CORSAIR iCUE 5000X RGB – TEST a RECENZE prostorné modulární skříně s výkonným chlazením Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Thursday, 14 January 2021
Přejít na obsah
CORSAIR iCUE 5000X RGB – TEST a RECENZE prostorné modulární skříně s výkonným chlazením
Exteriér
Interiér
V praxi - osazení komponent a chlazení
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – osazení komponent a chlazení

Jako obvykle jsme samozřejmě CASE vyzkoušeli v kombinaci s mnoha komponenty, tak abychom zjistili, jaká jsou praktická omezení atd. Na mnoho věcí prostě jinak nepřijdete. Takže co jsme objevili?

  • Základní desky

V první řadě, ačkoliv tahle skříň vypadá jako velká CASE, zase tak velká není. Některé konkurenční modely v této kategorii jsou větší. Asi nejvíce je to znát na faktu, že do téhle skříně nenarvete větší E-ATX desky přes rozměr 305 x 277mm. Problém je hlavně výška, kdy třeba CEB formát se nevejde.

Takže například naše redakční Gigabyte AORUS Xtreme TRX40 se sem nevejde, má prostě vyšší PCB. Ale AORUS XTREME X570 už se vejde, protože jde o tu menší E-ATX verzi. Situaci moc nepomáhá, že vlastně E-ATX není standardizovaný formát a tohle označení má mnoho desek i když jsou různě veliké. Každopádně opravdu velké CEB desky sem prostě neosadíte, tak s tím počítejte. Je to podle mě možná trochu chyba, když už CORSAIR dělal tuhle větší skříň proti 4000 sérii, že ten 1 - 2cm na výšku nenašel. Každopádně drtivou většinu desek sem bez problémů osadíte. U EATX verzí ale musíte vždy sundat ten panel zarývající průchody pro kabely, jinak se sem většina prostě nenacpe.

  • Grafická karta

V této oblasti mít problém nebudete, CASE je velmi dlouhá a nepočítá na přední pozici s koši na HDD. I s osazeným předním výměníkem je zde hromada prostoru i pro nejdelší současné karty na trhu. Oficiálně výrobce uvádí prostor pro 420mm délku, což žádná ze současných karet zdaleka nedosahuje.

Omezení je možná u vertikální pozice, která je dvouslotová. Ale obecně tohle stejně doporučuji jen pro karty osazené vodním blokem, protože jinak to z hlediska chlazení nefunguje dobře. Speciálně když je zde ta bočnice ze skla, takže by ventilátory na kartě neměly přístup ke vzduchu. Příslušenství pro možnost osazení do vertikální pozice, však musíte pořídit extra.

  • Pevné disky/SSD

Pokud jde o disky, je zde docela dost pozic pro 2,5“ SSD. Celkem 4 standardní. A 3 pozice jsou pro 2,5“ HDD, dvě standardně v posouvatelném modulárním ale jednoduchém HDD koši na dně. Corsair evidentně s touhle skříní cílí na běžnější uživatele, nepočítá s tím, že by si do ní někdo stavěl NAS apod.

Z hlediska osazení disků klasika, žádné složitosti výrobce nevymýšlel.

  • Zdroj

Na tak velkou skříň je zde místa pro zdroj jen tak akorát. Zejména na výšku je všechno hodně natěsno. Pokud jde o délku zdroje a prostor pro kabeláž, tak to není problém.

I vedení kabeláže je v této skříní bezproblémové, je zde hodně prostoru a přímo šachty pro vedení, kdy navíc v příslušenství najdete velké množství pásků na suchý zip, a tak všechno můžete svázat atd.

  • Chlazení

Skříň je docela velká, ale ne až tak velká. Neumožňuje třeba vůbec osazení 420mm výměníku a dokonce ani tří 140mm ventilátorů na předek. I když vypadá zvenčí dost velká, že by se to sem vejde, tak to na to není udělané. Maximem jsou 360mm výměníky, ale zase se vejdou do skříně hned dva najednou a nepřekáží si. Celkem jsou dokonce tři možné pozice, kam je můžete strčit. Za zásadní považuji možnost osazení 360mm na strop, bez jakýchkoliv komplikací a kolizí s jinými komponenty, právě tady je znát nejvíc větší prostor proti 4000 sérii.

Pokud jde o ventilátory, 5000X verze má tři RGB modely 120mm velikosti nainstalované a k nim iCUE panel ovládající RGB. Tohle 5000D série nemá. Další si ale musíte přikoupit. Case víceméně hlavně spoléhá na 120mm ventilátory a výměníky. 140mm ventilátory vypadají poněkud divně, protože se dají dát jen dva dopředu anebo dva nahoru, což v tak velkém prostoru vypadá prostě zvláštně.

Místa je zde přitom hodně. Case je široká, takže se na CPU vejdou i ty největší chladiče s výškou kolem 170mm, včetně D15 od Noctua. Samozřejmě díky skleněným panelům je přístup vzduchu omezen, na druhou stranu výrobce na to pamatoval a nechal hodně prostoru pro přístup vzduchu kolem nich a pod nimi, takže není zdaleka tak restriktivní. Zajímavostí je ten boční přístup, který není vůbec restriktivní.

Celkově lze v této skříni udělat opravdu velký průvan a je zde hodně prostoru pro kompletní vodní chlazení, které „shodou okolností“ na míru CORSAIR nabízí ;).

Takže k závěrům …



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1595x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1791x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3914x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1288x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1259x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1224x
Komentářů: 1