Cooler Master MasterFrame 700 – TEST a RECENZE unikátního „počítačového rámu“ pro kutily Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 27 červen 2021
Přejít na obsah
Cooler Master MasterFrame 700 – TEST a RECENZE unikátního „počítačového rámu“ pro kutily
Exteriér - sestavení
Interiér - rám v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Interiér – rám v praxi

Tahle „skříň“, vyjma toho skleněného panelu, který lze ale použít jen v té „open Air“ konfiguraci, nemá vlastně exteriér. Je to celé jen interiér.

Dimenzování je docela velkorysé, výrobce počítal s osazení i těch největších CEB desek, velkých grafik a pořádného chlazení. Dokonce se na rám snadno vejdou i dva pořádné zdroje. Přesto je tu pár omezení, které mě docela překvapily. A rozhodně má MasterFrame 700 hodně specifik.

  • Osazení základní desky

Začněme tím nejjednodušším, a tedy základní deskou. Na ukázku jsem tam namontoval E-ATX formát a překvapivě tam vypadá docela malá. To proto, že na ten rám se prostě dá namontovat i serverová dvouprocesorová deska.

Ale pokud chcete, můžete sem dát i malou mini-ITX, pak uděláte místo třeba i pro montáž zdroje na přední stranu (teoreticky). Nebo hodně místa pro vodní okruh s expanzní nádobou apod.

Zkrátka tady omezeni opravdu nijak nejste.

  • Grafická karta

To platí i o grafické kartě. Vejde se sem s rezervou vše, co je na trhu. Včetně možnosti vertikálního osazení. Rám tu montáž podporuje, ale potřebnou PCIe prodlužku ze slotu, si musíte přikoupit sami.

Z hlediska konceptu této skříně není osazení grafické karty horizontálně či vertikálně, žádný problém. Otázkou je tak hlavně chlazení.

  • Disky

Pokud jde třeba, má skříň i hodně pozic pro HDD a SSD. Až 4 pozice pro 3,5“ a až 7 pozic pro 2,5“. Vše se montuje zezadu, ale pochopitelně by se našlo i místo vpředu, pokud byste na tom trvali. Děr, jak to tam přišroubovat, je dost :).

CM ale jasně specifikuje pozice zezadu.

  • Zdroj

Hodně místa je tu také na zdroj. Výrobce dodává v základu hned dva nástavce pro zdroje. Dva se tak vejdou současně zezadu (jeden místo disků).

Pokud by byl rám používán ve verzi k osazení na zeď, tak se dá ten zdroj přimontovat na křídla. I proto jsou v tom „open Air“ formátu pootevřena, aby se to tam zezadu vešlo. Dát to tam lze i jinak, i když to výrobce přesně tak neuvádí. Prostě je to na vás.

  • Chlazení

Tohle je docela oříšek. Otevřený „test bench“ je pro testování chlazení komponent horší, než běžná uzavřená skříň. Proč? Protože prostě nevytvoříte průtok vzduchu. Ten v běžné skříni vytvořit lze: ventilátory vpředu nasávají, ventilátory vzadu a na stropě vyfukují a vzduch uvnitř uzavřené skříně přesně tak probíhá přes jednotlivé komponenty, pasivy a prostě to chladí.

Pokud ale na skříni nemáte panely, je průtok narušen. Výsledkem tak budou vyšší teploty na desce, na SSD atd. Tyhle věci jsou totiž obvykle koncipovány tak, že výrobce počítá s nějakým „průvanem“. Ten ale u otevřené test bench dost dobře nevytvoříte. Tedy alespoň ne nějak výrazný.

Do jisté míry lze alespoň trochu honit vzduch uvnitř tím osazením předního skla, ale nečekejte zázraky. Strop a podlaha totiž jsou otevřené. V režimu test bench pak průvan nemáte obvykle šanci vytvořit vůbec. Ale CoolerMaster se o to pokusil. Zde přichází na scénu ta neobvyklá křídla. Ta lze totiž na těch pantech upevnit přesně do polohy, jak chcete. Včetně kolmo, a ventilátory na nich tak mohou z obou stran honit trochu vzduch přes ty komponenty uprostřed. To je docela chytré řešení, protože jiné podobné testbenche, tyhle možnosti v základu nemají.

Nicméně pár háčků tu je. Na křídla lze namontovat jen maximálně 360mm radiátor a tedy 3x 120mm. Nevejde se sem 3x 140mm tedy 420mm. Přesněji řečeno, narvat ho tam lze, ale bude přesahovat :). Větší potíž je perforování toho panelu. Křídla jsou masivní a mají vyřezávané díry, ale jejich hustota je nízká a vzduch je tak skrze ně „slyšet“ a poněkud blokován. Celkově nedává tohle provedení těch křídel moc smysl z hlediska funkčnosti.

Další háček je v tom, že rám má sice hodně místa pro komponenty, ovšem s výjimkou klasické CPU věže. Pokud plánujete osadit vyšší věž v kombinaci s tím předním sklem, máte smůlu. Výška chladiče může být jen 158mm, do čehož se mnohé modely prostě nevejdou. Třeba vidíte, že naše testovací NOCTUA NH-D15 přesahuje o 1 cm, a sklo tak osadit nelze. Tedy pokud to nemodifikujete. Můžete si udělat nějaké nástavce na ty držáky :).

Co mě naopak potěšilo, je možnost v režimu test benche osadit radiátor přes držáky nahoru nad desku, a tedy případně nemít namontovaná ta těžká křídla vůbec. Prostě možnosti jsou.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaStředa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 46x
Komentářů: 0
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 58x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 795x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1141x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1455x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1308x
Komentářů: 6