Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako obvykle jsme skříň osadili komponenty, protože jedině tak přijdete na skutečná omezení, která třeba z parametrů často ani nejsou zřejmá. Takže na co jsme přišli u CI-02B-OP?
Skříně je tzv. CUBE ATX, deska se do ní tedy montuje naležato. A tento model je dělaný až na mATX velikost, takže docela prostorný.
Pochopitelně pojme i menší mini-ITX formát. Osazení desky je hračka díky možnosti odklopit vrchní část konstrukce, ale i bez toho není potíž. Prostoru kolem je zde překvapivě hodně. A to i pro kabeláž a chlazení okolo.
I zde tato skříň příjemně překvapí. Nejste totiž vlastně moc omezeni místem a vejdou se sem i ty vůbec největší grafiky. Včetně těch, které jsou třeba vybaveny AiO chlazením, ale jen pokud mají 120mm radiátor :). Větší se sem nevejde. Nicméně i tak sem můžete osadit aktuálně nejvýkonnější grafiku na trhu, vodou chlazený referenční Radeon RX 6900 XT LC, který právě 120mm radiátor má ;). Ale vážně.
Výrobce udává maximální délku karty 320mm. Jak vidíte, ASUS a jeho obří 30cm a vysoká ROG STRIX edice se sem vejde naprosto bez potíží. A to není jediné pozitivum. Další je chlazení. Bočnice před kartou je totiž opatřena průduchy s kovou mesh sítí, a tak karta má přímo přístup k čerstvému vzduchu.
Zde už je design skříně trochu diskutabilní. Zejména přítomnost 5,25“ pozice a dokonce 3,5“ pro klasické mechaniky. Spolu s těmito koši je pod nimi ještě šuplík na 2,5“ disk. Osobně by mě přítomnost tohoto celku v té pozici nevadila, pokud by se dala sundat. Což bohužel nejde. A podle mě je to chyba. Proč, vysvětlím později.
Každopádně v dolní komoře jsou pak ještě koše na 2x 2,5“ disky a koše na 3x 3,5“ HDD. Obojí se už dá vyjmout. Vznikne tak veliký prostor pro kabeláž od zdroje, což není až tak nutné, protože se vše vejde i když tam ty koše budou. Navíc jsou opatřeny vysouvacími plastovými držáky, do kterých lze disky jednoduše vložit. Instalace je tak velmi snadná.
Pozice pro zdroj je klasicky dole, tak že je zdroj otočen ventilátorem dolů. Nemá ho v tomto modelu smysl otáčet nahoru, protože panel nad ním nemá žádné průduchy, takže byste zdroj dusily. Vejdou sem běžné standardní ATX zdroje, pokud vyjmete tu část toho koše pro 3,5“ disky, tak i ty prodloužené velmi výkonné.
Místa pro kabeláž a její vedení je v této skříni také dostatek.
V základu je konstrukce CI-02B-OP z hlediska fungování chlazení navržena překvapivě skvěle. Na předek můžete osadit až 140mm ventilátor a je před ním mesh doplněný o houbovité síto, takže přístup vzduchu i prachový filtr zajištěn. Skříň pak má zadní pozici pro 120mm ventilátor, ale podstatnější 140mm pozici nahoře. Ta je opět opatřena kovovým prachovým filtrem. Stejně tak pozice pro zdroj je opatřena filtrací. Zdroj se tak chlazení prostoru skříně ani neúčastní.
No a grafická karta má přímo přístup ke vzduchu přímo z boku, opět skrze filtr. Těžko se dá vymyslet lepší uspořádání a provedení chlazení. Jediný problém je, že v základu není tahle skříň dodávána se žádným osazeným ventilátorem. Všechny si musíte dokoupit.
Nicméně podle mě se ten design dal udělat ještě lépe. Do skříně se sice vejde AiO chlazení, ale jen se 120/140mm výměníkem. A to jak dopředu, tak ještě lépe na strop. Podle mého názoru by se ale do skříně vešel i 280mm výměník na strop, pokud by Chieftec přepracoval ty koše.
Pokud jde o standardní chladič typu věž na CPU, tak překvapivě se sem vejde prakticky všechno. Výrobce udává výšku až 160mnm, ale mě se sem podařilo nacpat i NOCTUA NH-D15. A ani ten se stále nedotýká stropu. Takže vynikající.
K závěrům …
|