Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako obvykle jsme skříň důkladně vyzkoušeli po stránce toho, co se dovnitř vejde a nevejde. A samozřejmě také jak se tam věci skládají, a hlavně jak to celé funguje v praxi z hlediska chlazení. Jako vždy totiž některé papírové předpoklady nemusí odrážet skutečnost.
Nijak překvapivě u mini-ITX formátu skříně se počítá s maximálně mini-ITX deskou. A to platí i zde. Jedinou zvláštností je v tomto případě orientace desky z hlediska výstupů.
Osazuje se totiž výstupy dolů, kdy jsou tak interně, což pochopitelně není tak snadno přístupné z hlediska jejich využívání. Ale výrobce na to pamatoval, místa je dost. Kabely a přístup ke všemu je buď podlahou, nebo spodkem zadní stěny:
To platí i o vedení kabelů od grafické karty. V praxi tedy funkční řešení.
Jasné omezení panuje ohledně maximální možné velikost grafické karty. Dříve by se výrobci podobných prostornějších mini-ITX skříní mohli pyšnit, že se dovnitř vejde jakákoliv i výkonná grafika, ale to dnes nemohou. Stávající generace grafiky Radeon RX 7000 a hlavně RTX 4000 výrobci karet tak příšerně nafoukly, že mají běžně 4 sloty. A to je problém. Klasická 2 či 2,5 slotová karta se sem v pohodě vejde, včetně tedy extrémně výkonné referenční AMD Radeon RX 7900 XTX:
Pokud ale zkusíte sem nacpat nějaké nereferenční provedení, například ASUS STRIX, které mají více než 3 sloty, máte smůlu:
Takže bohužel celá řada současných nereferenčních designů karet, se sem prostě nevejde, i když jde o poměrně prostornou mini-ITX skříň. Jinak tedy maximálně 3slotová karta má dobře řešený přívod vzduchu pro své chlazení, nadechuje se přímo přes zadní panel.
Pokud jde o disky, přes poměrně velké rozměry tohoto mini-ITX modelu skříně, výrobce uvádí prostor pro maximálně 3x 2,5“ a žádný 3,5“. V základu navíc osadit jen jeden držák pro jeden 2,5“, zbytek je za příplatek, nebo si musíte poradit jinak.
Z hlediska napájecího zdroje, case je pro SFX formáty, což u mini-ITX skříně nepřekvapí. Corsair aktuálně uvádí na trh nové ATX 3.0 verze svých SFX variant, včetně enormně výkonného 1000W modelu, který máme nově k dispozici. Jde o SFX-L, tedy lehce prodloužený SFX formát, díky čemuž bylo možné použít pro jeho chlazení 120mm ventilátor u jinak stále extrémně kompaktního zdroje.
Ten má vlastní pozici v koši, chlazení vnitřního prostoru se prakticky neúčastní, nasává vzduch skrze levou bočnici a výfuk je směrem nahoru na stropě. Tudy se také vede kabel. Jednoduché a funkční.
U mini-ITX skříní je obvykle málo prostoru pro chlazení, což ale u této moc neplatí. Case umožňuje nejen osazení výkonných komponent, ale také jejich účinné chlazení. Ostatně aby se do mini ITX skříně vešlo 360mm chlazení, není zrovna obvyklé.
Zde se ale ten výměník vejde. Fakticky osazení dodatečného AiO hladiče je zde preferováno a silně doporučeno. Ventilátory toho dodatečně osazeného výměníku totiž slouží jako „výfuk“ teplého vzduchu ven. Case totiž nemá v základu žádné „výfukové“ ventilátory osazeny. Ty tři přední 120mm SLIM (15xm) jsou jen pro přísun vzduchu.
Na tu pozici pro radiátor se vejdou také 240mm, 120mm atd. verze, prostě maximem je 360mm. Pozor snad jen na výšku bloku, kdy některé AiO mohou mít blok hodně vysoký. Teoreticky jde osadit i klasický tower chladič na CPU, ale je tu omezení 90mm výškou a hlavně kompatibilita mini-ITX desek s velkými chladiči je individuální. Navíc je tu pak omezení z hlediska odvodu vzduchu ze skříně, kdy obecně tedy do tohoto modelu doporučuji použít to AiO pro CPU. Až s ním je skříň vlastně kompletní z hlediska fungování a nejlepší účinnosti chlazení celého vnitřního prostoru …
Takže k závěrům …
|