Strana 4 z 5
- V praxi – osazení a chlazení komponent
Jako obvykle jsme vyzkoušeli různé komponenty, a tedy co v praxi skutečně tahle skříň umožňuje a neumožňuje, protože ne všechno vždy odpovídá papírovým předpokladům. Ty jsou následující:
A jak je to tedy s jednotlivými komponenty?
Výrobce uvádí podporu pro maximálně ATX desku. I když to vypadá, že by se tam E-ATX dala bez problémů namontovat, nedoporučuji to:
Důvodem je, že celý ten panel, ke kterému se deska montuje, má ohyb a zvedá se lehce od prostoru těsně před bočními průtahy kabelů. To znamená, že většina E-ATX desek, mající třeba i nějaké obrnění spodní strany PCB prostě nedoléhá, případně by se holé PCB s kontakty přímo dotýkalo plechu, což je samozřejmě nežádoucí!
Takže montáž E-ATX desky do této skříně rozhodně nedoporučuji. Zůstaňte u ATX rozměru maximálně. S ním není žádný problém. Nicméně považuj za celkem chybu, že ta E-ATX deska namontovat nejde, dalo se to udělat konstrukčně tak, aby šla.
Prostoru je zde určitě dost na délku. Ale víte, že grafiky hodně narostly, zejména do šířky, což může být nepříjemný problém u RTX 4080/4090 s ohledem na jejich napájení, kdy prostoru pro ty kabely s novými konektory není mnoho, a víte že se nemají namáhat. Technicky se to tam ale vejde, ovšem namáháno to bude.
Jinak CASE v základu neumožňuje osazení grafiky vertikálně, ale CM na to má speciální příslušenství, které jsme nedávno testovali v kombinaci se starší verzí této skříně:
A funguje to samozřejmě i s novou generací, ale pozor prostě na tloušťku některých těch současných grafických karet.
Oficiálně má skříň pozici pro 2x 3,5“ HDD dole ve vyjímatelném koši spolu s třetí pozici pro 2,5“ a dvě další 2,5“ pozice jsou klasicky na deskou. CM ani tentokrát k těm 2,5“ pozicím nedělal žádné extra brackety a držáky, ty disky tam drží skrze takové gumové kroužky. Na ty 3,5“ disky se montují lyžinky a pak to drží v tom koši. Nic neobvyklého. Funguje to OK, ale je to maximálně zjednodušené.
Pozice pro zdroj je dole, místa je tu dost. Zdroje lze osadit ventilátorem dolů i nahoru, perforace v tunelu je. Samozřejmě počítá se hlavně s tou pozicí ventilátorem dolů.
Vejdou se sem i velmi dlouhé zdroje, ale výrobce doporučuje držet se tak 170mm délky kvůli kabeláži, pokud tedy nechcete nutně vyndávat ten koš na disky. Což je samozřejmě možné.
Skříň má solidně udělané chlazení, bohužel stejně jako předchozí verze má tři ventilátory vpředu a žádný z výroby osazený vzadu. Dopředu se vejdou 3x 120 nebo 2x 140mm. To samé lze namontovat i na strop. Na zadní pozici je pak prostor pro max. 120mm. Tomu odpovídá o podpora radiátorů, tedy 280/360mm na předek nebo strop.
Pokud jde o výšku klasického CPU chladiče, výrobce udává 165mm, což je praktické maximum. Jak vidíte vejdou se i sem i velké NOCTUA U14S, ale jen těsně, tak pozor na to.
Celkově je chlazení bezproblémové, konstrukčně je vlastně ideální. Žádné komplikace s přístupem vzduchu. Snad jen by uvítal ještě čtvrtý 120mm ventilátor v základu, osazený na zadní stěně. Jinak ty tři použité přední 120mm ventilátory, mají řízení otáček skrze ten modul, ale jsou poměrně hlučné.
Takže k závěrům …
|