Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako obvykle jsme skříň otestovali v kombinaci s různými komponenty. Zejména u menších skříní jsou často omezené možnosti a jen některých HW je kompatibilní. U NR200P V2 jsou papírově možnosti následující:
Co by malá kompaktní skříň nepřekvapí, že podporuje maximálně mini-ITX formát základních desek. Její osazení je řešeno standardně, jak je tomu i u mnohem větších skříní.
Díky možnosti snadno sejmout příčky atd., je montáž desky snadná, stejně jako připojení kabeláže a osazení dalších komponent. Na tak malou skříň prostě skvělý přístup ke všemu.
Tady proti V1 verzi nastala velká změna. V2 nepodporuje osazení grafiky standardně horizontálně přímo do slotu základní desky. Jen vertikálně nad (vedle) základní desky. CM přepracoval celý systém, nyní se odšroubuje velký kus zadního panelu, který slouží jako pevný držák grafické karty ve vertikální pozici.
Současně u V2 již není koš pro SFX napájecí zdroj zavěšený zevnitř na předním panelu (což limitovalo délku možné karty), ale je na boku vedle desky. Díky tomu se do V2 vejdou delší grafické karty. Ale prostor je to stále omezený. Některé se tak stále nevejdou. A doporučuji volit menší kartu s ohledem na nutný úklid kabelů. Problém jsou také velké NVIDIA RTX 4000 modely, které mají ty nové napájecí konektory, je to tam „hodně stísněné“, speciálně pokud osadíte nutný výměník s ventilátory na strop skříně.
Maximální délka karty může být 356mm a mít tři sloty maximálně. CM dodává v příslušenství také podpěrku, kterou doporučuji využít. Hlavní je samozřejmě dodávaný PCIe 4.0 riser:
Ten slouží k nezbytnému propojení základní desky a grafické karty. Nedrží jej nic, jen konektory, ale není na něj moc síly vyvíjeno, protože desky i grafika jsou pevně přišroubovány ke skříni.
Co by kompaktní skříň podporuje pouze menší SFX a případně SFX-L zdroje. Ty má i CM v nabídce, takže vše navrhl velmi dobře a vše se vejde.
Pochopitelně prostoru pro kabeláž je omezeně, takže modulární zdroje jsou vítány. SFX modely obvykle mají kratší kabeláž, takže zase to není tak obtížně tady naskládat a srovnat. Záleží na volbě vaší grafické karty, čím větší zvolíte, tím horší ten úklid a manipulace s kabely bude.
Proti V1 verzi došlo k úpravě osazení disků. Chybí ten boční bracket pro HDD či ventilátory a současně se pod přední panel nedají osadit 2,5“ SSD jako u V1.
Nová V2 umožňuje osazení 2x 3,5“ na podlahu, tedy za předpokladu že tam nebudou ventilátory, která tam jsou přitom poměrně důležité, protože vhánějí vzduch dovnitř. Pro 2,5“ SSD je pak místo na koši zdroje. Na malou skříň s omezeným prostorem jsou ty možnosti stále dostatečné, ale samozřejmě kompromisní.
Vzhledem k jasně danému způsobu montáže grafické karty, nemá V2 možnost osazení opravdu velkého klasického věžového chladiče na CPU. Je tam mezi deskou a grafickou kartou prostor pro maximálně 67mm vysoký chladič a ten navíc nebude mít ideální přístup ke vzduchu. Navíc do této výšky se vejdou jen slabší CPU chladiče. Nějaký solidní low profilový model se 70mm, sem prostě nenacpete.
V2 tak zjevně sází a preferuje AiO chlazení procesoru. Místo na většinu bloků tam je a CM počítá s výměníky na stropě, kde nechal dost místa. A to až na 240/280mm modely. 2x 120/140mm ventilátory na těch výměnících současně slouží k vytahování ohřátého vzduchu ze skříně, přičemž tedy CM počítá až s 2x 120mm na spodu, co by nasávacími. Z výroby je osazený jeden.
Obecně je skříň a komponenty uvnitř dobře chlazená na tak malý prostor. S mesh bočním panelem funguje lépe (komponenty mají nižší teploty), než s tím alternativním skleněným. Samozřejmě ten alespoň trochu tlumí případný hluk, což samozřejmě ten mesh netlumí.
Takže k závěrům …
|