Strana 5 z 5
Já jsem si opravdu myslel, že série 4000 bude jen další variantou na již představené Corsair skříně. Spletl jsem se :). Ačkoliv je zde samozřejmě řada podobným prvků z dříve představených modelů, jako celek jde o zcela samostatný a nový produkt, který byl jako komplexní celek cíleně navržen.
Corsair evidentně využil všech dosavadních zkušeností a poznatků a navrhl normální a funkční case, která je prostá jakýchkoliv zbytečností (tedy až na tu RGB verzi), které by jen zvyšovaly náklady. Žádné zbytečné luxusní materiály a zbytečné složité prvky zde nejsou. Je tu ale i tak vše, co je prostě třeba v maximální funkční kvalitě.
Prostoru je tak akorát s příjemnou šířkou i výškou. Uložení a schování kabeláže je jednoduše a skvěle řešeno. Chlazení je funkční s dostatkem prostoru pro vše atd. Jsem příjemně překvapen i důrazem na detaily. Černé varianty jsou trochu fádní :), ale ta bílá edice s šedými prvky a žlutými detaily je krásná skříň, přitom prostě nic zásadně jiného na ní není. Nic, co by bylo extra zbytečně drahé či složité. Je to prostě elegantní funkční design.
Dvě připomínky k tomu ale mám. První se týká toho předního panelu. Ten prostě zhoršuje přístup vzduchu do skříně. A to měřitelně na teplotách CPU i GPU o několik stupňů při jinak stejných otáčkách ventilátorů. Ale s tím se asi musí počítat. Platí to pro 4000D i 4000X verze. Zajímavá tak pro mnohé může být ta 4000D AIRFLOW edice, která má mesh panel. Musíte se ale rozhodnout už při nákupu, jaký ten přední panel chcete. S tím mesh panelem (nebo bez toho osazeného panelu, což jde ale vypadá to divně), je přístup vzduchu skvělý a chlazení tedy výborné. S osazeným pevným panelem, jaký má dnes testovaná 4000X, je přístup vzduchu a chlazení lehce omezené, ale nic zase tak neobvyklého natož nečekaného.
Největší připomínku mám tak k předním konektorům. Jen 1x USB type-A 3.0 a 1x USB Type-C 3.1, to je zbytečně málo, protože každý z těch portů musíte připojit samostatným kabelem do desky. A z toho získáte jen po jednom konektoru? Měly by být dva od každého, ale chápu, že na ceně by se to dorazilo.
Cenově si nestojí nová série vůbec špatně. Základem je model 4000D a 4000D Airflow, které nemají ty luxusní iCUE RGB ventilátory, jen klasické dva normální 120mm. Obě edice můžete mít v černé nebo bílé a oboje stojí 87,9 EUR, tedy zhruba 2350 korun vč. DPH. Což je velmi velmi dobré vzhledem ke kvalitě designu a zpracování. Není to takový „papírák“, jako skříně pod 2000 korun běžně jsou, ale určitě odpovídá tomu, co kolem 2500 očekávat.
Námi testovaný iCUE 4000X RGB má v ceně trojici 120mm iCUE RGB ventilátorů CORSAIR včetně iCue modulu. Tenhle prvek docela výrazně skříň prodraží, samostatně ovšem tenhle kit běžně stojí ¾ ceny skříně, takže ona je vlastně docela výhodná. Jako celek to pak stojí 119,9 EUR, tedy zhruba 3250 korun vč. DPH, což už není tak málo a poměr cena/výkon tedy trochu trpí :). Ale platíte za jedny z nejhezčích, tichých a nejfunkčnějších RGB systémů na trhu s vynikající iCUE aplikací. Takže když máte i jiné CORSAIR produkty, můžete to mít krásně sladěné a pod jedním programem.
Pokud se ale bez RGB obejdete, jsou ty levnější 4000D edice vynikající kvalitou, designem i cenou. 4000X je prostě luxusnější RGB varianta, poměr cena/výkon už tedy tak neoslní, ale je to pořád velmi dobrá CASE. Po všech stránkách funkční design ale i velmi pěkný vzhledu, kdy na tom někomu evidentně záleželo. Není to prostě jen další edice toho samého, co už jsme tu stokrát měli před tím. Podle mého názoru je jakákoliv z nových CORSAIR 4000 je jedna z nejlepších mid-tower skříní v klasické střední třídě a s klidem je tak doporučím.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerů
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|