Strana 5 z 5
Corsair a jeho nová 5000 série skříní je do značné míry nástupcem středních OBSIDIAN modelů. Jde ovšem ve stejném modernějším a funkčním designu střední série 4000, kterou firma uvedla před 3 měsíci na trh:
Modely série 5000 jsou prostě o něco větší, hlavně u stropu, a má také více prostoru na kompletní vodní okruhy chlazení apod. Nicméně má největší kritika je, že není dost velká. Už Corsair 4000 totiž není vyloženě malá a nacpete do ní hodně, ale Corsair 5000 i když je větší hlavně u stropu, jsou věci, které se sem pořád nevejdou. Řekl bych, že je to hodně přerostlý midi-tower, pořád to ovšem není big tower, jakkoliv zvenčí tak může působit.
Největším omezením podle mě je fakt, že se sem nevejdou některé běžně dostupné E-ATX desky a CEB formáty. Když už prostě dělat větší skříň, než je 4000 série, proč ji neudělat rovnou velkou? Nevejde se sem ani jeden 420mm výměník ani 3x 140mm ventilátory dopředu. Přitom pokud by se výrobce snažil, ono by se to i vešlo, místo by tam mohlo být. Ale prostě kousek chybí. Bude to dávat smysl, pokud Corsair chystá ještě nějakou třetí 6000 řadu. Protože nástupce opravdu velkých OBSIDIAN nebo konkurenci Fractal XL sériím, v tomhle novém designu tak vlastně nemá. 5000X je sice docela velká, ale není prostě až tak velká.
Osobně si myslím, že ji Corsair udělal hlavně pro své fandy a fandy svých vodních setů a okruhů. Vejde se totiž jeden 360mm výměník nahoru a současně druhý na předek. Anebo můžete dát jeden na ten bok apod. K tomu hodně místa pro expanzku a všechno co Corsair ve své sérii komponent nabízí. Cena není špatná. Modely 5000D bez RGB modulu a ventilátorů stojí 155 EUR tedy zhruba 4100 korun vč. DPH. Námi testovaná varianta iCUE 5000X RGB s těmi skleněnými panely a RGB ventilátory je dražší. Vychází na 190 EUR, tedy zhruba 5000 korun vč. DPH. Je to OK vzhledem ke kvalitě provedení i výbavě, ale upřímně mě přijde pro většinu uživatelů dříve představená 4000 série zajímavější. Snad jen pokud chcete více místa u stropu, je 5000 série jasně lepší. Ale ten nárůst velikosti a možností není prostě o tolik lepší, jak bych od většího modelu čekal. A skutečně mě tak trochu napadá, zda tohle náhodou není střední model a ten opravdu velký teprve přijde (série 6000?).
Pro některé by ale mohla být 5000 zajímavá, pokud potřebují o trochu více místa na chlazení apod. Co oceňuji je celkově šikovný a funkční design bez zbytečně drahých prvků. Pár věcí by se ale ještě dalo trochu dovymyslet. U testované 5000X verze se skleněnými panely pak oceňuji fakt, že zdaleka nelimitují chlazení a přístup vzduchu, jako je tomu u mnoha jiných skříní se skleněnými panely. Je to velmi funkční skříň, kdy samozřejmě 5000X RGB varianta cílí více na tu estetiku. Pokud tohle neoceníte, tak levnější 5000D verze, jsou jasně zajímavější. Jinak mě osobně přijde bílo-šedá verze mnohem atraktivnější a unikátnější, než poněkud fádní černá verze, ve které se ztrácí některé detaily :). Ta bílo-šedá verze se žlutými detaily se CORSAIR mimořádně povedla u obou nových sérií 4000 a 5000.
Celkově tedy hodnotím Corsair 5000X jako zajímavou funkční novinku. Je to větší (ale ještě ne tak velká) skříň a nejvíce oceňuji prostor nad deskou na stropě. Nicméně jsem docela zvědav, zda firma nechystá ještě něco většího ve stejném duchu, protože jsou věci, které se sem prostě nevejdou. Není to XL varianta, i když to proti 4000 sérii může tak působit. Tak uvidíme. Každopádně další dobrá skříň, která navíc funkčně skloubila ten atraktivní skleněný design s funkčností chlazení a skříně jako takové.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|