Strana 2 z 4
Balení je v současném designovém stylu firmy Corsair a obsahuje všechny podstatné informace.
Uvnitř balení udělal výrobce změny, prakticky vyhodil téměř všechen igelit a jsou tu jen kartónové přepážky a zdroj je tam prostě naskládán, stejně jako kabeláž atd. Funkční a efektivní.
Designově Corsair proti starším verzím série moc neměnil, kromě tedy nových konektorů (type 4). Zdroj má fyzicky rozměry 140 x 150 x 86mm, patří tedy k nejkompaktnějším 1000W ATX zdrojům. Váží 3,23kg, tedy není rozhodně odfláklý.
Corsair u této série zdrojů používá 120mm ventilátor s plně automatickou regulací včetně ZERO režimu.
Zdroje RMe (2025) série jsou plně modulární. Jde o novější ATX 3.1 standard, včetně tedy toho nového grafického „PCIe 5.1 konektoru“. Ten vyžadoval přepracování, protože původní návrh NVIDIA (ATX 3.0 s PCIe 5.0), která jej prosadila jako standard a objevil se zatím jen u jejích RTX 4000 grafik, měl vážné a nebezpečné konstrukční nedostatky. Asi jste slyšeli o hořících konektorech a spálených zejména velkých RTX 4090/4080 kartách. Prakticky každou to může postihnout a na vinně je špatný design konektoru, který umožňuje provoz i když není plně zasunut, což vytváří značné odpory a prostě jemné piny to dokáže zahřát a následně zahořet.
Výrobci zdrojů a další partneři tak přišli s přepracovanou verzí celého konektoru, který nazývají 12V-2x6, sice na první pohled může vypadat stejně, ale je zcela odlišný v některých základních konstrukčních aspektech, byť funkčně je fyzicky kompatibilní i se starší původní verzí konektorů (které se ale u dalších generací karet používat nebudou). Pro jasné odlišení se má objevit na zdrojích verze ATX 3.1, a je tedy i u dnes testovaných modelů. Kromě fyzických úprav konektoru došlo i k některých úpravám SW fungování a přenosu samotného napájení.
RMe nové generace už mají novější Type 4 konektory Corsair na sobě a nikdy do nich tedy nezapojujte jiné kabely, než tyhle. Zajímavé je už i tady zpracování kabeláže, které je „provázkové“, každá žíla kabelu je zvlášť a opletená. Jde o kompletní a snadno ohebný design. Délka kabelů je standardní pro ATX formát zdroje a vhodná tedy i pro větší skříně. Kabely mají různé tloušťky obvykle 16, 18 AWG až po 24AWG u komunikačních, samozřejmě rozdíl je v tom, jestli je kabel napájecí nebo jen monitorovací. Obecně jde o excelentně zpracované kabely, které je radost uklízet a velmi dobře vypadají. A hlavně fungují a jsou osvědčené už u jiných.
Pokud jde o vnitřní uspořádání, Corsair využívá známého Taiwanského OEM výrobce HEC. Jedná se o vylepšenou a osvědčenou platformu, kterou používají i zdroje jiných „výrobců“. Nově tedy by měla vyhovovat tomu ATX 3.1 standardu se vším všudy atd.
Základem platformy je jedna silná 12V větev, což je dnes nejčastější konstrukce současných zdrojů s aktivním PFC. Proti starší generaci došlo k výrazné úpravě platformy a konstrukci. Nově je zaměřena na vyšší účinnost, dříve typickou pro dražší zdroje. Obecně se dá říci, že co do konstrukce je RMe 2025 vlastně velmi podobná tomu, co doposud nabízely jen ty vyšší třídy zdrojů, nicméně RMe je fakticky nejzákladnější série. Takže rozhodně posun.
Testovaná 1000W varianta má těch 1000W na +12V při max. 83,3A. Vnitřní uspořádání je takový běžný standard, který jsme dříve ale viděli jen u dražších zdrojů. Na 1000W model je překvapivě jednoduchý, ale poměrně vysoká hmotnost prozrazuje, že se zásadně nešetřilo. Platforma používá primárně Taiwanské kondenzátory a elekroniku obecně. Pasivy jsou velmi kompaktní, ale to dnes není překážka dobré efektivity a rozumným teplotám. Jako obvykle ale dodávám, že nejsme specializovaný „elektro-technický web“ takže nějaké další podrobné rozborky necháme v tomto směru pitvat nadšencům na jiných magazínech. Rychlým pohledem dovnitř tedy nezjišťujeme žádné nedostatky, zpracování je velmi kvalitní, výrobce dbal i na dobré uložení a zabezpečení spojů a kabelů. Nemluvě samozřejmě o odstínění a podporu všech bezpečnostních funkcí a standardů.
Podívejme se tedy na to, jaký je v praxi a zda všechno funguje podle předpokladů …
|