13 s výkonem 850W a GOLD certifikací. Procesor poskytla společnost AMD s modelem Ryzen 5 5800X3D, chlazený AIO chladičem Gigabyte AORUS X 280. Aby bylo testování co nejlepší, použil jsem novou pastu Apex od společnosti Alphacool, která poskytuje vynikající přenos tepla 17 W/mK. Operační paměti dodala společnost ADATA Spectrix D35G v konfiguraci 2x16GB DDR4 3200MHz CL16.
Grafickou kartu dodala společnost Gigabyte s modelem GeForce RTX 3080 10GB Eagle. Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček ventilátorů na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů, co si tuto skříň pořídí. Celou testovací sestavu jsem pak měl umístěnou na kvalitním elektricky polohovatelným stole Atlas L Eletric od Endorfy.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně nepředstavuje větší problém. Pokud byste do skříně chtěli umístit vodní AIO chlazení na procesor, doporučuji ho dát na strop skříně, kde je zásoben dostatečným přísunem studeného vzduchu díky předním dvěma 140mm ventilátorům. Tomu lze případně ještě pomoci otočením zadního ventilátoru, tak aby nefoukal ze skříně ven ale dovnitř.
Co se týče RGB, disponuje tento model skříně pouze dvěma RGB linkami na předním panelu a pod základní deskou, ventilátory jsou klasické bez RGB. Kdybyste chtěli od BeQuiet! RGB ventilátory je zde možnost si zakoupit model Light Wings, kde je kolem lopatek takový osvětlený ring. Jedinou nevýhodou je, že tyto ventilátory nejsou tak tiché jako je řada Silent Wings 4.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
Maximum, které jsem u procesoru Ryzen 5 5800X3D naměřil bylo 63°C. To je velmi slušná teplota, pokud by vás zajímali teploty s BOX chladičem, tak zde teplota vyšvihla až na 85°C s mnohem vyšší hladinou hluku.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém testu 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 71°C, přece jenom jedná se o TOP model výrobce z předchozí generace a grafická karta disponuje opravdu masivním pasivem, karta byla na těchto teplotách i velmi tichá. V době nečinnosti pak teplota spadla na hranici 39°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně.
Tyto teploty jsem tedy naměřil s předním pevným krytem, pokud jsem tento kryt prohodil za ten druhý v balení, kde je prodyšná perforace, změnily se teploty k lepšímu. U procesoru jsem dosáhl na 58°C, tedy došlo ke zlepšení o 5°C a u grafické karty mi teploty spadly o 3°C. Přední maska skříně má tedy celkem velký vliv na celkové airflow skříně. S čím ale musíte počítat je mírně vyšší hluk, protože zde není žádní odhlučnění. Mě osobně tedy spíš vyhovoval kryt plný s odhlučněním, který je z výroby osazen jako výchozí.
K závěrům …
|