Strana 4 z 4
Je jasné, že tohle není typická počítačová skříň. Vlastně to není počítačová skříň vůbec :). MasterFrame 700 je počítačový rám. I se tak správně jmenuje. A myslím si, že Cooler Master našel potenciálně „díru“ na trhu. Protože skříních podobné koncepce existuje jen pár. Přesněji existují spíše buď testbench „skříně“ anebo „show“ skříně. CM se snaží dělat obojí v jednom variabilním a modulárním produktu. A to se mě hodně líbí. Přesně něco podobného totiž hledám.
Bohužel musím říci, že co by první pokus se tohle úplně nepovedlo. Myslí si, že základní myšlenka a tvar jednotlivých dílů je veskrze správně a promyšlené. Ale není to dodělané a domyšlené.
Osobně jsem chtěl tuhle case použít pro stavbu PC a přidělat jej na zeď. CM nabízí možnost využití VESA 100 držáku a přidělat to. Jenže to má jeden podstatný háček. Už samotný rám s tím sklem váží 12kg. Sám CM pak doporučuje přes to VESA 100 montovat na zeď jen PC o váze maximálně 14kg. Nevím jak vy, ale já nejsem schopen osadit podobný výkonný PC komponenty, které by se vešly jako celek do hmotnosti 2kg. Takže to že je zde možnost namontovat přes VESA na zeď je sice hezké, ale v tomto případě vlastně úplně k ničemu. Pokud to na tu zeď chcete bezpečně namontovat, bude celá sestava mít podstatně více než 14kg (má sestava se blíží 30kg) a to už chce sakra robustní šrouby do zdi. Vyřešit to pochopitelně lze, ale ve stylu „dodělej si sám“. Stejně jako další aspekty tohoto produktu.
Ta velká hmotnost na jednu stranu je fajn, protože je to prostě pevné, ale ne všechno by nutně muselo být tak masivní. Zejména ta křídla nedávají smysl takhle „plná“. Proč ten střed těch panelů není kompletně vyřezaný = tedy jen rám? Bylo by to mnohem lehčí, mělo lepší konstrukci pro průtok vzduchu atd. Ale jinak ten nápad s křídly je zde velmi dobrý. Je praktický v obou režimech a ty velké stavitelné panty jsou také vynikající. Jen bych použil jiné šroubky na přidělání k tomu hlavnímu panelu. Ta masivnost všeho neodpovídá těm midi inbus šroubečkům, které CM použil.
Když jsme u toho, i některé otvory a jejich závity jsou trochu odfláknuté. Některé ty větší šrouby jde sem tam špatně šroubovat. Ale jinak je to celkem slušně zpracované, rozhodně vše lze třeba i snadno modifikovat. Pokud třeba chcete jinou barvu těch panelů, je to jednoduché si změnit.
Pokud jde ještě o ten režim „Open-Air“, mě se líbí a bylo by to hezké na zdi, pokud by to bylo dodělané. Jak z hlediska té hmotnosti, tak především zakrytí. Přední sklo je fajn, ale co ten hořejšek a spodek? Určitě se dal přesný skleněný panel vymyslet i na ně, tím spíše, že tam ten ocelový držák přesně střižený na míru je – proč tam prostě není také nějaké zasklení, nebo mesh panel? Tak aby prostě v tomhle režimu ten rám mohl fungovat z hlediska chlazení trochu jako skříň s cirkulací vzduchu.
Pokud jde o režim „TestBench“, tak v něm MasterFrame 700 funguje asi nejlépe. Výhrady jsou k těm křídlům. Ta jsou sice velmi dobrý nápad samy o sobě, ale jsou zbytečně těžké a blokují vzduch. Jako testbench, je to opravdu masivní a velmi těžké. A protože je to výrazně modifikovatelnější a část věcí v tomto režimu u MasterFrame 700 nepoužijete, je zde nevýhoda vyšší ceny proti konkurenčním čistě jen test bench rámům. I když ten rozdíl není tak velký.
A když jsme u té ceny. V ČR se pohybuje cena MasterFrame 700, kolem 4700 korun vč. DPH, což je upřímně slušné. Čekal jsem jej mnohem dražší. Samozřejmě se nedá srovnávat s klasickými skříněmi za podobnou cenu, ty jsou někde jinde. MasterFrame 700 je velmi nestandardní řešení, náročnější na výrobu, kdy navíc vše je unikátní jen pro tenhle „rám“ a tak i ten objem výroby bude velmi malý. A to také bude výrobní cenu zvyšovat. Takže obecně si myslím jen z hlediska materiálu a zpracování konstrukce, že ta cena je vlastně velmi slušná. V tomhle ohledu problém nemám.
Přiznávám, že jsem měl od Cooler Master MasterFrame 700 větší očekávání. Speciálně když jej už začátkem roku CM prezentoval v prvních zajímavých demonstracích. Něco podobného hledám a na trhu podobných rámů a „skříní“ mnoho není. A tak jsem rád, že se CM snaží tu mezeru na trhu zaplnit.
Jak říkám, základní konstrukce a nápad jsou dobré. Potíž je, že to není domyšlené a dotažené. Speciálně po konstrukční stránce. Je to příliš těžké, materiál je i tam, kde by být nemusel, nebo vyloženě překáží. Bylo by také vhodné použít jeden typ masivnějších šroubků a závitů na všechno. Rozhodně by se dalo mnohem více vymyslet, pokud jde o ten „Open Air“ režim, speciálně pokud jde o zakrytí z vrchu a zespodu, pro lepší ochranu, a hlavně funkčnější vnitřní chlazení. Režim test bench je fajn. Ovšem pokud chcete rám jen tohoto typu a použití, existuje docela dost jiných modelů, které jsou specializovány jen na tohle, jsou tak lehčí a kompaktnější a neplatíte za část dílů, které nevyužijete. Na druhou stranu, ten nápad s křídly je zajímavý. Funkčně to přináší pár extra možností.
Celkově pro hračičky, testery a hlavně moddery, prostě lidi, kteří se nebojí si věci trochu modifikovat, je MasterFrame vlastně velmi zajímavý produkt a základ. Masivní dobře vyrobený přesný základní rám, se kterým se dá pracovat. Doufám, že Cooler Master bude ve vývoji pokračovat, a udělá nějakou novou verzi, která dotáhne některé věci lépe. Speciálně v tom atraktivním „Open Air režimu“, který by mnoho lidí určitě zajímal pro osazení na zeď. Ano v této chvíli to prostě není úplně přesně ono. I když kutil si to modifikuje, dodělá a na zeď přidělá. A taková je realita MasterFrame 700. V současné podobě jde o produkt čistě pro kutily a nadšence. Dobrý nápad, vlastně skvělý nápad a modulární produkt, který by svými možnostmi dokázal oslovit mnoho lidí. Ovšem chce jej to domyslet a dodělat. Pokud to zvládnete samy, pak mohu doporučit.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|