Strana 4 z 5
- Case v praxi – osazení a chlazení
Jako obvykle jsme vyzkoušeli skříň v praxi, protože spousta věcí odhalíte až když zkusíte nacpat nějaké komponenty dovnitř :).
Najednou zjistíte, že ne všechno se tam třeba vejde, i když to z papírových specifikací mohlo vypadat jinak. Takže jaká je dnes testovaná CORSAIR 4000X?
Potěšilo, že výrobce pamatoval i na větší E-ATX desky. CASE s nimi přímo počítá a ten pěkný jednoduchý kovový panel, který zakrývá kabely, lze posunout tak, aby fungoval i s těmi širšími deskami. Většina E-ATX se sem tedy vejde:
Ovšem pozor, existují desky, které třeba mohou mít označení E-ATX (nebo podobné), ale nevejdou se sem! V redakci mám třeba GIGABYTE TRX40 AORUS XTREME, a ten se sem prostě dát nedá. Ne kvůli šířce, ale kvůli výšce. Technicky má totiž označení XL-ATX:
Takže pozor na to. S běžnou ATX nebo E-ATX deskou, kterých je na trhu drtivá většina, je ale všechno v pohodě.
Vzhledem k tomu, že současné skříně už nemají ty kdysi běžné přední koše na disky, je prostor pro grafiky prakticky neomezený. Takže jakákoliv, i ty největší současné modely grafik, se sem bez potíží vejdou. Corsair říká, že maximum je délka 360mm (počítáno v kombinaci s předními ventilátory):
Možnost vertikálního osazení karty v této skříni existuje, ale musíte si dokoupit potřební PCIe extender. I tak to speciálně v této skříni, kdy dvouslotová karta je přímo nalepena na bočnici, doporučuji jen v případě grafik osazených fullcover vodním blokem. Tam je přístup vzduchu jedno. Ale pokud má grafika normální ventilátorový chladič, v žádném případě ji vertikálně neosazujte, udusíte ji :).
Takže prostě je to možnost jen pro někoho, ale je tu a díky tomu je skříň příjemně široká, což se hodí i pro jiné věci.
V této oblasti case nijak nevybočuje z dnes obvyklých možností midi-towerů. Přední koše nejsou, je zde ale vyjímatelný koš na 2x 3,5“ HDD dole pod tunelem. Ten se dá i posouvat kvůli zdroji, nebo kvůli výměníku chlazení. Dále jsou tu už jen dvě pozice na 2,5“ SSD, ty lze přehodit a přimontovat nad tunel dopředu.
Pokud jde o zdroj, Corsair nechal spousta místa. Zdroj se vkládá zevnitř skříně, nezasouvá se zezadu na bracket, což by bylo výrobně dražší. Uvedena je maximální délka zdroje 220mm. Většina je samozřejmě podstatně kratší. Takže dostatek místa i na kabeláž a to i když necháte koš na disky ve skříni.
Pokud jde o chlazení procesorů klasickým TOWER chladičem, tak ani zde není zásadní limitace a vejdou se sem i největší dnes na trhu běžně dostupné modely. Oficiálně je udávána výška 170mm, takže na ukázku naše obří NOCTUA NH-D15 a vidíte, že s velkou rezervou:
Samozřejmě vás asi mnohé zajímá spíše AiO chlazení. Tady jsou možnosti řekl bych standardní s ohledem na velikost skříně. Dopředu se vejde až 360mm výměník, ale jen s ventilátory z jedné strany (ty jsou tam již osazeny). Alternativně je tu místo na 280mm a tedy 2x 140mm. Nahoru se pak vejde až 280mm výměník (tedy až 2x 140) nebo 240 (2x 120mm):
Zadní pozice je jen pro 120mm ventilátor nebo výměník. V praxi jsem neměl žádný problém s montáží komponent, na vše je dost místa, vše je jednoduše a přímočaře řešeno.
Takže jaká je skříň celkově?
|