Chlazení počítače II – další informace,rady a upřesnění - Chlazení, taktování, životnost ... Tisk E-mail
Napsal DigitalDooM   
Středa, 05 červenec 2006
Přejít na obsah
Chlazení, taktování, životnost ...
Chlazení, taktování, životnost ...
Ideální chlazení, formáty ...
Jak dostat vzduch ...
Chlazení a hluk ...
Tipy na nákup I ...
Tipy na nákup II ...

 

 

 

 

 

 

 

 

Typy na nákup

     a chlazení jednotlivých součástek.

Minule jsem se snažil vcelku podrobně vysvětlit, jak chladit jednotlivé komponenty. Vzhledem k velkému množství dotazů typu: ,,co mám přesně použít“ jsem se rozhodl, že dnes budu mnohem přesnější a pokusím se tedy přispět konkrétní radou. Určitě se najdou tací, kteří budou mít trochu jiný názor, ale já se domnívám, že většina z nás dojde ke stejným doporučením.

Procesor:

O chlazení procesoru byla řeč minule. Ale překvapilo mě množství dotazů na nahrazení boxu cenově dostupným chladičem. Máme dvě platformy AMD a Intel (beru jen současné patice s754/s939 + částečně sAM2 a s775). Co se týká Boxovaných chladičů, které výrobci ke svým procesorům přikládají, tak mají za úkol bez problémů uchladit daný procesor. Poněkud zatím již pokulhává hlučnost takového chladiče. Rozdíly mezi AMD a Intel jsou i na poli chladičů. Sami můžete porovnat rozdíl. Vlevo je AMD BOX na jednojádrové procesory. Vpravo se nachází Intel BOX.

AMD ještě ke dvoujádrovým procesorům dává lepší chladič, který je opatřen Heatpipe trubicemi. Bohužel ventilátor samotný zůstal beze změny.

Konstrukce BOX chladičů Intelu je mnohem zajímavější a funkčnější. A to jak po stránce schopnosti chlazení (obsahuje měděné jádro), tak po stránce tichosti. Ventilátor na Intel Boxu má zakulacené lopatky  a vydává menší hluk při otáčení. BOX AMD je tragédie.Je to jeden z nejhorších chladičů, který existuje. BOX pro dvoujádrové procesory AMD je širší a opatřen heatpipe trubicemi, a tak má lepší schopnosti chlazení. Bohužel je opatřen stejně hlučným a nevhodným ventilátorem.   

Pokud tedy hledáte levné a dostupné řešení, tak na Intel do 500,- s největší pravděpodobností nekoupíte nic lepšího, než co vám Intel dodal. U AMD je to ale jiné. Mnohem lepší než AMD BOX je Arctic Cooling Silencer 64 Ultra TC za cca 300,- s DPH, který lze osadit na s754/939 a k mému překvapení i na sAM2.  

Sami můžete na obrázku vidět, že je větší a hlavně je opatřen větším a mnohem tišším chladičem s velkými a kulatými lopatkami. Mohu ho jen a jen doporučit jako velmi dobrou náhradu BOX AMD. Další variantou na AMD s939/754 a opět i pro sAM2 je král poměru cena výkon Arctic Cooling Freezer 64 Pro za 500,- s DPH. Účinný, tichý a levný. Vše, co se od chladiče očekává. Na obrázcích můžete vidět, jak vypadá.

S novým sAM2 je to zatím poněkud obtížnější. Výrobce nám pozměnil tvar plastového rámečku, navíc je na čtyřech šroubech, takže bohužel většina chladičů- a to i univerzálních- nesedí. Nicméně u univerzálních chladičů je to otázka redukce, určitě by se, se správným nástavcem, daly přidělat všechny. Určitě se ale zanedlouho objeví spousta nových chladičů, či starých známých s redukcí. Překvapením je, že sedí stávající chladiče Arctic cooling pro s754/939. Důkaz najdete zde.  

