Strana 4 z 5
- Skříň v praxi – osazení komponent a provoz
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost MSI v podobě MSI X370 Gaming Pro Carbon. Grafická karta pak MSI řady GamingX 1080 8GB s velmi výkonným a tichým chlazením. Procesor je nový AMD Ryzen 1700X. Paměti poskytla společnost Kingston v podobě 2x4GB DDR4 3000MHz. Transcend pak poslal svůj M.2 SSD disk s přenosovou rychlostí 550/540MB/s. Výrobce dokonce ke skříni poslal na otestování i jeden ze svých zdrojů. Konkrétně MasterWatt 500W LITE.
Jak vidíte, problém nebyl ani s opravdu velkým chlazením společnosti SilentiumPC v podobě jejich TOP modelu Grandis 2 s dvoj-věžovitou konstrukcí a výškou 160mm. Pokud vás zajímají možnosti vodního chlazení, tak case umožňuje vpředu použití až 280mm výměníku (přijdete o koš na disky), vzadu až 140mm výměník a nahoře reálně 240mm, ne všechny 280 se tam vejdou. Tomu odpovídají i možnosti ventilátorů.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a v BIOSU, nastavil režim otáček chladiče na procesoru na Auto. Přece jenom Ryzen 1700X nepatří mezi nějaké žrouty, naopak je to velmi úsporný procesor s TDP pouhých 95W. Ostatní tři ventilátory jsem napojil přímo do desky a ponechal, aby si je deska řídila sama. Pojďme se tedy podívat, jak si skříň vede z hlediska teplot a hluku.
Samozřejmě jsem nemohl neotestovat to, jak si skříň povede v reálném provozu a zda opravdu dostojí tomu, co slibuje výrobce ve svých brožurách. Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT a naměřil jsem teplotu pod 48°C. To krásně ukazuje výkon airflow skříně a její potenciál se stále tichým chodem tří dodávaných ventilátorů. V klidu měl pak procesor 25°C. Měření proběhlo při pokojové teplotě 21°C.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 67°C a grafická karta byla stále hodně tichá. V idle pak teplota spadla na hranici 28°C s tím, že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně až do teploty 65°C.
A jaká je tedy celkově dle našeho názoru a zkušeností?
|