Strana 4 z 5
- Osazení a provoz CASE v praxi
V první řadě, kompletně rozebraná a vybrakovaná skříň nabízí parádní přístup a montáž komponent do ní je velmi snadná. A jaká jsou omezení. Co se do skříně vejde a co už ne?
Začněme u základní desky. Ačkoliv by se skříň mohla zdát opravdu velká, je to pořád miditover. Maximem jsou tedy ATX základní desky, větší formát E-ATX se nevejde. Samozřejmě můžete osadit i menší formát mATX apod.
S osazením desky není žádný problém, prostoru kolem je dost a všude jsou také vhodně umístěny průtahy kabeláže ze všech stran.
Když ponecháte koše, jak jsou v základu, tedy 5,25“ nahoře a pod ním ten větší koš na disky, pořád je tam místo i pro dlouhou grafiku (412mm). Pokud byste ale chtěli mít osazený i nějaký extra koš i grafickou kartu, je maximem délka 296mm a jak vidíte, námi zkoušená 30cm karta se tam najednou s košem prostě nevejde.
Není to problém, protože koše jsou i v plném osazení udělány tak, že do prostoru karty nezasahují, pokud byste si ale prostě přikoupili koš a chtěli ho tam s dlouhou kartou dát, tak máte smůlu.
Podle mého je ale škoda, že CoolerMaster neudělal tu case prostě o ten 1cm delší. Nicméně problém to pro drtivou většinu uživatelů prostě nebude.
Osazení disků je opravdu jednoduché. Šuplíčky jsou vyndavací a bez-šroubkově se do nic disky obleče. Celkem je tu v naší TOP verzi 5 pozic pro HDD, další koš se dá když tak dokoupit. Potěší, že spodní pozice u zdroje je také chlazena z předu. A můžete ji posunout blíže ke zdroji a stále mít vpředu i výměník vodního chlazení (až 280mm) a nepřijít o tu pozici pro HDD. Případně nahradit pak 5,25“ koš tím 3,5mm košem pro tři HDD. Možnosti tu prostě jsou.
SSD mají dvě jasně viditelné pozice nad zdrojem, eventuálně můžete ty upínky přendat za desku, tak aby SSD nebyly vidět. A nebo můžete dokoupit další dvě upínky a mít hned čtyři SSD.
Ohledně zdroje je CASE skvěle udělaná. Nejen výborně řešené uložení, ale i dostatečná velikost a krytí zdroje. Osadit můžete i ty největší až 200mm modely.
Ideální je samozřejmě modulární zdroj, protože si krásně můžete zvolit jakou kabeláž tam chcete mít a jakou už ne. Ne že by to v této prostorné skříni byl ale nějaký problém pouklízet.
Dostáváme se k chlazení skříně a možnostem, které zde jsou. Začněme u procesoru. Ten lze chladit, díky nadstandardní šířce CASE, až 190mm vysokým chladičem. Takže námi testovaný CoolerMaster MasterAir Maker 8 s dvojící 140mm ventilátorů a celkovou výškou 172mm, tam pořád působí jako malý :). Ale malý opravdu není a do mnoha skříní se nemusí vejít.
Samozřejmě můžete zkusit i chlazení vodním chlazením. V tom případě v této největší a nejvybavenější variantě skříně najdete prostor pro až 280mm výměník vpředu (i tlusté modely), 280mm výměník nahoře (pokud bude tenčí) a 140mm může být na zadní pozici. Vejdou se tam při plném osazení všech modulů. Zkoušel jsem tam dál 280mm(293xmm) NZXT KRAKEN X61 a krásně se vešel na obě pozice, což v mnoha skříních neplatí.
Ohledně ventilátorů, námi testovaná verze má tři 140mm v základu, bez podsvícení s regulací, další dva můžete mít nahoře v case. Dají se dokoupit i s červeným podsvícením, aby case pěkně ladila :). A to je další věc, kterou tahle skříň nabízí. Design!
A jaká je tedy skříň v praxi a další poznatky?
|