Pokud bychom vybírali dražší (na Intel místo BOXU jedině), pak univerzální chladiče,které jsou dnes nejčastější. Doporučuji pro obě platformy následující: Scythe SCNJ-1000P Ninja Plus, což je chladič, který zaslouží vaši pozornost. Za 1200,- získáte opravdu precizní a velice účinný chladič, který je osaditelný 120x120 ventilátory z jakékoli strany. Nevadí vám tedy natočení patice. Tento chladič navíc ,pokud je case dobře chlazená, zvládá bez problémů chladit slabší CPU (dejme tomu do AMD 3500+) pasivně.  Ale vzhledem k minimálním otáčkám ventilátoru a dobrému vlivu na okolí procesoru doporučuji mít jeden osazen. I další výrobci nabízejí něco podobného. Zajímavé jsou produkty Noctua NH-U12, Thermalright XP-120, Thermaltake CL-P0268 MiniTyphoon a Zalman CNPS9500. Každý má něco do sebe a na internetu jsou k nalezení jejich testy a porovnání.

Chipset:

Chlazení chipsetu bylo také dobře vysvětleno minule. Nerad bych se zbytečně opakoval. Takže jen ve zkratce. Dnes není problém uchladit žádný chipset pasivně. Nejlepší jsou k tomuto pasivní chladiče s heatpipe technologií. Ty jsou již instalovány na některých nových deskách. Druhou možností jsou pasivní chladiče bez heatpipe. Ty však zdaleka nedosahují účinnosti chladičů s heatpipe, takže buď mají při stejných rozměrech mnohem vyšší teploty, nebo musejí být rozměrnější. Při dobrém chlazení case lze ale dobře užít i je. Pokud máte na desce chladič, který je nemálo podobný tomu na prvním obrázku, pak by nebyla špatná myšlenka ho vyměnit. Pozor, jsou aktivní chladiče, které jsou sice malé, ale tiché. Příkladem je třeba chipsetový chladič na DFI Lan Party NF4Ultra-D, který je pokročilé konstrukce. Jako vhodné náhrady jsou jednoduché pasivy, které můžete vidět na obrázku. Samozřejmě podmínkou bezproblémového fungování je dobře chlazená case. Cena takových chladičů je do 200,- s DPH.

Grafické karty:

Opět jeden z častých dotazů. Jak chladit grafickou kartu? Pokud máte malý aktivní chladič, zvážil bych výměnu za nějaký pasivní, či větší aktivní. Většinu karet, mimo těch nejvýkonnějších, lze chladit vcelku úspěšně pasivně. Ty nejvýkonnější potřebují aktiv, ale to neznamená, že musí být chlazeny hlučně.  Pro každou kartu může existovat určený chladič. Grafické karty se liší velikostí a uspořádáním (PCB). Samozřejmě mají často i rozdílné rozteče otvorů pro upevnění chladiče. Z pasivních chladičů lze doporučit Thermaltake Fanless CL-G0009 Schooner, Zalman ZM80D-HP nebo Aerocool VM-102. Bohužel jejich cena je vyšší a nejsou kompatibilní se všemi kartami. Takže s výběrem pasivních chladičů na grafiky opatrně. Pokud kupujete slabší grafickou kartu, sáhněte raději po pasivně chlazeném modelu, nebo pokud je aktivní, tak s chladičem, jako jsou například Zalman VF700-Cu nebo Arctic Cooling VGA Silencer. AC silencer se prodává v různých verzích a revizích, tak lze přesně vybrat vhodný na danou kartu. Existují chladiče konstrukčně podobné. Například na některých grafických kartách HIS je osazen velice zajímavý IceQ 3, který jsme měli nedávno v recenzi spolu s X1800GTO. Jedná se o jeden z nejlepších chladičů, který byl kdy vyroben.



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1012x
Komentářů: 1
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1349x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3819x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1190x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1204x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1155x
Komentářů: 0