Strana 2 z 4
Balení jde v současném výrazném stylu Cooler Master, samozřejmě vše podstatné na něm najdete.
Uvnitř je všechno pečlivě naskládáno. Zdroj je zabalení v látkovém pytli, kabely jsou v brašničce a nechybí ani příslušenství včetně držáku pro montáž na standardní ATX pozici.
Samotný design zdroje musí pochopitelně odpovídat hlavně formátu. Je to SFX, tedy nejkompaktnější verze běžných PC zdrojů.
Celkové rozměry jsou pouze 125 x 65 x 100mm a váží 1kg, tedy opravdu velmi malý zdroj, o to více překvapí výkonem a parametry.
Potěší alespoň ten 92mm ventilátor, což je opravdu maximum, co se do SFX vejde. Nepřekvapivě nemá tenhle výkonný drobek pasivní režim, kdy prostě nějaké chlazení komponent musí být neustále. Není ale tak, hlučný, jak si někteří mohou myslet.
I tenhle malý zdroj je plně modulární. A protože jde o nový ATX 3.0 standard, má i ten 600W 12VHPWR Gen5 konektor a odpovídající kabel. V jeho případě výrobce v manuálu varuje, před jeho fyzickým namáháním, včetně omezeného počtu připojení/odpojení:
Takže pozor na to. Jinak všechny kabely jsou samozřejmě poměrně krátké. Kratší než u ATX zdrojů, což je pochopitelné, kdy prioritou SFX jsou malé skříně, kde by delší kabely byly problém z hlediska omezeného prostoru. To ale samozřejmě omezuje možnost použití tohoto zdroje v běžně velké skříni.
Takže na to pamatujte. Z hlediska délky a zpracování kabelů v rámci SFX nemám žádné výhrady. Konektorů je více než dostatek všech druhů. S výjimkou toho 12VHPWR, který má opletení, jsou ostatní bez opletení se snahou je mít ploché atd. Jinak kabely mají různé tloušťky. Ten 12VHPWR má 16 a 28 WG, ostatní jsou 18AWG nebo 16 AVG, tedy rozumný standard.
Pokud jde o vnitřní uspořádání, platformu zdroje vyrábí, co by OEM partner, firma Sysgration. Tahle je samozřejmě výjimečná a úzce zaměřená. Jde o novou platformu nejnovějšími standardy, ale s fyzicky jednou silnou 12V větví, což je dnes nejčastější konstrukce současných zdrojů s aktivním PFC. Testovaná 1300W verze má na té jedné 12V větvi konkrétně 105,3A při 1300W, ale dokáže více ;). PCB je velmi kompaktní a oboustranně osazeno. Prostor je maximálně využit a velmi nahuštěný.
Zdroj používá čistě japonské kondenzátory, nové generace klíčových komponent, a hlavně vše je navrženo tak, aby prostě sneslo vyšší teploty, současně ale poskytovalo vysokou efektivitu a spolehlivost. I pasivy jsou kompaktnější a mají poněkud komplikované tvarování proti „běžným zdrojům“. Nicméně nejsme „elektro-technický web“ takže nějaké další podrobné rozborky necháme v tomto směru pitvat nadšencům na jiných magazínech. Rychlým pohledem dovnitř tedy nezjišťujeme žádné nedostatky. Naopak, jde o jasně nejkompaktnější takhle výkonný zdroj, který jsme kdy viděli. Vše je navíc podpořeno nadstandardní zárukou 10 let.
Pokud jde o chlazení, zdroj nemá pasivní režim, protože prostě průtok vzduchu musí být. 92mm tenčí ventilátor (HA9215SH12FD-F00) má ale řízení otáček, kdy v klidu je kolem 1600 ot/min, ale dokáže se roztočit až na 3300 ot/min. Jak je na tom s hlučností si samozřejmě také otestujeme.
Podívejme se tedy na to, jaký je v praxi a zda všechno funguje podle předpokladů …
|