Strana 5 z 5
Model HAF 700 The Berseker od společnosti Cooler Master patří mezi aktuálně největší klasické PC skříně na trhu. Z hlediska instalace výkonných vodních okruhů možná vůbec nejprostornější. I masivní komponenty jako E-ATX desky a obří 4slotové grafiky nebo 480mm výměníky, vypadají v této skříni jako malé komponenty, protože místa kolem nich je pořád hromada.
Pochopitelně tenhle obří prostor realizovaný v takhle velké skříni, si žádá hodně materiálu atd. Bavíme se o skříni s celkovou hmotností 20kg v neosazeném stavu. To jsou fakticky dvě opravdu pořádné „normální“ běžné skříně. Není tedy divu, že cena odpovídá.
Ta činí doporučených 359 Euro, což v ČR bude činit zhruba 9000 korun vč. DPH. Na tak obří CASE to ale není špatná cenovka, navíc je o více než 5000 korun levnější, než již prodávaný příbuzný model EVO, který má ale luxusnější vzhled s RGB a navrch LCD display na přední masce, ovšem zas kvůli tomu nemá tak dobrý airflow. Ten u této skříně zajišťují dva 200mm velké ARGB ventilátory, které dokážou velmi efektivně a tiše dodat dovnitř skříně obrovskou porci studeného vzduchu. Každopádně poměr cena/výkon je u modelu The Berseker na poměry HAF 700 série a obřích CASE obecně, velmi slušný.
Zásadní výhrady nemám ani vůči použitým materiálům a dílenskému zpracování. Byť v žádném ohledu bych je neoznačil za luxusní a nevídané. Vše je velmi standardní a klasické, bez drahých materiálů a nákladných konstrukcí. Plechy jsou dostatečně silné, sjednocení odstínu nesourodých materiálů na plášti skříně je dokonalé. Pro utěsnění skříně výrobce neváhal s doplněním několika spojů o izolační pěnové pásky. V současném trendu je i moderní konektivita na čelním panelu. Vzhledem odkazuje na letitý známý design HAF modelů Cooler Master, kdy je pravdou, že asi nevypadá elegantně, ale proti gustu.
Nějakou konkurenci má, a to i z vlastních řad. Ovšem o nějakém velkém výběru se mluvit rozhodně nedá. Vedle příbuzné a podstatně dražší HAF 700 EVO (15 tisíc korun) je tu také známá COSMOS série s podstatně elegantnějším designem. Tedy C700M (13 tisíc) a C700P (12 tisíc). Na trhu je také řada opravdu velkých, ale ještě ne tak přerostlých modelů jako jsou Corsair 7000 série a Fractal Design XL modely. Ač jde o velmi velké skříně, jsou však vlastně pořád o číslo menší než HAF 700 a nejméně o čtvrtinu lehčí. Ale i jejich cena je také výrazně níže, takže vlastně nejde o přímé konkurenty.
Cooler Master HAF 700 The Berseker tedy vlastně nemá moc alternativ ve své cenové a rozměrové hladině. Ano 9 tisíc korun je sice hodně peněz za skříň, ale tohle je opravdu obří skříň s prostorem a hmotností odpovídající dvěma větším běžným velmi slušným skříním, takže ta cena je vlastně velmi rozumná. Z hlediska toho, co všechno se vejde dovnitř se stále dostatkem prostoru kolem, nemá příliš konkurence. Vzhledově je sice velmi tradiční, současně však za „elegantní nebo krásnou“ ji asi nikdo objektivně neoznačí :). Je však velmi funkční, z hlediska možností chlazení nabízí prostoru, jako málokterá jiná case na trhu. Na druhou stranu okruh potenciálních uživatelů bude asi poněkud omezen, protože takhle obří skříň upotřebí málokdo. Ovšem je dobře, že existuje, a v plném osazení jí pořiďte i podvozek (alespoň manipulační vozík), protože tohle se rozhodně pronese :).
Cooler Master HAF 700 The Berseker není nějak krásná, nemá ani extra objevnou konstrukci a nepouští se do žádných super experimentů a extravagancí. Má prostě jen více než hodně prostoru i pro největší a nejnáročnější komponenty současnosti, i jejich chlazení. Poskytuje místo pro rejdy fanoušků nejextrémnějších PC buildů. A to vše s ohledem na ten prostor, za solidní cenu, i když optikou normálních i jinak velkých běžných skříní, je HAF 700 The Berseker spíše „hangár“ pro komponenty než jen skříň :). Nicméně s ohledem na hladovost nadcházející generace high end CPU a GPU a nároky na jejich chlazení, možná bude ideálním řešením :). Takže určitě doporučujeme ke zvážení.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|