Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost Asus v podobě X570 Crosshair VIII Hero a GeForce RTX 2080 Strix. Procesor je šesti jádrový Ryzen 5 3600X od společnosti AMD s klasickým BOX chladičem. Systémový disk je nainstalován na NVMe SSD disku IRDM 1TB od společnosti GoodRam. Paměti jsem osadil od společnosti HyperX Predator 4x16GB 3600MHz. Zdroj jsem použil plně modulární 750W G750 od Evolveo s 80Plus GOLD certifikací.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček BOX ventilátoru na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně nepředstavuje větší problém. Naopak, díky možnosti odmontovat celý horní panel včetně přepážky, je to jedna z nejlepších skříní této velikosti z hlediska práce uvnitř. Pouze jak jsem už zmínil v předchozí kapitole, z druhé strany skříně je s kabeláží o něco větší práce. Pokud jde o celkový design osazené skříně v provozu, vypadá opravdu skvěle. Přední panel, který je podsvícený RGB linkami, vypadá hlavně při horším osvětlení opravdu moc pěkně. Akorát si dejte pozor na jeho poškrábání, protože není ze skla ale z plexiskla. Doporučuji ho tedy od prachu utírat speciálníma utěrkami, kde nehrozí poškrábání.
Pokud se ptáte, jak lze řídit RGB podsvícení, buď ručně přímo na předním panelu, kde je postupným mačkáním na výběr opravdu z mnoha profilu a barev. Nebo lze zapojit tento modul, který se nachází z druhé strany skříně přímo do základní desky a ta si pak toto podsvícení řídí sama, nebo skrze doprovodná program výrobce základní desky přímo z prostředí Windows. Pokud se ptáte, zda je možné do skříně namontovat i vodní AIO chlazení, tak ano. Na výběr máte ze dvou možností, na přední plech nebo na strop skříně. V obou případech je maximální velikost radiátoru omezena na 360mm
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum, které jsem naměřil, bylo 71°C. To je o pár stupňů více, než jsem u podobně velkých skříní zvyklí. Je to dáno tím, že k procesoru nefouká žádný ventilátor chladný vzduch. V tomto směru by bylo tedy vhodnější, pokud byste chtěli zadní ventilátor nechat tam kde je, ho alespoň obrátit, aby foukal studený vzduch přímo na procesor. Pokud byste tento základní chladič vyměnili za nějaký lepší vzduchový chladič, počítejte s teplotami minimálně o 10-15°C nižší.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém grafickém testu 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na 70°C, přece jenom jedná se o TOP model výrobce a grafická karta disponuje opravdu masivním pasivem, karta byla na těchto teplotách i velmi tichá. V nečinnosti pak teplota spadla na hranici 35°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně. Pokud mohu doporučit, osobně bych tuto skříň provozoval s vodním chlazením, umístěným na stropu skříně, a k tomu ideálně přikoupit ještě dva ventilátory za přední masku, které by zásobovaly skříň dostatečným množstvím studeného vzduchu. V tomto provedení, jak je skříň prodávaná nebude asi většině zákazníkům airflow stačit.
K závěrům …
|