Strana 4 z 5
- Osazení komponent a chlazení
Jako obvykle jsme vyzkoušeli skříň se širokou škálou komponent, abychom našli limity a chytáky, které uváděné papírové parametry nemusí zachycovat. V tomto případě sice testujeme dvě verze skříně, ale fyzicky jsou stejné a mají stejné možnosti. Takže demonstrujeme vše na příkladu verze AIR.
APEX je větší midi tower skříň, ale na opravdu velké skříně nemá, což je s ohledem na cenu pochopitelné. Výrobce přímo počítá s E-ATX formátem desek a je tu místo i na širší desky, ale nesmí být vyšší než běžný ATX standard. Počítá i s průtahy kabeláže pro větší desky, kdy ty standardní s gumovou vložkou jsou využitelné jen pro menší formáty desek do ATX velikost. E-ATX deska je překryje, takže musíte využít průtahy které jsou o něco dál a už bez gumové výstelky. V praxi to samozřejmě nevadí.
Obecně tedy není žádný problém s osazením i velké E-ATX desky. Zpracování skříně je přesné a materiálově rozumně robustní, takže vše sedí dobře.
Chieftec vlastně musel novou řadu udělat takhle velkou a rozhodně větší, než v této cenové hladině bylo běžné. Speciálně grafické karty narostly do obludných rozměrů, kdy 4 sloty a 320+mm délky není dnes už tak překvapivé.
APEX na to pamatuje, a tak i pořádně velká karta se sem vejde. A stále je dost místo na kabely při zavření bočnice, stejně jako je místo na výměník před kartou. Skříň nicméně neumožňuje vertikální osazení karty v základu, výrobce na to nepřizpůsobil zadní panel. Což s ohledem na cenu a design skříně nepřekvapuje. Byly by to zbytečné náklady navíc a není to funkčně preferované osazení klasické grafické karty s ventilátory. Potěšilo lepší dílenské zpracování krytů PCIe pozic než u starších Chieftec skříní. Vše dobře sedí a dobře se osazuje a nepořežete se tu o tenké plechy ;).
Poněkud strohé jsou možnosti ohledně pevných disků. Skříň má na podlaze koš na 2x 3,5“ + 1x 2,5“ disk. Koš je vyjímatelný i posuvný ve 2 pozicích, ale celkově hodně základní. Další dvě 2,5“ pozice na SSD jsou klasicky “za deskou“, v tomto případě dokonce na vyjímatelných rámečcích. Toť vše. Žádné speciální upínání, vedení kabeláže ani nic podobného, všechno jen základní, ale funkční. V tak velké skříni by se určitě našlo více místa na pozice HDD, Chieftec však nechtěl dělat nějaký komplikovanější a tím i dražší design a provedení. Většině uživatelů to dnes ale bude stačit.
Pokud jde o zdroj, vzhledem k rozměrům skříně se sem vejdou i ty největší ATX cihly, a to i s osazeným košem pro HDD za zdrojem. Žádný problém s místem pro kabely není. Pozice počítá se zdrojem spíše ventilátorem směrem dolů, je tam i spodní prachový filtr.
Pokud jde o chlazení, je zde rozdíl mezi APEX a APEX AIR verzí. APEX varianta má ty svítící ventilátory, a to 3x 120mm vpředu a 1x 120mm vzadu. Současně na předním panelu v přední části má sklo, takže vzduch může jít dovnitř jen boky z mesh sítě předního panelu. Ty jsou poměrně malé, ale dostatečné. Celkově je přívod vzduchu samozřejmě limitovaný, ale stačí. APEX AIR má ten přední panel průchozí a je kompletně z ocelové mesh. Současně má 2x 140mm ventilátory vpředu a 1x 140mm vzadu. A nemají to RGB svícení. Tyhle rozdíly ve výbavě a předním panelu zohledňuje vyšší cena APEX RGB verze.
Nicméně z hlediska možností osazení chlazení jsou obě verze skříně samozřejmě stejné. Na přední panel se vejdou až 3x 140/120mm ventilátory, na strop se dají dát 3x 120mm nebo 2x 140mm ventilátory. Další místo pro 2x 120mm je na tunelu a 2x 120mm se dají dát na vnitřní panel, přičemž v bočnici je průduch opatřený mesh panelem, takže trochu vzduchu lze do skříně dostat i takto, ale vzhledem k restriktivnímu panelu na který se montují ty ventilátory uvnitř, to nepovažují u tohoto modelu za ideální. Navíc s osazenou E-ATX deskou to ani kvůli vedení kabelů použít pro ventilátory nepůjde.
Samozřejmě jednotlivým ventilátorovým možnostem odpovídají i možnosti výměníků. Na předek se tedy vejde až 420mm, na strop pak 360mm, dva 360mm se vejdou současně. Takže velmi dobré.
Pokud je o klasický tower CPU chladič, vejdou se sem i ty největší současné věžové modely, protože skříň je širší. Žádný problém. Z hlediska celkového výkonu chlazení je na tom AIR verze samozřejmě lépe, protože ten přední mesh panel je prostě méně restriktivní.
Takže k závěrům …
|